POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [03.04.2023, 12:03:39] • Międzyzdroje

Jak dostosują się miasta do ekologii Seminarium w Międzyzdrojach

Jak dostosują się miasta do ekologii Seminarium w Międzyzdrojach

fot. Organizator

Na temat miast przyszłości i ochrony środowiska dyskutowali uczestnicy seminarium "Zielone Miasto" zorganizowanej przez Burmistrza Międzyzdrojów i Gryficki Klaster Energii. W spotkaniu uczestniczyli goście z Poznania, Lublina, Szczecina czy Gryfic.

- Jesteśmy miastem, które w sposób naturalny musi się rozwijać z poszanowanie środowiska nas otaczającego. Lasy, zalew, morze to wszystko powoduje, że nowe inwestycje muszą być przyjazne dla środowiska. Dlatego jesteśmy w trakcie prac zmieniających naszą oczyszczalnie ścieków, chcemy wykorzystywać zieloną energię - mówił Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów.

Szczecińska firma R# Polska przedstawiła założenia do selektywnej zbiórki opakowań. Misją firmy jest budowanie systemu Smart RVM, wspierającego proces odzysku opakowań po napojach, motywowania do ich zwrotu oraz budowania świadomości proekologicznej społeczeństwa. Produkujemy Recomaty do zbierania, kompaktowania i segregowania butelek po napojach PET, nakrętek oraz puszek aluminiowych - mówiła Małgorzata Masłowska z R3 Polska.

Aleksander Bohdziewicz z Kensington Green Sp. z o.o. w Poznaniu przedstawił możliwości zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez zabezpieczenie betonu wydłużając jego trwałość. Michał Turewicz z Flixhome opowiadał o rozwiązań w budownictwie mieszkalnym, którego efektem jest szybsza realizacja inwestycji.

Ciekawą prezentacją była ta pokazująca polskie innowacje w zakresie zielonego transportu na wodach Pomorza Zachodniego. Marcin Hołub, prezes Mpower w Szczecinie, przedstawił rozwiązania umożliwiające udostępnienie terenów wodnych do żeglugi dziś nie dostępnych ze względu na emisję hałasu i spalin. Jednostki zasilane wodorem są sposobem na rozwiązanie takich problemów. W Wałczu w maju odbędzie się prezentacja ich możliwości na jeziorach w tym malowniczym obszarze Pomorza Zachodniego. O digitalizacja usług mówiła w kontekście koncepcji "green cities" mówiła Malwina Jankowska z So fine.

Jak dostosują się miasta do ekologii Seminarium w Międzyzdrojach

fot. Organizator

Spotkanie było dobrym momentem na przedstawienie produktów finansowych wspierających transformację energetyczną. "Ekopożyczka" w ramach usług Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Szczecinie to najtańsza obecnie oferta na rynku wspierająca przedsiębiorstwa. ZARR wspólnie z miastem Międzyzdroje otworzył ostatnio punkt konsultacyjny dla przedsiębiorców. To dowód na to, że przedsiębiorczość jest ważna dla samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Oświetlenie uliczne i budynków publicznych jako element wdrażania transformacji energetycznej miast było elementem prezentacji Lena Lighting w Środzie Wielkopolskiej. O zielonych przystankach w Gryficach mówił Tomasz Aniuksztys z Gryfic.

W dobie szukania oszczędności przez firmy wodno - kanalizacyjne ciekawym rozwiązaniem jest propozycja polskiego startupu CleanBacter z Lublina. Na swoim doświadczeniu ma już czyszczenie jeziora w Kościerzynie.
Olga Bujanowska, startup rezerwacji obiektów hotelowych Stayget.com, opowiadała o rezerwacja pobytu w dobie klientów "eko" i ich oczekiwaniach. Jak elektromobilność wpłynie na nas i jak przygotować miasta do zmiany mówił Kamil Pyclik ekspert ds. elektromobilności. Źródła finansowania ekologicznych miast i firm przedstawił Michał Karbowniczyn zz Domu Finansów w Szczecinie.
O kształceniu kadr na potrzeby zielonej transformacji opowiadała dr Magdalena Lazarek-Janowska z Zachodniopomorskiej Szkoła Biznesu.

O doświadczeniach we wdrażaniu zielonej droga w pocie mówił Wiktor Popiołek, dyrektor operacyjny Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu.
W konferencji uczestniczyła Aneta Zdybel, radna Rady Miejskiej w Świnoujściu.

Partnerami konferencji w Międzyzdrojach byli: Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Szczecinie, Flixhome, R3 Polska, Kensington Green oraz Willa 777 w Międzyzdrojach.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■