POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [26.03.2023, 17:12:43] • Polska

Polskie Zdrowie 2.0: zdrowie publiczne w analizie ekspertów

Eksperci zrzeszeni w Komitecie Zdrowia Publicznego PAN w ramach inicjatywy Polskie Zdrowie 2.0 opracowali cykl analiz dotyczących systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wskazanie możliwych zmian systemowych. Pierwsza z 14 opublikowanych analiz nosi tytuł „Zasadnicze wzmocnienie zdrowia publicznego”.

Analizę przygotowali eksperci w ramach projektu koordynowanego przez Komitetu Zdrowia Publicznego PAN (KZP PAN): „Ocena wybranych elementów systemu zdrowia w Polsce na podstawie dowodów naukowych i dobrych praktyk innych krajów – Polskie Zdrowie 2.0”. Każdy z raportów analizuje wybrany aspekt systemu zdrowia w Polsce. Raporty to pogłębione analizy danego zagadnienia wraz z określeniem tych obszarów, które wymagają modyfikacji.

– Przez ostatnie trzy dekady kwestie zdrowotne podnoszone przez polityków odnosiły się przede wszystkim do cząstkowych spraw aktualnych medialnie. Ujawniło się to szczególnie w okresie pandemii Covid-19, kiedy to związek zakresu gospodarczych i społecznych ograniczeń z poziomem epidemicznych zagrożeń pozostawał całkowicie niejasny – mówi prof. Cezary Włodarczyk z KZP PAN, redaktora pierwszej z 14 przygotowanych policy briefs. – Wydaje się, że politycy i inni uczestnicy dyskusji o zdrowiu w Polsce mają jedynie ograniczony dostęp do wiedzy na temat standardów proponowanych np. w dokumentach WHO i Komisji Europejskiej. Skutkiem tego jest zawężony zakres przedstawianych rozwiązań – dodaje profesor.

Jak tłumaczy prof. Tomasz Zdrojewski z Komitetu Zdrowia Publicznego PAN: - Usprawiedliwienia można szukać w tym, że w naszym kraju trudno wskazać choćby jeden „think-tank”, który zajmowałby się promowaniem standardów, aktualnej wiedzy o systemach zdrowia i współczesnej polityce zdrowotnej. A jest to ważne w celu racjonalizowania dyskusji i szukania dających się stosować propozycji. Chcieliśmy, by efektem naszej wspólnej pracy stał się zbiór praktycznie napisanych opracowań.

Zasadnicze wzmocnienie zdrowia publicznego
Pierwsza z 14 ekspertyz „Zasadnicze wzmocnienie zdrowia publicznego” opisuje system zdrowia publicznego w naszym kraju. Została ona sporządzona przez prof. Wojciecha Hanke, prof. Janusza Heitzmana, prof. Grzegorza Juszczyka, prof. Bolesława Samolińskiego, prof. Cezarego Włodarczyka (red.), prof. Bogdana Wojtyniaka oraz prof. Tomasza Zdrojewskiego. 
eksperci wskazują NA niezbędną zmianę w ramach podejścia do zdrowia publicznego i prozdrowotnej polityki państwa w obrębie sześciu aspektów:

• prowadzenie polityki zdrowotnej i prozdrowotnej państwa w oparciu o dowody naukowe i dobre praktyki innych krajów, ze szczególnym uwzględnieniem reprezentatywnych danych epidemiologicznych i ekonomicznych (co pozwoli na ocenę gospodarczych i społecznych konsekwencji utraty zdrowia i niepełnosprawności);

• zintegrowanie medycyny naprawczej, zdrowia publicznego i polityki społecznej;

• stałe monitorowanie nierówności w zdrowiu, sytuacji zdrowotnej i społecznej grup szczególnie narażonych, w tym seniorów oraz zagrożeń środowiskowych;

• potraktowanie edukacji prozdrowotnej i zdrowia psychicznego jako priorytetu, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i osób w wieku podeszłym;

• realizacja właściwej polityki informacyjnej i zbudowanie realnego przywództwa dla uzyskania zaufania społecznego niezbędnego do akceptacji polityki zdrowotnej państwa;

• zbudowanie nowoczesnego zinstytucjonalizowanego zaplecza eksperckiego dla badań naukowych oceniających efekty polityki zdrowotnej państwa oraz przygotowujących do ich wdrożenia.

