POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [07.04.2023, 08:19:08] • Świnoujście

Podniosłe uroczystości na początek paschy-czasu bezpośrednio poprzedzającego Rezurekcje Wielkanocne. W wypełnionej świątyni przy Placu Kościelnym trudno było nawet o miejsce stojące

Podniosłe uroczystości na początek paschy-czasu bezpośrednio poprzedzającego Rezurekcje Wielkanocne. W wypełnionej świątyni przy Placu Kościelnym trudno było nawet o miejsce stojące

fot. iswinoujscie.pl

Wielki czwartek zwiastuje początek Paschy. Zamiast dzwonków w kościołach zabrzmiały żałobne kołatki. Kapłani myli nogi 12 starcom. Uroczyste nabożeństwo odbyło się m.in. w kościele-Sanktuarium p.w. Chrystusa Króla. Zgodnie z tradycją wieczorem wokół ołtarza zgromadzili się wszyscy posługujący w parafii księża.

Liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczyna Triduum Paschalne i przypomina Ostatnią Wieczerzę jaką Chrystus spożywał ze swoimi uczniami. Dla duszpasterzy to szczególnie uroczysty dzień, święto, które przypomina ustanowienie przez zbawiciela sakramentu kapłaństwa i rozesłanie apostołów do ludzi całego świata.

Podniosłe uroczystości na początek paschy-czasu bezpośrednio poprzedzającego Rezurekcje Wielkanocne. W wypełnionej świątyni przy Placu Kościelnym trudno było nawet o miejsce stojące

fot. iswinoujscie.pl

Jednym z najważniejszych momentów wieczornego nabożeństwa jest obrzęd umycia nóg dwunastu starcom. Proboszcz parafii Bogusław Gurgul osobiście dokonał tego aktu nawiązującego do gestu zbawiciela, który umywał stopy swoich uczniów. W słowie, które proboszcz skierował do parafian przypominał fundamentalne dla chrześcijan prawdy i zasady jakie powinny zawsze przyświecać ludziom wiary. Udowodnił przy tym jak niepojęty, wielki i doskonały jest ciąg wydarzeń z dziejów zbawienia.

Zgodnie z tradycją podczas tego nabożeństwa jest moment, w którym wierni dziękują swoim duszpasterzom za ich służbę. Podobnie było w świątyni przy Placu Kościelnym. Reprezentanci parafian, w tym osoby ze wspólnot działających przy tutejszej parafii, ustawili się w długim szpalerze przed ołtarzem.

Każdy kapłan otrzymał piękną białą różę i życzenia od wiernych. Kilka minut to był czas na krótkie, często osobiste rozmowy z wiernymi. Parafianie przygotowali też dary, w postaci naczyń liturgicznych i ozdobnych dewocjonaliów.

Podniosłe uroczystości na początek paschy-czasu bezpośrednio poprzedzającego Rezurekcje Wielkanocne. W wypełnionej świątyni przy Placu Kościelnym trudno było nawet o miejsce stojące

fot. iswinoujscie.pl

O Wielkanocy mówi się często jako o święcie paschy. To swoiste połączenie tradycji starego z Nowym Testamentem. Nazwa uroczystości nawiązuje do starożydowskiej paschy czyli przejścia z egipskiej niewoli do ziemi obiecanej. Kościół katolicki nadał jej szczególną rangę i oprawę. W czasie gdy wierni w świątyni donośnie śpiewali hymn chwały Bożej, na kościelnej wieży donośnie zabrzmiał kościelny dzwon. Od tej chwili nie usłyszymy go aż do chwili obwieszczenia najradośniejszej wieści Wielkanocy. Powitanie zmartwychwstałego rozpocznie się późnym wieczorem w sobotę od tzw. „wigilii paschalnej”.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 106, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 106

Gość • Piątek [14.04.2023, 10:40:03] • [IP: 46.77.214.***]

❗"Łatwiej być głupim i leniwym niż złym. Ktoś, kto nosa nie wychyla poza swój zaścianek, kto święcie wierzy w to, co powie ksiądz niedouczony, kto ledwie potrafi złożyć litery i czyta tylko kalendarze, łatwo odda swój rozum wszelkim bzdurom i uprzedzeniom [...]." Olga Tokarczuk, Księgi Jakubowe

Gość • Wtorek [11.04.2023, 17:40:17] • [IP: 46.205.140.***]

Halbus ty taki pisowski obsraniec, giry do mycia wystawiasz, w kocopoly wierzysz, a moze bys o wlasnego syna zadbał a nie chlopakowi z michy wyjadasz.

