Jesieni± oraz zim± ciep³y p³aszcz, czapka i szalik za³atwiaj± sprawê, je¶li chodzi o nasz komfort cieplny poza domem. Ale co wtedy, gdy najwiêkszym problemem staje siê ten okropny moment, kiedy trzeba wyj¶æ rano spod ciep³ej ko³dry, by i¶æ do pracy czy szko³y? Odpowied¼ brzmi: zmiana garderoby. Tylko nie naszej – choæ ciep³e swetry i skarpetki bardzo siê o tej porze roku przydaj± – ale naszych wnêtrz. Co to oznacza w praktyce? Ju¿ wyja¶niamy.
– Wysokie rachunki za ogrzewanie to jedno, ale suche powietrze, które towarzyszy nam w sezonie grzewczym, nie dzia³a na korzy¶æ naszego zdrowia i urody. Elektryzuj±ce siê w³osy, przesuszona skóra, ale te¿ drapanie w gardle, kaszel, ³zawi±ce oczy czy wysuszona ¶luzówka nosowa, to mog± byæ skutki uboczne ciep³ych kaloryferów czy piecyków. Oczywi¶cie nie chodzi o to, by rezygnowaæ z ogrzewania, ale warto „ubraæ” swoje wnêtrze na ch³odne dni. Dziêki temu zyskamy przyjemn±, przytuln± aran¿acjê, a kilka trików pomo¿e nam zatrzymaæ ciep³o nie tylko w przeno¶ni, ale i dos³ownie! – mówi dekoratorka wnêtrz zwi±zana z sieci± sklepów KiK.
Jak sprawiæ, by w naszych czterech k±tach zrobi³o siê nieco cieplej bez podkrêcania mocy grzania kaloryferów? Oto nasze porady:
1. Tekstylia to twoi sezonowi najlepsi przyjaciele. – Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas na wykorzystanie w aran¿acji ró¿nego rodzaju tkanin. Warto wymieniæ poszewki na poduszkach albo nawet do³o¿yæ kilka dodatkowych – docenimy to szczególnie podczas domowych seansów filmowych lub czytaj±c ksi±¿kê w wygodnej pozycji! Koc to prawdziwy must have – dobierzmy jego wielko¶æ i grubo¶æ zgodnie z tym, na co mamy miejsce i co najlepiej sprawdza siê u nas podczas jesiennych wieczorów – t³umaczy ekspertka KiK.
2. Zas³ony – im grubsze, tym lepsze! Zas³ony z ciê¿kiego materia³u nie tylko doskonale wyciszaj± pomieszczenie, ale te¿ s± remedium na nieszczelne okna, przez które „ucieka” ciep³o. Ró¿nica po zaci±gniêciu takich zas³on jest ogromna i odczuwalna natychmiast. Do tego natychmiast odmieniaj± wnêtrze równie¿ wizualnie. – Je¶li marzymy o tapecie we wzory albo przemalowaniu ¶cian na intensywny kolor, warto zainwestowaæ najpierw we wzorzyste czy kolorowe zas³ony, które o wiele ³atwiej i taniej w razie czego wymieniæ, je¶li uznamy jednak, ¿e to nie dla nas – radzi dekoratorka zwi±zana z mark± KiK.
3. Dywany, dywaniki i chodniczki. – Zimna pod³oga, to ostatnie, z czym chcemy mieæ do czynienia, kiedy wstajemy rano z ³ó¿ka, bawimy siê z dzieckiem w salonie czy zmêczeni po ca³ym dniu myjemy zêby w ³azience – wyja¶nia ekspertka KiK. Dywany i tekstylia roz³o¿one na pod³odze w najbardziej newralgicznych punktach nie tylko wyp³yn± na nasz komfort, ale pe³ni± funkcjê swego rodzaju izolatora ciep³a. Je¶li jednak jeste¶my w gronie w³a¶cicieli ogrzewania pod³ogowego i zimna pod³oga nam niestraszna, mo¿emy pomy¶leæ o zakupie dywanu lub chodniczka pod k±tem dekoracyjnym – jest on bowiem ¶wietnym dope³nieniem zimowych aran¿acji!
4. Dekoracje. – Koce, pledy i narzuty wszelkiego rodzaju faktycznie sprawi±, ¿e bêdzie nam cieplej, gdy siê w nie owiniemy. Poduszki w miêkkich poszewkach uprzyjemni± nam leniuchowanie w ³ó¿ku czy na kanapie, za¶ sznury lampek, zapalone ¶wiece i ro¶liny ani nie podnios± temperatury w pokoju, ani nie zaizoluj± go w ¿aden sposób, a jednak równie¿ sprawi±, ¿e zrobi siê cieplej – wizualnie. Nastrojowe, miêkkie ¶wiat³o i trochê zieleni, to najprostszy przepis na przytulne wnêtrze, w którym nawet najbardziej ponury dzieñ nie bêdzie nam straszny – podpowiada specjalistka sieci sklepów KiK.
Niektóre rozwi±zania naprawdê pomagaj± utrzymaæ wy¿sz± temperaturê w pomieszczeniu, inne wywo³aj± raczej efekt psychologiczny wra¿enia, ¿e w danym wnêtrzu jest cieplej. Jednak wszystkie razem tworz± ciep³±, przytuln± atmosferê, która poprawi nasz komfort i nastrój w d³ugie, ciemne i zimne miesi±ce. Jedyna wada tych rozwi±zañ to to, ¿e z tak przytulnie „ubranego” na zimê domu jeszcze bardziej nie bêdzie chcia³o siê nam wychodziæ!
KiK Textil Sp. z o.o.