W dokumencie jest przedstawiona jako tło sytuacja zdrowotna Polaków i zmiany zachodzące od początku lat 90-tych XX wieku. Eksperci zwracają uwagę na skutki pandemii, międzynarodowy kryzys polityczny oraz konflikt militarny, które to elementy ukazał faktyczny wpływ zdrowia na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.

O projekcie Polskie Zdrowie 2.0
Projekt pt. „Ocena wybranych elementów systemu zdrowia w Polsce w oparciu o dowody naukowe i dobre praktyki innych krajów – Polskie Zdrowie 2.0” (w skrócie Polskie Zdrowie 2.0 lub PZ 2.0) powstał z inicjatywy Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, który działa w ramach Wydziału V Nauk Medycznych Akademii. Naukowcy w Komitecie zaproponowali i koordynują działanie w projekcie, ale grupa autorów jest dużo szersza. Główną grupę docelową stanowią polscy politycy i politycy zdrowotni oraz opinie publiczna i dziennikarze. Sama inicjatywa jest realizowana w okresie przedwyborczego przygotowywania programów dotyczących systemu ochrony zdrowia w Polsce przez główne podmioty polityczne.

Do przygotowania policy briefs zaproszono aż 64 polskich ekspertów – naukowców i doświadczonych praktyków, uczestników Systemu Opieki Zdrowia (SOZ) w Polsce.

Kolejne analizy będą publikowane w najbliższym czasie. Upublicznienie wszystkich ma nastąpić do końca kwietnia bieżącego roku. Tematy poruszane w kolejnych policy briefs będą upowszechniane podczas konferencji i spotkań zaplanowanych na ten rok.

Mamy nadzieję, że w kontekście zaplanowanych w tym roku wyborów parlamentarnych nasza praca przyczyni się do bardziej profesjonalnej niż dotąd dyskusji o systemie zdrowia. Jednakże warunkiem jest, aby politycy – i ich sztaby – przygotowując swoje programy wyborcze chcieli z naszych ekspertyz skorzystać, choćby na zasadzie kopiuj – wklej – tłumaczy prof. Zdrojewski.

Rekomendacje strategiczne w ramach projektu Polskie Zdrowie 2.0 zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia Przedstawicieli Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz ze środków Polskiej Akademii Nauk.
Pobierz pierwszą z ekspertyz „Zasadnicze wzmocnienie zdrowia publicznego”.
Kolejne analizy będą umieszczane na stronie pan.pl/polskie-zdrowie/ w najbliższych tygodniach.

MODUŁY I TEMATY W RAMACH PROJEKTU POLSKIE ZDROWIE 2.0

MODUŁ I: SYSTEM ZDROWIA W POLSCE
1. Sytuacja zdrowotna i jej monitorowanie
2. Makroekonomiczne uwarunkowania finansowania systemu zdrowia
3. Koordynacja działań podejmowanych na różnych poziomach władz samorządowych i państwowych w planowaniu polityki zdrowotnej
4. Przygotowanie nowej polityki senioralnej w zakresie zdrowia i funkcjonowania społecznego
5. Poszukiwanie dodatkowych źródeł i mechanizmów finansowania systemu zdrowia
6. Prawa pacjenta. Rozszerzenie możliwości wyboru

MODUŁ II: ZDROWIE PUBLICZNE
1. Zasadnicze wzmocnienie zdrowia publicznego
2. Zmiana polityki zdrowotnej i fiskalnej państwa wobec wzrostu spożycia alkoholu po 2002 r
3. Redukcja palenia i e-papierosów, w szczególności wśród młodego pokolenia Polaków
4. Poprawa aktywności fizycznej wśród wszystkich pokoleń Polaków

MODUŁ III: MEDYCYNA NAPRAWCZA
1. Redukcja liczby hospitalizacji na rzecz szybkiej diagnostyki ambulatoryjnej i hospitalizacji jednodniowej
2. Rola standardów w procesie wzmacniania jakości systemu ochrony zdrowia
3. Wdrażanie innowacji w medycynie
4. Scenariusze uzupełniania niedoboru kadr medycznych w systemie ochrony zdrowia

RZECZNICZKA PRASOWA PAN
Monika Chrobak


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■