Gość • Poniedziałek [10.04.2023, 15:31:52] • [IP: 88.218.252.**]

Czy abp Dzięga poniesie kiedyś odpowiedzialność za wieloletnie molestowanie nieletnich przez Andrzeja Dymera? Ten został co prawda pośmiertnie uznany winnym, ale arcybiskup dalej piastuje stanowisko!

Gość • Niedziela [09.04.2023, 04:16:44] • [IP: 46.205.136.***]

08.04...20:15. ..: 46.77.214.*** ten fragment z Ewangelii idealnie odpowiada na prowokację, jaką jest ten wpis z 20:15:. ..."Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta usługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z Jego uczniów, ten, który Go miał wydać: Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim? Powiedział zaś to nie dlatego, że dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem i mając trzos, wykradał to, co składano. Na to rzekł Jezus: Zostaw ją! Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, Mnie zaś nie zawsze macie" [J 12]. -----Zostaw tych wiernych, Judaszu!

Gość • Niedziela [09.04.2023, 04:12:55] • [IP: 46.205.136.***]

Przeczytałem więcej wpisów i oto nagle po napisaniu poprzedniego komentarza o słowach Judasza natknąłem się na taki wpis: 08.04., 20:15 •46.77.214.***], dokładnie powtarzający słowa Judasza:" Gdyby przyjęli, nakarmili w tym dniu bezdomnych byłby większy pożytek. Kretyńska pokazòwka, mycie brudnych nóg". A w ogóle przypomnę, że jedyne schronisko dla bezdomnych w Ś-ciu prowadzą. ..katolicy. Wspierają ich w tym księża. A ten ksiądz widoczny na zdjęciu gościł na plebanii kilkanaście osób z Ukrainy, uchodźców.

Gość • Niedziela [09.04.2023, 04:01:09] • [IP: 46.205.136.***]

22:34:43] • [IP: 37.47.152.*] typowo judaszowe i diabelskie myślenie:" wstydź się swojej wiary, uwazaj ją za coś w rodzaju obyczaju ludowego, wpadnij w nerwicowe analizy, kiedy widać moją wiarę, kiedy jej nie widac, bo jak widać, to znaczy że jesteś pyszny i prześladujesz innych, najlepiej wybudować schron i tam w tajemnicy wyznawać swą wiarę". Judasz zobaczył jak pewna kobieta użyła dla uczczenia Jezusa drogiego olejku, skrytykował to, bo dlaczego lepiej nie sprzedać go i rozdać ubogim? Jezus mu się sprzeciwił, podkreślił rolę czczenia Boga, też zewnętrznymi formami. Judasz niedługo potem zilustrował tę swoją" wiarę" zdradą Jezusa za... 30 srebrników. To więcej niż kosztował ten olejek. - Daruj sobie te groteskowe prowokacje o księżach prześladujących na pielgrzymkach, może jakieś dobre leki ci pomogą.

Gość • Niedziela [09.04.2023, 00:15:51] • [IP: 46.165.245.***]

fuuujj!!

