POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [17.03.2023, 21:12:02] • zachodniopomorskie

Środki na subkoncie w ZUS mogą być dzielone i wypłacane

Środki na subkoncie osoby ubezpieczonej w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie np. w przypadku jej śmierci. Tak, jak środki zgromadzone na rachunku w OFE.

Jeśli ktoś ma subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków na nim zapisanych po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją dyspozycję.

ZUS informuje ubezpieczonego, który nie ma umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia oświadczenia o stosunkach majątkowych między nim a jego współmałżonkiem i o tym, że może wskazać uprawnionych do otrzymania środków po jego śmierci. Brak tego wskazania oznacza, że środki z subkonta wchodzą do masy spadkowej.

W przypadku śmierci osoby, która nie była w OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, ZUS informuje uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej, o możliwości złożenia wniosku o wypłatę. I to pomimo, że przepisy ustawy nie nakładają na ZUS tego obowiązku.

Środki na subkoncie są dzielone w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie, na podstawie wniosku, osoby uprawnionej do tych środków.

Środki z subkonta zmarłego, które nie zostaną podzielone w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku - wchodzą do spadku.

Nie trzeba korzystać z pośredników (firm), aby otrzymać wypłatę z subkonta w ZUS. Wystarczy przyjść do ZUS i złożyć wniosek. Odpowiednie formularze są dostępne na stronie ZUS.

Jeśli ubezpieczony ma subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, podział środków zaczyna się w funduszu emerytalnym. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musi złożyć wniosek do swojego OFE, aby otrzymać należne środki. Fundusz ma obowiązek zawiadomić ZUS. Zarówno o osobach, na rzecz których podzielił środki z rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto, jak i o ich udziale w tych środkach, w terminie 14 dni od podziału.

Podział składek na subkoncie jest konsekwencją podziału środków w OFE. Po tym, jak do ZUS wpłynie zawiadomienie z funduszu emerytalnego, ZUS ma trzy miesiące na podział i wypłatę środków z subkonta.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■