POGODA

Reklama


Wydarzenia

www.poznajswiat.com.pl • Środa [24.12.2008, 08:33:05] • Świat

Prawdziwe życie Świętego Mikołaja

Prawdziwe życie Świętego Mikołaja

Lise Gagne(fot. istockphoto.com )

Wszyscy wiemy, że Święty Mikołaj żyje gdzieś w Laponii na północy Finlandii. Dzieci z całego świata przesyłają tam swoje listy napisane przed świętami Bożego Narodzenia. Trzeba na nie odpowiedzieć i rozdać dzieciom prezenty. Ale w jaki sposób Święty Mikołaj pomimo sędziwego wieku daje sobie radę? Pomagają mu elfy, które wykonują ogromną pracę, piszą listy i pakują paczki z prezentami, wysyłanymi z koła polarnego z okolicznościowym ostemplowaniem urzędu pocztowego Świętego Mikołaja.

Dlaczego Święty Mikołaj żyje właśnie na kole podbiegunowym, w Rovaniemi?
Po pierwsze, elfy nie mogłyby żyć na południu, przecież tam jest za mało śniegu! Dotyczy to także reniferów. Na kole podbiegunowym Święty Mikołaj może podziwiać północne słońce w lecie i zorzę polarną w zimie. Podczas lata staruszek ma nawet czas na odpoczynek i swoje hobby.

Historia Świętego Mikołaja
Szukając historycznych korzeni Świętego Mikołaja, trzeba sięgnąć głęboko w przeszłość. Postać jego jest kombinacją wielu legend i mitów. Prawdziwy biskup Mikołaj z Miry w prowincji Licja (Wschodnie Cesarstwo Rzymskie, obecnie Turcja) żył w IV wieku. Był bogaty i hojny, pomagał wielu ludziom w potrzebie. Często sprawiał radość biednym dzieciom, wrzucając im prezenty przez okno. Uratował także tonących żeglarzy. Mikołaj zmarł 6 grudnia. Kościół uznał go za świętego: jako Święty Mikołaj stał się patronem dzieci i żeglarzy.

W literaturze amerykańskiej ilustracje przedstawiały Świętego Mikołaja jako staruszka z białą brodą w czerwonej kurtce i czapce z pomponem. Kult Świętego Mikołaja z czasem skojarzono z tradycją świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaje amerykańskie i europejskie wymieszały się i powstał wizerunek znanego na całym świecie Świętego Mikołaja z białą brodą.

Dzieci są oczywiście ciekawe, skąd Święty Mikołaj przyjechał i co robi w czasie, kiedy nie rozwozi prezentów. Z tych pytań narodziła się legenda, że Święty Mikołaj żyje na biegunie północnym, gdzie znajdują się jego dom i warsztat, w którym produkuje prezenty. W roku 1925 stwierdzono, że renifery nie mogą żyć na biegunie północnym. Gazety podały więc, że Święty Mikołaj tak naprawdę żyje w fińskiej Laponii. W 1927 roku „Wujek Markus”, Markus Rautio, prowadzący popularną audycję radiową „Godzina dla dzieci”, po raz pierwszy ujawnił wielki sekret: Święty Mikołaj żyje w Laponii na górze Korvatunturi (Góra Ucho), która znajduje się na odludnym terenie w Finlandii, blisko granicy z Rosją. Korvatunturi jest tajemniczym miejscem, bo góra przypomina kształtem uszy zająca. To za pomocą tych uszu elfy mogą słuchać dzieci i dorosłych na całym świecie. Elfy słuchają uważnie i wszystko zapisują w ogromnych notatnikach. Notują jedynie pozytywne obserwacje, ale jeżeli będzie to konieczne, zanotują także przypadki złego i złośliwego zachowania dzieci, które mogą się przypadkowo zdarzyć.
Przed Bożym Narodzeniem Święty Mikołaj czyta wszystkie komentarze zapisane w notatniku i wybiera odpowiednie prezenty dla grzecznych dzieci.