Gość • Sobota [08.04.2023, 22:34:43] • [IP: 37.47.152.*]

Prześladowany to ją byłem, w kościele jak i na pilelgrzymkach, przez księży jak i przez wiernych, którzy się sprzedali bandyckiej mafii i niczego mi nie tłumacz. Gdyby ktokolwiek z nich wierzył w Boga nie zrobili by tego za żadne pieniądze. Każdy ma miarę według własnej wiedzy i doświadczeń. Nie wychodź publicznie i nie pokazuj wiary swojej na pokaz. Jeżeli się modlisz, ukryj się i wtedy rozmawiaj z Bogiem. Taką rozmowa przyniesie owoce. Publicznie na oczach ludzi modlą się ci co się diabłu sprzedali. Żeby fałszywie pokazać swoją czystość. 🙏

Gość • Sobota [08.04.2023, 20:52:15] • [IP: 46.205.140.*]

17:35 • 37.47.151.***] {Chrześcijaństwo} to był najlepszy pomysł, na najwiekszy biznes na świecie" ----- Cytat z września 2019 r: ____Mamy XXI wiek, który wydaje się czasem tolerancji, wolności, praw człowieka. Jest wiele instytucji, które o to dbają. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą na całym świecie. Szacuje się, że średnio 100 tys. chrześcijan rocznie ginie za wiarę, czyli co 5 minut na świecie ktoś oddaje życie za Chrystusa. Aż trudno w to uwierzyć, że co siódmy chrześcijanin na świecie żyje w strachu, iż w każdym momencie może stracić pracę, cały dobytek życia, może być zmuszony do opuszczenia swojej ojczyzny, zamknięty w więzieniu czy poddawany torturom. Chrześcijanie są krzyżowani, słysząc: „Giń tak, jak zginął twój Bóg!”. Najmłodszy z chrześcijan miał zaledwie 12 lat, kiedy w 2016 r. wiele godzin konał przybity do krzyża.

Gość • Sobota [08.04.2023, 20:51:31] • [IP: 46.77.214.***]

Jajka niech im jajka umyją.. Moje pieniądze bezprawnie ukradzione na utrzymanie watykańskiej mafii to jest granda! Zamiast podziękowania jest opluwanie i szczucie na osoby innej orientacji, na dzieci z in vitro a kobiety mają rodzic chore lub martwe dzieci i umieraćbo tak wymyślili w chorych łbach.Ludzie zaczniecie myśleć samodzielnie bo widać ta sekta kompletnie wyprała wam mózgi.Klepiecie te zdrowaśki i macie w klapki na oczach.Inne państwa żyją sobie dostatnio bo pognali już dawno tę czarną zarazę.

Gość • Sobota [08.04.2023, 20:40:06] • [IP: 46.205.140.*]

17:35•37.47.151.***- tak, wieeeelki interes, wszyscy oprócz Jana Apostolowie oddali życie za Zmartwychwstanie i za Jezusa, do dziś najbardziej prześladowaną wiarą jest chrześcijaństwo, cytat:" codziennie 11 chrześcijan ginie za wiarę w 50 krajach, gdzie sytuacja jest najgorsza. Badania konsekwentnie pokazują, że przemoc wobec chrześcijan osiąga coraz wyższy poziom" (cytat z 23 paź 2019). Chrześcijanstwo wyeliminowało poligamię, niewolnictwo (nasi przodkowie, Słowianie tuż przed 966 r.je praktykowali), założyło szpitale (opiekę medyczną nad ludźmi biednymi), a przedkładając jako ideał indywidualny rozwój człowieka, jego osobiste powołanie, doprowadziło do stworzenia klimatu, by pojawiły się odkrycia i dokonania, jak nauka i eksploracje podróżnicze, wykreowanie umiwersytetów, zakonów, sztuka niemająca sobie równej, filozofia, pismiennictwo. Nie ma innej tak wielkiej i twórczej cywilizacji na świecie jak zachodnia, oparta na chrześcijaństwie. Tu potomek czerwonej zarazy 151***zabijającej chrzescijan uważa inaczej

Gość • Sobota [08.04.2023, 20:25:13] • [IP: 178.238.249.**]

Jakim trzeba być h...em żeby teraz wiercić!.. Chrobrego 20

Gość • Sobota [08.04.2023, 20:15:14] • [IP: 46.77.214.***]

Gdyby przyjęli, nakarmili w tym dniu bezdomnych byłby większy pożyte k. Kretyńska pokazòwka, mycie brudnych nóg, niedobrze się robi.Wodę powinni wypić, na zdrowie..Na świecie jest 21 wiek a w Polsce panuje katotalibańskie średniowiecze.

