POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [10.05.2023, 22:37:37] • Szczecin

Jubileusz Chóru Akademickiego imienia prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

Jubileusz Chóru Akademickiego imienia prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

fot. Organizator

Założony w 1952 roku przez studenta Politechniki Szczecińskiej, obecnie pod batutą Szymona Wyrzykowskiego - Chór Akademicki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego skończył 70 lat. Przed nami koncert galowy, który odbędzie się w szczecińskiej Filharmonii.

W repertuarze m.in. kompozycje a cappella wybitnych kompozytorów polskich i zagranicznych, prezentujące przekrój całego dorobku artystycznego chóru. W złotej sali Filharmonii w Szczecinie zabrzmi również Mass in Blue – jazzowa msza święta autorstwa wybitnego, brytyjskiego pianisty i kompozytora młodego pokolenia - Willa Todda. Partie solowe wykona Jola Szczepaniak (sopran). Zespołem dyrygować będzie Szymon Wyrzykowski. Chórzystom towarzyszyć będzie kwintet dęty – Szczecin Brass Quintet.

Jubileusz 70-lecia ma wiele doniosłych znaczeń. Daje radość tym, którzy ten zespół tworzą, łączy chóralne pokolenia i przypomina szczecińskiej społeczności, że mamy w naszym mieście cenną perłę, którą należy podziwiać i pielęgnować – mówi Edward Półrolniczak, wiceprezes Chóru Akademickiego imienia prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie powstał ponad 70 lat temu. Na drugim roku studiów w listopadzie 1952 roku założył go Jan Szyrocki – późniejszy nauczyciel akademicki i prof. Politechniki Szczecińskiej, który kierował nim aż do śmierci (2003) – jako dyrektor artystyczny i dyrygent.

Od początku swojej działalności (1953) zespół działa nieprzerwanie, skupiając studentów i absolwentów zarówno Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, jak i innych szczecińskich uczelni. Chór koncertował m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Hiszpanii i Francji. W jego repertuarze znaleźć można utwory a cappella różnych epok. Dorobek obejmuje również wiele dzieł współczesnych kompozytorów.

W 2019 roku chór zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Chórów mieszanych" podczas Międzynarodowego Ochrydzkiego Festiwalu Chóralnego (Macedonia), a w 2021 roku pierwszą nagrodę w kategorii „Open" podczas czwartego Światowego Festiwalu Chórów Wirtualnych w Bandung (Indonezja).

Bilety na koncert galowy dostępne są na stronie: bilety.fm/pl/muzyka/8509-voices-of-celebration-filharmonia-szczecin.html

Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■