POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [01.02.2023, 07:58:42] • Szczecin

Studenci medycyny na wojskowym szkoleniu w Szczecinie

Studenci medycyny na wojskowym szkoleniu w Szczecinie

fot. 109 Szpital Wojskowy

Wojsko szkoli przyszłych lekarzy z zakresu medycyny wojskowej i podstaw posługiwania się bronią. Zajęcia zorganizowały wspólnie Pomorski Uniwersytet Medyczny, 109. Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie i 12 Brygada Zmechanizowana. To pierwsze tego typu szkolenie studentów medycyny w Szczecinie.

Cykl zajęć teoretycznych i praktycznych rozpoczął się już na PUM dla studentów drugiego roku kierunku lekarskiego, którzy podlegają Ustawie o Obronie Ojczyzny. Celem jest przygotowanie ich z zakresu medycyny wojskowej i podstaw posługiwania się bronią. Pierwsze zajęcia - teoretyczne - przeprowadzili już na PUM oficerowie 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie. To żołnierze z doświadczeniem misyjnym, wśród nich jest m.in. chirurg z doświadczeniem w szpitalu na misjach. - Chcemy, by przyszli lekarze posiedli umiejętności, które są specyficzne dla medycyny wojskowej i mogą być przydatne w razie konfliktu zbrojnego, ale także w ich przyszłej, cywilnej pracy - wyjaśnia komendant 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią płk Krzysztof Jurkowski. - Mogą przydać się np. w postępowaniu z ofiarami różnego rodzaju wypadków czy katastrof. To specyficzna wiedza, niedostępna na cywilnej uczelni.

Studenci medycyny na wojskowym szkoleniu w Szczecinie

fot. 109 Szpital Wojskowy

To pierwsze tego typu szkolenie studentów medycyny w Szczecinie.

- Nawiązaliśmy tę współpracę w zakresie szkolenia, ponieważ kadra medyczna jest wszędzie tam, gdzie jest potrzeba ratowania ludzkiego życia. Pole walki to niebezpieczny świat i tu szczególnie istotne jest przeszkolenie. Ważne jest też, by wiedzieć co trzeba zrobić, żeby akcja ratownicza przy takich czy innych obrażeniach była jak najbardziej skuteczna. Takie zasygnalizowanie specyfiki działań związanych z udzielaniem pomocy medycznej w warunkach pola walki oraz zdobycie podstawowej wiedzy na temat posługiwania się bronią w warunkach symulowanych było celem szkolenia z zakresu medycyny wojskowej dla studentów, którzy wybrali ten przedmiot - mówi dziekan Wydziału Medycyny i Stomatologii PUM, dr hab. Edyta Paczkowska.

Odpowiedzialnym za szkolenie ze strony PUM jest prof. dr hab. Andrzej Modrzejewski, który pracuje jednocześnie w 109. Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Szczecinie.

Studenci medycyny na wojskowym szkoleniu w Szczecinie

fot. 109 Szpital Wojskowy

Podczas pierwszych zajęć studenci medycyny zapoznali się już m.in. z zasadami działania wojskowych służb medycznych RP podczas konfliktu zbrojnego czy na misjach NATO na przykładzie udziału polskich medyków wojskowych w Iraku czy Afganistanie. Mogli zobaczyć, jak wyglądają i co zawierają podstawowe zasady ratownictwa taktycznego, dowiedzieli się, jakiego typu obrażenia występują najczęściej na polu walki. Podczas kolejnych zajęć dowiedzą się od praktyków np. na temat zasad posługiwania się bronią, czy ROE (Rules Of Engagement - czyli prawa użycia broni). Odbędą się także zajęcia praktyczne na strzelnicy 12 Brygady Zmechanizowanej. Wówczas będą uczyli się zasad posługiwania się bronią: składania i rozkładania jej, a także strzelania na nowoczesnym trenarzerze „Śnieżnik”, którym dysponuje 12 BZ. Przejdą także przeszkolenie w zakresie ewakuacji rannego z pola walki do punktu medycznego i udzielenia mu pomocy, czy posługiwania się maską przeciwgazową.

Wojskowe szkolenie studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zakończy się w kwietniu.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Środa [01.02.2023, 15:16:39] • [IP: 93.123.105.***]

Jeszcze tego im brakowalo. Jakby malo jeszcze mieli do kucia …

Gość • Środa [01.02.2023, 12:03:26] • [IP: 178.238.253.***]

Siedzą i myślą sobie po co mi to i tak po studiach darmowych wyjadę za granicę

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 29 kwietnia 2024 r. (poniedziałek) godz. 13:00, która odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu sala 315, II piętro budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Porządek obrad: 1. Otwarcie sesji. 2. Podsumowanie VIII kadencji Rady Miasta Świnoujście. 3. Zamknięcie sesji. Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska ■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Z nieustalonych dotychczas przyczyn zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■