POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [09.05.2023, 20:04:59] • zachodniopomorskie

Zachodniopomorscy Terytorialsi w ćwiczeniu Anakonda-23

Zachodniopomorscy Terytorialsi w ćwiczeniu Anakonda-23

fot. DWOT

Zabezpieczenie przemieszczenia wojsk operacyjnych, dozorowanie odcinków wybrzeża, współdziałanie z wojskami specjalnymi. To działania, które wykonują żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach największego w tym roku ćwiczenia polskich Sił Zbrojnych Anakonda-23.

Anakonda-23 to dziewiąta edycja tego narodowego ćwiczenia z udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich.

Organizowane co trzy lata manewry to największe ćwiczenie Wojska Polskiego. Ćwiczenie jest rozgrywane na lądzie, w powietrzu, na morzu i w przestrzeni cybernetycznej. Angażuje całą architekturę SIł Zbrojnych RP - wszystkie rodzaje wojsk (w tym Wojska Obrony Terytorialnej) i kluczowe elementy układu pozamilitarnego. Wybrane epizody taktyczne realizują także uczniowie klas mundurowych i grupy rekonstrukcyjne.

Zachodniopomorscy Terytorialsi w ćwiczeniu Anakonda-23

fot. DWOT

Ćwiczenie jest ściśle skoordynowane z amerykańskim ćwiczeniem Defender 23 oraz szwedzkim Aurora 23 w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą Exercise Trifecta.

Terytorialsi z Pomorza Zachodniego rozpoczęli działania w ramach Anakondy-23 w poniedziałek, od zabezpieczenia przeprawy wodnej na moście kolejowym w okolicach Trzebiatowa. Przemieszczały się tam uczestniczące w manewrach siły 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Zadaniem żołnierzy WOT było rozpoznanie miejsca, gdzie będzie się odbywał przejazd pojazdów bojowych a następnie zabezpieczenie samej operacji. Patrole Terytorialsów, piesze, na wodzie i na lekkich pojazdach typu quad, oraz ich posterunki obserwacyjne zapewniły bezpieczeństwo przemieszczającym się bojowym wozom piechoty, które udały się dalej w rejon swojego ćwiczenia.

Zachodniopomorscy Terytorialsi w ćwiczeniu Anakonda-23

fot. DWOT

W kolejnych dniach żołnierze WOT na terenie wybrzeża Pomorza Zachodniego będą wykonywali postawione działania, związane z zabezpieczeniem ruchów wojsk operacyjnych czy ochroną wybrzeża. W planach są także epizody, w których będą ćwiczyć z wojskami specjalnymi.

Terytorialsi nie wiedzą jednak wszystkiego - z całą pewnością część zadań będą otrzymywać od dowództwa ćwiczenia na bieżąco. W manewry Anakonda-23 ze strony 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaangażowana jest kompania lekkiej piechoty ze 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie.

Zachodniopomorscy Terytorialsi w ćwiczeniu Anakonda-23

fot. DWOT

- Nasza stosunkowo młoda brygada uczestniczy w ćwiczeniu Anakonda po raz pierwszy, choć nie pierwszy raz bierzemy udział w dużym, międzynarodowym ćwiczeniu, takim było zeszłoroczne ćwiczenie Defender - przypomina zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Tomasz Rejczak. - Charakter naszych działań wynika z natury Wojsk Obrony Terytorialnej, zajmujemy się głownie zabezpieczeniem przemieszczania i działania wojsk własnych i sojuszniczych. Znamy nasz teren i jesteśmy w stanie zagwarantować sprawny przerzut sił w naszym rejonie odpowiedzialności, jakim jest województwo zachodniopomorskie. Jestem przekonany, że z zadań, które nam postawiono w ramach ćwiczenia Anakonda 23 wywiążemy się znakomicie.

Zachodniopomorscy Terytorialsi w ćwiczeniu Anakonda-23

fot. DWOT

- Batalion w Trzebiatowie przygotowywał się do ćwiczenia kilka miesięcy - dodaje dowódca 142 blp ppłk Rafał Gułajewski. - Temu podporządkowane były szkolenia rotacyjne, które odbywały się w Trzebiatowie.

Zachodniopomorscy Terytorialsi w ćwiczeniu Anakonda-23

fot. DWOT


Ćwiczenie Anakonda odbyło się po raz pierwszy w 2006 r. i początkowo było organizowane co dwa lata; od 2018 r. ze względu na skalę jest planowane w cyklu trzyletnim. Jak podkreśla Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił ZBrojnych, które organizuje te manewry, mają one charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek z państw. Przygotowanie tegorocznego ćwiczenia rozpoczęło się już w 2021 r. Największa jego edycja odbyła się w 2016 roku - były to największe manewry polskiej armii od 1989r z udziałem 31 tys. żołnierzy z 23 krajów. W tym roku bierze w nich udział 12 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■