POGODA

Reklama


Wydarzenia

infor.pl • Piątek [23.01.2009, 07:59:59] • Polska

Uchroń dorobek rodziny przed wierzycielami

Za swoje zobowiązania samozatrudniający odpowiada z majątku osobistego. Gdyby jednak zaciągnął je za zgodą małżonka, to wówczas wierzyciel może prowadzić egzekucję również z majątku wspólnego obojga małżonków.

Samozatrudniający zaciąga zobowiązania i zawiera kontrakty. Gdy będzie miał problemy z płatnościami, to wierzyciele mogą domagać się przeprowadzenia egzekucji z jego majątku osobistego, a nawet z majątku wspólnego samozatrudniającego się i jego małżonka.

Przed utratą dorobku rodzinę uchroni jedynie umowa o rozdzielności majątkowej zwana intercyzą, którą samozatrudniający zawrze ze swoim małżonkiem. Wtedy każdy z nich będzie dorabiał się na własny rachunek, tworząc swój majątek osobisty, natomiast razem nie wypracują majątku wspólnego.

Nawet gdy komornik zabierze cały majątek osobisty samozatrudniającego się na poczet jego zadłużenia, to małżonek nie utraci rzeczy, których dorobił się po zawarciu intercyzy.

Kiedy za długi zapłaci małżonek
Odpowiedzialność z całego majątku wspólnego zależy przede wszystkim od tego, czy samozatrudniający zaciągnął zobowiązanie za zgodą małżonka. Gdyby zadłużenie powstało bez uzyskania takiej zgody, to wówczas egzekwowanie zobowiązania z majątku wspólnego byłoby ograniczone wyłącznie do wchodzących do niego dochodów z działalności zarobkowej lub z wynagrodzenia za pracę oraz korzyści uzyskanych z praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Gdyby wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, to można domagać się pokrycia jej z przedmiotów majątkowych, które wchodzą w skład tego przedsiębiorstwa.

Odpowiedzialność wobec wierzycieli samozatrudniającego nie obejmie wówczas innych składników, które należą do majątku wspólnego.

Potrzebny tytuł wykonawczy
Aby mogła zostać przeprowadzona egzekucja z majątku osobistego samozatrudniającego się i z dochodów uzyskanych z jego działalności zarobkowej oraz z jego praw, wierzyciel musi uzyskać tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi, który pozostaje w związku małżeńskim, albo tytuł egzekucyjny, gdyby egzekucja mogła być prowadzona tylko na podstawie tego tytułu. Aby wierzytelności można było wyegzekwować z całego majątku wspólnego małżonków oraz z ich majątków osobistych, to tytuł wykonawczy powinien zostać wystawiony przeciwko obojgu. Do egzekucji z majątku wspólnego upoważnia tytuł egzekucyjny wydany przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim oraz nadaniu mu klauzuli wykonalności również przeciwko jego mężowi albo żonie. Klauzula musi zawierać ograniczenie odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową. Aby ją uzyskać, wierzyciel powinien udokumentować, że wierzytelność powstała z czynności prawnej, na którą małżonek dłużnika wyraził zgodę.

Egzekucja z majątku firmy
Egzekucja może być prowadzona z przedmiotów, które wchodzą w skład majątku przedsiębiorstwa. Gdyby to przedsiębiorstwo należało do majątku wspólnego małżonków, to wówczas potrzebne będzie nadanie tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko dłużnikowi również klauzuli wykonalności przeciwko jego małżonkowi.

Ogranicza się przy tym jego odpowiedzialność tylko do przedsiębiorstwa. Chcąc uzyskać taką klauzulę, wierzyciel powinien udowodnić, że egzekwowane zadłużenie powstało w związku z prowadzeniem firmy. Aby została nadana klauzula wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, nie ma znaczenia, czy wspólny majątek rzeczywiście istnieje i co wchodzi w jego skład.

Ważne!
Zgodę na zaciągnięcie zobowiązania przez samozatrudniającego się jego małżonek może wyrazić w dowolnej formie przed lub równocześnie z zaciągnięciem zobowiązania

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

źródło: www.infor.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do końca miesiąca ma zakończyć się budowa promenady wzdłuż ulicy uzdrowiskowej ■ Od minuty ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego radnego Cezarego Zdzieszyńskiego rozpoczęły się obrady IX sesji Rady Miasta ■ Adam Bodnar bierze się za świnoujską prokuraturę. Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, wraz z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, znalazła się pod ścisłym nadzorem nowo powołanego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar, decyzją z 17 października 2024 r., powierzył Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyjaśnienia przewinień dyscyplinarnych dotyczących niewłaściwego zarządzania, które trwały od 2016 roku do marca 2024 roku w świnoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. złotych ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■