POGODA

Reklama


Wydarzenia

www.balticportal.pl • Sobota [20.12.2008, 08:36:25] • Region

Dwa światy

Dwa światy

fot. iswinoujscie.pl

Międzyzdroje i Heringsdorf. Dwa kurorty nad Bałtykiem dzieli w linii prostej zaledwie kilkanaście kilometrów. Ale dzieli też sposób myślenia. W niemieckim kurorcie kontrowersje wywołała budowa obiektu o wysokości 30 metrów, w tym czasie mieszkańcy polskiego miasteczka zachwycili się planami wzniesienia 145-metrowego wieżowca, najwyższego na polskim Wybrzeżu.

Gdy gmina Heringsdorf niedawno wyłożyła do publicznego wglądu projekt planu zagospodarowania centrum tej miejscowości, mieszkańcy złożyli do niego kilkadziesiąt uwag i protestów, z których znaczna część dotyczyła wysokości planowanej zabudowy. W kurorcie zachowała się znaczna część zabytkowych, pamiętających jeszcze czasy Kaisera willi i pensjonatów, co wczasowa miejscowość chętnie wykorzystuje w turystycznym marketingu. Z dawną uzdrowiskową architekturą kontrastuje jednak odziedziczony po DDR betonowy wieżowiec Rehaklinik, który stoi w samym centrum Heringsdorfu, nieopodal molo. Wkrótce znajdujące się na tyłach obiektu centrum handlowe ma zostać wyburzone i zastąpione przez hotel specjalizujący się w usługach medycznych i odnowie biologicznej.

Grupa zainteresowanych inwestycyjnymi planami mieszkańców z przerażeniem stwierdziła, że nowy budynek ma być zaledwie o kilka metrów niższy od pobliskiego betonowego wieżowca. Ruszyły zebrania, listy protestacyjne, wywiady prasowe. „Powstaje pytanie, czy budowa takiego niedopasowanego do zabytkowej architektury budynku nie otworzy drogi do realizacji kolejnych takich obiektów”, powiedział jeden z radnych lokalnej CDU i ostrzegał przez niszczącymi wizerunek kurortu skojarzeniami z Downtown na Manhatanie. Przeciwnicy planowanego hotelu, który ma mieć około 30 metrów wysokości, postanowili na budynku Rehaklinik narysować linię, aby uzmysłowić mieszkańcom Heringsdorfu, jak wysoki ma być to obiekt. Ostatecznie skończyło się na wypuszczeniu na odpowiednią wysokość balonu.

W tym samym czasie, gdy kilkudziesięciu mieszkańców niemieckiego kurortu pisało swoje protesty do planu zagospodarowania, w Międzyzdrojach odbyła się prezentacja inwestycyjnych planów grupy przedsiębiorców, o której głośnio się zrobiło po zakupie działki przy tamtejszej promenadzie za 15 mln zł. W tym miejscu stanąć ma w przyszłości „Diamonds Tower”, najwyższy na polskim Wybrzeżu drapacz chmur sięgający 145 metrów. Mieszkańcy Międzyzdrojów w projekcie dostrzegli przede wszystkim szansę na kolejny impuls rozwojowy dla swojej miejscowości. „Taki, jakim kiedyś był Amber Baltic”, mówi Adam Jakubowski, przewodnik turystyczny PTTK. Jego zdaniem, wieżowiec nie tylko nie zniszczy wizerunku Międzyzdrojów, ale nawet ma szansę go poprawić, bowiem w jego cieniu zniknie niezbyt estetyczna wysoka zabudowa pochodząca z lat 60 i 70.

mb


komentarzy: 35, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-35 z 35

Gość • Sobota [20.12.2008, 11:27:57] • [IP: 93.94.188.**]

[IP: 80.245.176.*] Każdy sądzi według siebie;) Wychodzi brak elementarnej wiedzy na temat:)

Gość • Sobota [20.12.2008, 11:25:50] • [IP: 80.245.176.*]

Ściema, ściema i jeszcze raz ściema!! A za kilka lat okaże się, że zamiast Diamont Tower powstanie kilka 4 piętrowych apartamentowców, hahahaha. Ktoś chce zrobić koło tego miejsca dużo szumu. A może chodzi o to by za kilka lat sprzedać tę ziemię za dużóowiększą kasę? Hmmmm?!