W przypadku niegrzecznych dzieci Święty Mikołaj może okazać dezaprobatę. Szczęśliwie, w minionych latach było niewiele takich incydentów. Po rozdaniu prezentów na Boże Narodzenie Święty Mikołaj zawsze wraca do Korvatunturi. Ponieważ góra ta leży daleko od lapońskich wiosek i miast, dzieci nie mogły odwiedzać Mikołaja. Dlatego od 1950 roku Święty Mikołaj sam zaczął odwiedzać dzieci na kole podbiegunowym blisko miasta Rovaniemi, nie tylko na Boże Narodzenie, lecz także przez cały rok. Jego wizyty stały się tak regularne i częste, że w 1985 roku postanowiono założyć tu wioskę Świętego Mikołaja. Dzisiaj na jej terenie znajdująsię biuro (Santa Claus Office), poczta główna (Santa Claus Main Post Office) oraz park reniferów i park rozrywki (Santa Park).
(...)

Autor: Andrzej Garski
www.poznajswiat.com.pl/art/435
Artykuł z numeru : 12(575) (2004-12-01)


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Środa [28.11.2012, 21:02:08] • [IP: 109.107.5.***]

Ja teżtam wierzę w Św. Mikolaja >.< :)

Gość • Czwartek [25.12.2008, 22:28:37] • [IP: 80.245.181.**]

Mikołaj to marketingowy wymysł Coca-Coli. Mało osób o tym wie.

Gość • Czwartek [25.12.2008, 09:49:31] • [IP: 80.245.182.***]

ja tam w mikołaja wierze :)

Gość • Środa [24.12.2008, 23:15:31] • [IP: 83.188.204.*]

wolala bym zeby MIKOLAJ / e/ byli nykterystami bo ten to zalany w truposzczaka sami widzicie, nawet stac nie umie??

Gość • Środa [24.12.2008, 11:02:53] • [IP: 217.97.193.**]

Nie, ten to przebieraniec. Prawdziwy chodzil 6 grudnia w Uznamie.

Gość • Środa [24.12.2008, 09:31:58] • [IP: 92.42.117.***]

Tak to prawdziwy mikołaj?

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W niedzielę, 14 grudnia 2025 roku, wejdzie w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Na Pomorzu Zachodnim przewidziano w nim wiele nowości poprawiających możliwość dojazdów do szkół i uczelni czy pracy, a także ułatwiających podróżowanie po regionie. Szczecin-Świnoujście późnym wieczorem. Na trasie Szczecin–Świnoujście w nowym rozkładzie jazdy pozostaną uruchomione w czerwcu br. późnowieczorne połączenia w obu kierunkach o nazwie „Wiatrak”. Szczególnie wieczorny pociąg ze Szczecina do Świnoujścia okazał się sporym sukcesem, gdyż codziennie z tego połączenia korzysta przeciętnie 70 osób. Dodatkowo uruchomiona zostanie jedna para nowych pociągów w godzinach porannych, a wczesnoporanne pociągi ze Świnoujścia do Szczecina będą kursowały codziennie, czyli w terminie rozszerzonym względem obecnego rozkładu jazdy. Pozwoli to mieszkańcom i turystom także w weekendy i święta dojechać m.in. do Szczecina Dąbia na przesiadki do pociągów dalekobieżnych wyjeżdżających ze Szczecina np. do Warszawy (w tym na express Chrobry i pociąg Pendolino). Łącznie na trasie Szczecin–Świnoujście w nowym rozkładzie jazdy w dni robocze uruchamianych będzie 14 par pociągów regionalnych, a w weekendy 12 par, co oznacza, że przez większą część dnia pociągi na tej trasie kursować będą co godzinę ■ Świnoujście: 38-latek z powiatu kamieńskiego kradł logotypy samochodów w centrum miasta. Kilkanaście pojazdów pozbawionych emblematu. Policja zbiera kolejne zgłoszenia. Straty dotyczą głównie aut marek premium, a w niektórych modelach Mercedesa wyrwany emblemat był jednocześnie częścią czujnika jednego z systemów wspomagających. Policja zatrzymała 38-latka i wciąż przyjmuje zgłoszenia od właścicieli uszkodzonych pojazdów. Z samochodów znikały znaki rozpoznawcze takich marek jak Mercedes, Volkswagen, Ford, Toyota czy BMW. W autach wyższej klasy wartość takich elementów potrafi być wyjątkowo wysoka. Kradzieże odnotowano na kilku odcinkach centrum: przy ulicy Konstytucji 3 Maja, przy ulicy Wyspiańskiego oraz na osiedlu Platan. Do funkcjonariuszy zgłosiło się już kilkanaście osób, choć liczba poszkodowanych może być większa. Sprawca został namierzony i zatrzymany. 38-letni mieszkaniec powiatu kamieńskiego trafił do policyjnego aresztu ■