POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [08.01.2023, 14:15:27] • Polska

Zakup mieszkania dla rodziny w 2023 roku: co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania dla rodziny w 2023 roku: co warto wiedzieć?

fot. Organizator

Stopniowa likwidacja wskaźnika WIBOR, obniżenie rat kredytów o kilkaset złotych, poprawa zdolności kredytowych i ustabilizowanie sytuacji na rynku nieruchomości – to dobre wiadomości dla osób planujących zakup własnego mieszkania w 2023 roku. Co dokładnie przyniesie nam nowy rok? Czy warto zainwestować w nieruchomość? I jak znaleźć idealne lokum dla rodziny? Sprawdzamy!

Od października 2021 r. do grudnia 2022 r. odnotowano wzrost głównej stopy referencyjnej NBP z poziomu 0,10 do 6,75%. Urósł także WIBOR, czyli wskaźnik, będący podstawą do wyznaczania oprocentowania kredytów. Podwyżki stóp procentowych mocno dotknęły kredytobiorców. Raty kredytów powiększyły się nawet o 100% w ciągu kilku miesięcy. Skomplikowana sytuacja na rynku kredytowym, wysokie ceny mieszkań i rosnąca inflacja sprawiają, że wiele osób zastanawia się, czy 2023 to dobry moment na zaciągnięcie kredytu i zakup nieruchomości. Planowane zmiany na rynku kredytowym budzą nadzieję na poprawę sytuacji. Zastąpienie stawki WIBOR nowym wskaźnikiem może przynieść korzyści dla przyszłych kredytobiorców.

Zmiany na rynku kredytowym
WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to stopa oprocentowania na rynku międzybankowym, po jakiej banki udzielają sobie wzajemnie pożyczek. W ostatnich miesiącach wskaźnik WIBOR bije rekordy (jest najwyższy od 20 lat), co negatywnie odbija się na kieszeniach kredytobiorców. W przyszłym roku czekają nas zmiany. Rozpoczęto prace nad reformą, która ma doprowadzić do likwidacji wskaźnika WIBOR do końca 2024 roku. Zastąpi go WIRON, wskaźnik referencyjny typu RFR (risk-free rate), czyli tzw. stopa wolna od ryzyka. W okresie przejściowym – przez najbliższe dwa lata – będą obowiązywać oba wskaźniki.

WIRON będzie lepiej odzwierciedlać zmiany w transakcjach na rynku finansowym. Stopniowe zastępowanie wskaźnika WIBOR indeksem WIRON i jego ostateczna likwidacja przełoży się na korzyści dla kredytobiorców. Możemy spodziewać się delikatnego obniżenia rat – wyjaśnia Agnieszka Pachulska, Dyrektor Oddziału Warszawa w Profit Development.

Nowy wskaźnik a zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa to kwota, którą potencjalny kredytobiorca może pożyczyć od banku. Jej wysokość zależy od sytuacji finansowej wnioskodawcy, czyli wysokości zarobków, zobowiązań finansowych oraz liczby osób na utrzymaniu. Trudna sytuacja na rynku spowodowała znaczny spadek zdolności kredytowej Polaków – zwłaszcza rodzin. Małżeństwo, które zarabia łącznie ok. 6,5 zł netto i ma jedno dziecko na utrzymaniu, w kwietniu tego roku mogło wziąć kredyt na ponad 500 tys. zł. W lipcu zdolność kredytowa takiej rodziny spadła poniżej 200 tys. zł. Obecnie zdolność kredytowa 4-osobowej rodziny o łącznym dochodzie 8 tys. zł netto wynosi od 67 tys. do ok. 350 tys. zł. Sytuacja wygląda nieco lepiej w przypadku jednego dziecka i wyższych zarobków – przy 10 tys. netto sięga 400-600 tys. zł.

Proponowana przez rząd kalkulacja oparta o WIRON może przyczynić się do poprawy zdolności kredytowej.
Sytuacja na rynku nieruchomości w 2023 roku
Analitycy PKO BP zakładają, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się niewielkiej korekty cen mieszkań. Realny spadek może wynieść ok. 5% w ciągu 2023 roku. Ceny mieszkań będą zbliżone do tych z trzeciego kwartału 2022 roku, tj. 11 325 zł. Wzrost cen nieruchomości prognozowany jest na 2024 rok – średni koszt 1 mkw mieszkania w sześciu największych miastach wojewódzkich wyniesie 11 943 zł. W 2025 roku ma być jeszcze drożej (12 934 zł). Nadchodzący rok 2023 wydaje się być zatem najlepszym momentem na zakup własnego M.

Jak znaleźć idealne mieszkanie?
Decyzja o zakupie mieszkania to jedno. Dużo trudniejszy jest wybór tego jedynego, idealnego lokum. Na co zwrócić szczególną uwagę, poszukując nieruchomości dla rodziny?
Rodzina z jednym lub dwójką dzieci potrzebuje przynajmniej 3-pokojowego mieszkania, najlepiej o otwartym układzie. Nie bez znaczenia jest lokalizacja. Rodzice doceniają bliskość przedszkoli, szkół, sklepów oraz dobre połączenie z centrum i innymi ważnymi punktami w mieście. Najchętniej wybierają miejsca spokojne, bezpieczne, usytuowane z dala od miejskiego zgiełku, otoczone zielenią. W pobliżu nieruchomości powinien znaleźć się plac zabaw i teren rekreacyjny, idealny do spacerów i zabaw z dziećmi.

