POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [22.01.2023, 11:00:38] • zachodniopomorskie

Koszalińska Ścieżka Dendrologiczna pod opieką Ogrodów Przelewice

Koszalińska Ścieżka Dendrologiczna pod opieką Ogrodów Przelewice

fot. Organizator

Piękna, rzadko spotykana przyroda występuje nie tylko w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach. Jednym z takich miejsc jest koszalińska ścieżka dendrologiczna, usytuowana w pasie drogowym drogi wojewódzkiej nr 107, pomiędzy miejscowościami Dziwnówek i Wrzosowo. Znajduje się tam kilkadziesiąt odmian lilaków, klony palmowe, brzozy karłowate, wszystkie jadalne odmiany kasztanowców, platan zachodni i wschodni oraz mamutowce olbrzymie. W kolekcji podziwiać można dużo odmian potężnych dębów, od których rozpoczęła się przygoda z sadzeniem roślin. Z krzewów można podziwiać też np. woskownicę europejską spotykaną głównie w pasie wybrzeża bałtyckiego. Wzdłuż drogi stworzono również ścieżkę dendrologiczną pn. ,,Aleja Kalinowa” o długości 1260 m. Zgodnie z ustawą o Ochronie Przyrody ścieżka jest terenem zieleni, który podlega ochronie. Stworzona została w celach dydaktycznych oraz jako lokalna atrakcja turystyczna. Przy drodze znajduje się często użytkowana ścieżka rowerowa, która prowadzi bezpośrednio do centrum Dziwnówka, Dziwnowa i Łukęcina. Aktualnie wzdłuż drogi znajduje się około 2 500 drzew i krzewów. Na trasie jest kilka gatunków drzew iglastych, niestety częsty wiatr powodował ich łamanie. Duże straty zaobserwowano także w nasadzonych sosnach. Powodem były jelenie, które uszkadzały drzewa.

Pomysłodawcą powstania ścieżki jest członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego - Pan Andrzej Szlawski. Na odcinku 1,5 km od 2004 roku sukcesywnie nasadzał pierwsze gatunki drzew. Pasjonata przyrody rozpoczął sadzenie roślin przy drodze tuż przed swoją posesją, argumentując swoje działania ochroną terenu przed wiatrem, który nieustannie panuje nad morzem.

Koszalińska Ścieżka Dendrologiczna pod opieką Ogrodów Przelewice

fot. Organizator

Zainteresowanie dendrologiczne Pana Andrzeja wpłynęło na powstanie unikatowej kolekcji drzew i krzewów. Prowadzi on również niedużą szkółkę roślin, do której sprowadzał ciekawe gatunki z różnych części świata. Wszystkie odmiany występują w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach.
Pan Szlawski zwrócił się do instytucji Ogrody Przelewice o pomoc w opiece nad kolekcją roślin.

Koszalińska Ścieżka Dendrologiczna pod opieką Ogrodów Przelewice

fot. Organizator

Z racji swojego wieku doszedł do wniosku, że potrzebuje wsparcia przy długoletnim projekcie, w który włożył dużo serca i czasu. Dyrektor Ogrodów Przelewice Zygmunt Siarkiewicz i kierownik Ogrodu Joanna Śliwińska, po rozmowach z Panem Andrzejem i odwiedzinach trasy dendrologicznej, podpisali porozumienie z Zachodniopomorskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Koszalinie w sprawie współpracy przy utrzymaniu ścieżki dendrologicznej.

Ogrody Przelewice Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej będzie zajmowało się nadzorem nad rosnącymi na ścieżce dendrologicznej roślinami i uzupełnianiem kolekcji. Do zadań instytucji należeć również promocja walorów ścieżki uwzględniająca poszanowanie unikatowej przyrody oraz dziedzictwa przyrodniczego. Z kolei Pan Szlawski będzie mógł nadal zajmować się roślinami pod kontem merytorycznym, jako kurator unikatowej kolekcji. Prace porządkowe i roboty utrzymaniowe należą do zadań Rejonu Dróg Wojewódzkich w Gryficach, na obszarze którego zlokalizowana jest ścieżka dendrologiczna. Porozumienie zostało zawarte na czas określony do 2028 r.

W czasie zamknięcia Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach zachęcamy do zwiedzania koszalińskiej ścieżki dendrologicznej.

Kamila Bednarska


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■