POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [26.01.2023, 11:18:26] • zachodniopomorskie

Jak przygotować się do ferii zimowych

Jak przygotować się do ferii zimowych

fot. Organizator

Za chwilę ruszają ferie dla uczniów z Pomorza Zachodniego. To czas wyjazdów rodzinnych, często samochodem z powodu rosnących drastycznie cen biletów PKP IC i słabej oferty przejazdowej ze Szczecina w góry. Na Pomorzu Zachodnim warto rozważyć wyjazd nad morze pociągiem POLREGIO, które należą do najnowocześniejszych poprzez zakupy dokonane z inicjatywy Województwa Zachodniopomorskiego. Nie musimy jechać na dalekie wyjazdy, gdyż na Pomorzu Zachodnim warto obejrzeć Park Latarni i Kolejek w Dziwnowie, Muzeum Kolejnictwa w Gryficach, Most w Siekierkach, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, Krzywy Las koło Gryfina czy poznać szlak "Pana Samochodzika". W czasie wyjazdu samochodem często towarzyszy nam zdenerwowanie, bo trzeba być w kilku miejscach w ciągu jednego dnia. Kierowca zdenerwowany to zły i niebezpieczny człowiek na drodze. – Warto zaplanować drogę dzień wcześniej. Dla osób jadących w dalszą trasę warto rozważyć wyjazd dzień wcześniej i zatrzymać się w hotelu. To pozwoli na uniknięcie stresu z powodu korków lub zmieniających się warunków na drodze. Warto zadbać o komfort podróży dla całej rodziny – mówi Filip Grega, ekspert bezpieczeństwa drogowego.

1. stan auta

Jeśli jeździsz samochodem głównie po mieście a teraz musisz pojechać nim w trasę sprawdź jego stan. Pojedź do mechanika lub serwisu. – Warto sprawdzić stan hamulców, czy działają światła, poziom płynów eksploatacyjnych, zastąpić płyn letni do spryskiwaczy zimowym, zadbać także o wycieraczki. Warto zwrócić uwagę na czystość szyby, lusterek oraz świateł – przekonuje diagnosta Mirosław Kupryjaniuk z Karnic.

2. opony

Warto sprawdzić stan ogumienia by bezpiecznie dojechać do celu. Słaby bieżnik może być przyczyną nie wjechania pod górkę.

3. wyposażenie, które musi być na stanie

Gaśnica z ważnym badaniem, trójkąt to elementy, które w natłoku spraw łatwo przeoczyć. Warto również mieć ze sobą apteczkę, latarkę, kamizelkę odblaskową, a także lewarek, klucz i koło zapasowe. Dobrze wyposażone są apteczki oferowane przez WOŚP. Przydatne mogą być także dodatkowe bezpieczniki i żarówki i zestaw naprawczy do opon. Do schowka warto włożyć oświadczenie sprawcy kolizji. – W przypadku niewielkiej stłuczki zaoszczędzimy sobie nerwów i czasu, które musimy poświęcić na oczekiwanie na policję. – przekonują policjanci.

4. bezpieczne bagaże

Wyruszając w drogę warto poświęcić czas na rozmieszczenie bagażu. Ważne jest to, by jak najmniej przedmiotów było luźnych w przedziale pasażerskim. Trzeba wszystko poukładać w bagażniku w szczególności: kwiaty, znicze, parasolki. Takie drobne rzeczy w przypadku stłuczki mogą być jak pędzący pocisk i doprowadzić do tragicznych sytuacji.

6. zaplanuj trasę

Dziś do planowania przejazdu można wykorzystać nowoczesne technologie oferowane przez operatorów sieci komórkowych lub portale internetowe. Warunki na drodze można też sprawdzić na stronach internetowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Warto rozważyć kupno mapy drogowej, na wypadek gdyby telefonia komórkowa przestała działać. Do rezerwacji hotelu może posłużyć polska platforma hotelowa Stayget.com. Nad morzem warto zajechać na kawę do PUCHACZ SPA w Niechorzu.

7. rób przerwy w drodze

Nie róbmy pokazów swoich wytrzymałości na siłę przed współpodróżnymi. Warto zaplanować postoje co 2 godziny na kwadrans i wymianę pomiędzy kierowcami, jeśli jest taka możliwość. W czasie drogi warto zadbać o posiłki. Jedzenie w czasie jazdy może być niebezpieczne: od oblania się gorącym napojem po kapiącą musztardę. - Częste spożycie kawy czy napojów energetycznych, pomoże lecz tylko krótkotrwale. Zbyt duże spożycie ich może powodować odwodnienie, objawiające się zaburzeniem koncentracji, bólami głowy czy rozkojarzeniem. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach: na śniadanie warto zjeść omlet, na drogę zabrać wodę do picia, po drodze zjeść lekkostrawny obiad. Warto pomyśleć o małych przekąskach w postaci orzechów lub owoców – mówi Natalia Podlaszczak - Malak, dietetyk sportowy, ekspert w programie edukacyjnym „Zdrowa Woda" organizowanym przez Wodociągi Zachodniopomorskie. Akcja "Zdrowa Woda" promuje picie wody z kranu. Do szkół w Stepnicy, Mierzynie, Baniach i Grzedzicach k. Stargardu trafiły poidełka. - Dzięki nim zmniejszyła się ilość zużywanych plastikowych butelek po napojach - mówi Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich.