Nie bez znaczenia jest również standard nieruchomości. Największą popularnością cieszą się lokale premium, wyposażone w szereg udogodnień, gwarantujących domownikom najwyższy komfort i pełne bezpieczeństwo.
Odpowiedzią firmy Profit Development na oczekiwania rodzin z dziećmi jest osiedle Apartamenty przy Nakielskiej 5. Inwestycja liczy 218 apartamentów o wysokim standardzie wykończenia. Na osiedlu przeważać będą mieszkania 3- i 4-pokojowe, idealne dla rodzin. Projekt zostanie wyposażony w monitoring i ochronę, dzięki czemu rodzice nie będą musieli martwić się o swoje pociechy.

Apartamenty przy Nakielskiej 5 to inwestycja zlokalizowana w zielonej części Woli, tuż obok parku z rozbudowanym, bogato wyposażonym placem zabaw dla dzieci. Zielona okolica wnosi standard mieszkania na zupełnie inny, lepszy poziom! To doskonałe miejsce dla tych osób, które chcą połączyć życie w centrum ze spokojem i ciszą. Osiedle jest doskonale skomunikowane z innymi częściami miasta. W pobliżu znajdują się szkoła, przedszkole i liczne sklepy – wyjaśnia Agnieszka Pachulska z Profit Development.

Na uwagę zasługuje również standard inwestycji. System inteligentnego mieszkania, stacje ładowania samochodów elektrycznych, wewnętrzne patio – Apartamenty przy Nakielskiej 5 to projekt stworzony o maksymalnej wygodzie. Oferujemy możliwość wykończenia mieszkania „pod klucz” materiałami o najlepszej jakości – dodaje ekspert Profit Development. – Inwestycja w Apartament przy Nakielskiej 5 to inwestycja w komfort, bezpieczeństwo i spokój – zarówno swój, jak i swoich pociech!

Karolina Cempel
Koordynator
Zespół Prasowy Commplace


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Ostrzeżenie meteorologiczne SILNY WIATR od godz. 10:00 do godz. 16:00 dnia 03-02-2023. Obszar: województwo dolnośląskie - całe; lubuskie - całe; wielkopolskie - całe; zachodniopomorskie - powiaty: Goleniowski, Kamieński, Policki, Świnoujski Grodzki. Przebieg: Prognozuje się występowanie silnych porywów początkowo południowego, a następnie zachodniego i kolejno północno zachodniego wiatru, do 70-75 km/h na nizinach, do 80-85 km/h na wyżynach, a w górach do 90 km/h, natomiast nad szczytami ponad 100 km/h. Na wybrzeżu zachodnim i w ościennych powiatach do 75-80 km/h. Skutki: utrudnienia komunikacyjne; łamanie gałęzi; uszkodzenia dachów i budynków o słabej konstrukcji ■ Od 1 lutego w Świnoujściu działa stacja dializ. Po tym, jak pod koniec ubiegłego roku z prowadzenia stacji zrezygnowała prywatna firma, pacjenci musieli dojeżdżać do najbliższej jednostki w Szczecinie ■ Zanim w tunelu pod Świną pojadą samochody, władze miasta chcą zaprosić mieszkańców do podwodnego spaceru pomiędzy wyspami. Nie znamy jeszcze terminu tej przechadzki. Prezydent Świnoujścia konsultuje datę z wykonawcą tunelu ■ Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Nowokarsiborskiej nie będzie ronda lecz skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną ■ Od najbliższego piątku, 27 stycznia wznawia działalność stacja dializ w Świnoujściu ■ Kiedy 8 lat temu przygotowywana była dokumentacja projektowa przebudowy ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ulicy Leśmiana do ulicy Matejki projektant uwzględnił zatoczkę dla przystanku autobusowego przy ul. Wojska Polskiego vis’a vis Urzędu Miasta (budynek12). Przystanek powstał, ale nie taki jak przewidywał projekt. Miała być zatoka autobusowa a wyszedł przystanek przychodnikowy, który przy okazji blokuje ruch samochodów. Czy to przypadek, nie sądzę... Konia z rzędem więc temu kto wytłumaczy dlaczego w tak newralgicznym miejscu autobusy miejskie nie mogą schować się spokojnie w zatoczce przy jezdni. Powstaje więc pytanie kto zdecydował i zmienił na gorsze rozwiązanie ■ Dramatyczny wypadek na S3 w pobliżu Skwierzyny. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką zginął 44 - letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 - letnia córka ■ Tragiczny wypadek wydarzył się na S3 w pobliżu miejscowości Skwierzyna w województwie lubuskim na drodze prowadzącej do Zielonej Góry. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką amerykańskiej armii zginęli na miejscu 44 – letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 – letnia córka. Zdjęcia z miejsca wypadku są wstrząsające. Widać na nich, że po kamperze którym podróżowały ofiary wypadku zostało jedynie podwozie. 44 – latek był znanym nie tylko w Świnoujściu ale także w całej Polsce miłośnikiem i pasjonatem caravaningu ■ Wygląda na to, że zeszłoroczne liście będą nam towarzyszyć przez całą zimę. Dopóki nie rozwieje ich wiatr lub nie usuną wiosenne porządki. Miasto, w bardzo wielu punktach pokryte jest liśćmi w różnym stopniu rozkładu. Zależnie od pogody, albo wirują unoszone podmuchami wiatru, albo, po dłuższych opadach, które mamy od kilku dni, zalegają na chodnikach, przy krawężnikach, na skwerach. A przecież tak niewiele trzeba, aby było czyściej, ładniej... ■ Spłonął punkt gastronomiczny na promenadzie! Świadkowie pożaru usłyszeli huk. Zobacz film! ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■