Gość • Sobota [08.04.2023, 19:02:15] • [IP: 77.88.191.**]

Tfu …. Grzybica ….

Gość • Sobota [08.04.2023, 18:57:57] • [IP: 176.221.123.***]

Nie ma nic bardziej obrzydliwego i fałszywego niż życzenia od ateistów walczących z Kościołem, tow. Napieralski przebił wszystkich, wiecie tow. wara wam od kościelnych świąt!

Gość • Sobota [08.04.2023, 17:35:47] • [IP: 37.47.151.***]

Sobota [08.04.2023, 12:43:24] • [IP: 88.156.128.***] To był najlepszy pomysł, na najwiekszy biznes na świecie.

Gość • Sobota [08.04.2023, 16:44:10] • [IP: 37.248.175.***]

Dziś wszyscy którzy źle mówią na kościół i wierzących biorą swój koszyczek i idą świecić pokarmy. Ciekawe po co?

Gość • Sobota [08.04.2023, 15:33:36] • [IP: 46.205.128.***]

13:49..IP: 31.0.177.***].pamietam jak on w Prima Aprilis nie zrozumiał, że zapowiedź o przejsciu J.Molendy do TVP to żart, znajdźcie ten wpis, jest na stronie. Ciemny, pozbawiony inteligencji i poczucia humoru BURAK nazywa tu ludzi wierzących ciemnym ludem... Niezła groteska. ---- Odszukalem ten fragment, prosze, kopia jego wpisu pod artyk.o Molendzie z 1IV: Gość • Sobota [01.04.2023, 11:08:29] • [IP: 31.0.177.** KOLEJNY SIĘ ZE ŚWINIŁ? ŻADNEJ MORALNOŚCI - JAK MOŻNA TAK NISKO UPAŚĆ, TYPOWY KARIEROWICZ PIS. NIECH ŚWINIA JEDZIE STĄD I NIE WRACA. WSTYD MIASTU PRZYNOSI.

Gość • Sobota [08.04.2023, 13:49:32] • [IP: 31.0.177.***]

TACA SIĘ LICZY -LUD CIEMNY WSZYSTKO KUPI.

Gość • Sobota [08.04.2023, 12:55:33] • [IP: 176.221.122.***]

Miejsce publiczne, więc powinno się przestrzegać przepisów sanitarnych, szczególnie w odniesieniu do grzybicy.

Gość • Sobota [08.04.2023, 12:43:24] • [IP: 88.156.128.***]

czemu wy wierzycie tą żydowską wiare z jakimś żydem na krzyżu ?

Gość • Sobota [08.04.2023, 11:36:14] • [IP: 77.88.191.**]

Oto wielka tajemnica wiary : Złoto, srebro i dolary :)

Gość • Sobota [08.04.2023, 11:30:57] • [IP: 5.173.22.**]

136, pisi klocu wziąłeś na siebie walkę z postępem ? Jesteś tak samo prymitywny jak caryca, ciemniaku.

Gość • Sobota [08.04.2023, 10:25:00] • [IP: 46.205.136.***]

9:16 • 37.248.212.*** komuchu, twój czas minął, gdy - użyję słów obłapiacza posłów, agresora Nitrasa - opiłowywaliście katolików z czego się dało, z drukarni, szkół, terenów rolnych służących utrzymaniu się klasztorów, księży. Spóźniłeś się, komuchu, 33 lata, teraz to, w co wy opływaliście należy się milionom Polaków, w tym księżom. Nie ma powrotu do twojej tradycji.

Gość • Sobota [08.04.2023, 10:16:10] • [IP: 176.221.123.***]

Jaki ciemnogród!!🙈🙈🙈🙈

Oglądasz 1-25 z 106
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■