8. transport publiczny

Warto rozważyć dojazd autobusem lub pociągiem by nie stać w korkach w miejscach prac lub wjazdów do miejscowości wypoczynkowych. Na Pomorzu Zachodnim jeździ najnowocześniejszy tabor kolejowy w Polsce.

9. rozsądek

Nie jedź szybko, bądź rozsądny i przewiduj sytuacje na drodze. To pozwoli bezpiecznie pojechać i wrócić do domu razem z rodziną.

10. dbaj o zdrowie

Przed wyjazdem na narty czy deskę warto zadbać o kondycję fizyczną. Zestawy prostych ćwiczeń można skonsultować fizykoterapeutą lub znaleźć na portalach internetowych.

Ale co z hotelem? Jak dobrze go wybrać? Poznaj najczęściej popełniane błędy oraz nasze porady, które sprawią, że Twój wyjazd stanie się o wiele przyjemniejszy.

1. Upewnij się za co płacisz

Jak to mówią „diabeł tkwi w szczegółach", dlatego zalecamy szczegółowe czytanie pełnej oferty, a w przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z obsługą. Podczas rozmowy może się przydarzyć, że za niektóre potencjalnie darmowe usługi trzeba jednak dodatkowo zapłacić i warto świadomie podejmować decyzje o dopłacie.

2. Przezorny zawsze ubezpieczony

Kto nie słyszał choć raz, że „miła Pani z Recepcji" obiecywała darmowy parking lub nawet samą dostępność miejsca postojowego, a finalnie podczas przyjazdu nikt o niczym nie wiedział. Zalecamy pytać o takie rzeczy mailowo lub po rozmowie telefonicznej poprosić o potwierdzenie na maila, aby w razie potrzeby przedstawić kopię wiadomości przy zameldowaniu.

3. Zapytaj o opcje zameldowania

Każdy Hotel ma własne godziny zameldowania – w jednych obiektach będzie to godzina 14:00, a w innych nawet 17:00. Pytanie Hotelarzy na tydzień przed przyjazdem „czy można przyjechać wcześniej" prawie zawsze spotka się z odpowiedzią, że należy przyjechać o ustalonej w Regulaminie godzinie. Dobrą i sprawdzoną praktyką jest dzwonienie z rana w dniu wyjazdu – wtedy Hotelarze wiedzą już jak wygląda dostępność pokoi oraz czy Panie Pokojowe są w stanie przygotować dany pokój odpowiednio wcześniej. Dzięki takiej praktyce unikniesz sytuacji, gdzie musisz czekać wiele godzin na swój pokój, jeśli zjawisz się w Hotelu zbyt wcześnie.

4. Sprawdź czy płacisz za tyle czasu, ile planujesz

Z pozoru dość zabawna rzecz, bo kto może nie wiedzieć w jakich dniach ma wyjechać na wypoczynek, ale jest pewien detal, który często staje się powodem sporów. Mowa o nazewnictwie, a dokładniej słowa „Dni" a „Noce". Jak to rozumieć, aby już nigdy się nie pomylić? To proste: Ilość „Dni" jest zawsze o 1 liczbę większa niż ilość „Nocy", ponieważ ostatniego dnia jeszcze jesteśmy w Hotelu, ale już nie nocujemy. Tak więc dla przykładu udajemy się na wypoczynek 8 dni/7 nocy, przyjeżdżamy np. w sobotę i wyjeżdżamy w sobotę, spędzając w danym miejscu 8 dni, ale śpiąc 7 nocy. Powyższą poradę zawsze miej na uwadze, gdy otrzymujesz ofertę – Hotelarz też człowiek i może się pomylić i wysłać droższą ofertę.

5. Bądź otwarty na negocjacje

Jesteś już na miejscu, gotowy na wymarzony wypoczynek, ale coś budzi Twoje wątpliwości czy niezadowolenie? Zdarza się...Zanim zdecydujesz się na najgorszy dla wszystkich wariant czyli bieg w stronę Recepcji Głównej, aby wszystkim dookoła pokazać niezadowolenie, poczekaj chwilę, ochłoń, następnie poproś w Recepcji o rozmowę z Managerem/Dyrektorem Hotelu, aby w zaciszu omówić problem, możliwe rozwiązania oraz rekompensatę, która sprawi, że Twój pobyt będzie należeć do udanych. Stosując tę metodę zapewnisz komfort psychiczny zarówno sobie, Twoim bliskim, Pracownikom oraz wszystkim przypadkowym Gościom, którzy właśnie pojawili się w Hotelu – nie daj się zapamiętać jako „ten zły".

6. Jeśli zostaniesz poszkodowany

Osoby poszkodowane przestępstwem lub w wypadku mogą skorzystać z pomocy w ramach programu pomocy. Takie wsparcie w Szczecinie udziela "Stowarzyszenie SOS dla Rodziny".
Powyższe porady znacząco pomogą w organizacji najbliższego pobytu, a jeśli szukasz najlepszych ofert w najpiękniejszych miejscach w Polsce, to warto skorzystać z polskiego startupu z Pomorza Zachodniego oferującego noclegi stayget.com

Na zdjęciu: Zima nad morzem może być piękna.

Organizator


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■