Gość • Sobota [20.12.2008, 10:31:19] • [IP: 93.94.188.**]

Nasi Niemieccy sąsiedzi, niech nie zapominają, że wyspa Wolin i kawalątek Uznamu to juz nasze wyspy a nie ich;P

Gość • Sobota [20.12.2008, 10:28:51] • [IP: 93.94.188.**]

W linii skośnej przemierzając Bałtyk mamy budynek Turning Torso, który mierzy sobie 190 metrów./Link poniżej/Miejsce, gdzie stoi apartamentowiec stało się najbardziej odwiedzanym przez turystów z całego świata zakątkiem Malmo, w pobliżu budowane są niskie bardzo nowoczesne budynki mieszkalne, kawiarnie miejca odpoczynku i relaksu.Wiele osbób przyjeżdza tam robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia w tle majac niezwykły budynek, dzięki temu restauratorzy nie narzekają na brak klientów-latem trzeba czekać na miejsce, żeby usiąść w kawiarni czy też restauracji.W Międzyzdrojach dzięki takiej inwestycji zyska pracę i lepsze życie wielu ludzi.Kawiarnie, domy wczasowe sklepiki z pamiątkami, producenci pamiątek-otworzy się mnóstwo możliwości...właśnie dla ludzi tam mieszkających, więc to chyba dobrze:)

Gość • Sobota [20.12.2008, 09:59:56] • [IP: 83.31.176.***]

Teren górzysty ponad 100metrowy od strony wschodniej idealnie zbalansuje proporcje tego terenu, takiej budowli. Tylko śmiałe propozycje zmienią na leprze ten teren Polski. kilkakrotnie. Musi powstać wewnętrzna obwodnica Miedzyzdrojów strony południowej, tuż za wiaduktem kolejowym.Nowe parkingi. Rozwój Miedzyzdrojów, to kierunek zachdni. Cieplejsza i czyściejsza woda. Kilka kilometrów spokojnej, bezpiecznej plaży. To atut 200% Żadna miejscowość nad Bałtykiem nie ma takiej przestrzeni do dyspozycji.Tylko głupota to blokuje.Ponoć jeden z mieszkańców chce spychaczem utorować tai trakt, który będze początkiem przyszłej drogi.Powadzenia, może znajdze się ktoś w Świnoujściu i takim spychaczem ruszy w strone Międzyzrojów. Może się spotkają?

Gość • Sobota [20.12.2008, 09:49:50] • [IP: 83.17.236.***]

Skoro się" zachwycili" to pozwólmy im się zachwycać. Ich sprawa. Czy muszą myśleć jak Niemcy tylko dlatego, że dzieli ich zaledwie " kilkanaście kilometrów od Niemiec"?

Gość • Sobota [20.12.2008, 09:49:50] • [IP: 80.245.183.***]

A TA MARGARYNA TO PEWNO Z MERKUREGO JAK I MAKARON Z ROBAKAMI KTURY OSTATNIO KUPILAM NORMALNIE KOMUNA W TYM SKLEPIE LEPIEJ GO OMIJAC

• Sobota [20.12.2008, 09:29:12] • [IP: 83.21.28.***]

NIE ZA NISKA (145m) ? W tym miejscu przypominać będzie wieżę Babel. Czy to przypadkiem nie jest megalomania ? " Megalomania - to skupienie się na własnej doskonałości, samozadowoleniu oraz świadomości własnej wartości, znaczenia i możliwości. Pojęciem tym określa się potocznie zawyżoną nieprawidłową samoocenę, ale także system urojeń, tzw. urojenia wielkościowe w zaburzeniach o charakterze psychotycznym."(Wikiopedia). Już w 2201 r. p.n.e. zbudowano Wieżę Babel. W trakcie jej budowy miał nastąpić cud" pomieszania języków". Wzniesiono ją z suszonej cegły, miała siedem stopni (pięter). Całość miała ca 90 m wysokości. Wg przekazu biblijnego wieża wznoszona przez ludzi z ziemi do nieba miała być symbolem przeciwstawienia się Bogu i jego zamiarom, a także miejscem gromadzenia się i jednoczenia ludzi we wspólnym sprzeciwie wobec Boga. Dlatego w celu uniemożliwienia realizacji tych planów, Bóg pomieszał budowniczym języki, wskutek czego ludzie rozproszyli się po całej ziemi.

Gość • Sobota [20.12.2008, 09:25:40] • [IP: 217.97.193.**]

Proponuję żeby Firma Budowlana Marchelaka zaczęła inwestycję.Z góry będzie wiadomo, że wieżowca nie będzie.To dobry pomysł

Gość • Sobota [20.12.2008, 08:55:54] • [IP: 217.97.199.*]

no cóż o gustach naszych sąsiadów z M-ji się nie dyskutuje..wyglada ta budowla jak słup owiniety w folię..nie wiem czy utrzymanie tego potworka czasami nie przekroczy dochodow z tego budynku a jak bedą wysokie ceny to [pies z kulawą nogą tam nie zechce mieszkac..ale to sprawa mieszkancow jak chcą mieć takie szkaradzienstwo i problemy z mediami to ich sprawa

Oglądasz 26-35 z 35
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■