POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [24.11.2022, 21:25:30] • Polska

SENSACYJNE WYDARZENIE W ¦WIECIE SZTUKI I KULTURY POLSKIEJ - odnalezione po 96 latach prorocze arcydzie³o Jacka Malczewskiego na wystawie i aukcji w DESA Unicum

SENSACYJNE WYDARZENIE W ¦WIECIE SZTUKI I KULTURY POLSKIEJ - odnalezione po 96 latach prorocze arcydzie³o Jacka Malczewskiego na wystawie i aukcji w DESA Unicum

fot. Organizator

Niedawno odkryte w prywatnej kolekcji dzie³o Jacka Malczewskiego „Rzeczywisto¶æ” by³o ostatnio pokazywane publicznie w 1926 roku. Teraz – do 8 grudnia br. – mo¿na je ogl±daæ w DESA Unicum w ramach wystawy poprzedzaj±cej aukcjê: „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Miêdzywojnie”. To jeden z najwa¿niejszych obrazów przywróconych polskiej kulturze w ostatnim czasie. Jego szacunkowa warto¶æ to 14-22 mln z³otych. Najwiêkszy dom aukcyjny w Polsce zaprezentuje równie¿ rzadko spotykane na aukcjach prace m.in. takich twórców jak: Hipolit Lipiñski, Stanis³aw Wyspiañski, Tadeusz Makowski czy Józef Brandt.

Prezentacja „Rzeczywisto¶ci” Jacka Malczewskiego, dzie³a o potê¿nej skali i nadzwyczajnym dla polskiej kultury znaczeniu, to niew±tpliwe sensacja w ¶wiecie sztuki i kultury polskiej. P³ótno jest jednym z najwspanialszych obrazów artysty i najwa¿niejszych dzie³ sztuki XX wieku. Przez wiele dekad pozostawa³o ukryte w polsko-niemieckiej kolekcji rodzinnej. Publicznie ostatni raz zosta³o pokazane w 1926 roku. Od tego czasu o jego istnieniu za¶wiadcza³a tylko czarno-bia³a fotografia autorstwa Amalii Krieger, krakowskiej fotografki, która na pocz±tku XX wieku wykona³a zdjêcia dokumentuj±ce obrazy zgromadzone w pracowni Malczewskiego. „Rzeczywisto¶æ” wkrótce po namalowaniu, ju¿ w 1908 roku, by³a eksponowana zarówno w krakowskim, jak i we lwowskim Towarzystwie Przyjació³ Sztuk Piêknych.

Ten osza³amiaj±cy rozmiarami, warsztatem artystycznym, przesycony symbolami i bardzo osobisty obraz Malczewskiego zosta³ stworzony na kilka lat przed odzyskaniem niepodleg³o¶ci przez Polskê, w najlepszym okresie twórczo¶ci artysty. Dzie³o wielkiej skali i barokowej wrêcz kompozycji dotyka najwa¿niejszych tematów, które nurtowa³y Malczewskiego przez ca³± jego twórczo¶æ: misji artysty, patriotycznego pos³annictwa sztuki oraz romantycznych i narodowych mitów. Przedstawia wielow±tkow± scenê z du¿± liczb± postaci. Malarz wykorzystuje w nim w±tki religijne, symboliczne i historyczne Rzeczpospolitej oraz motywy z w³asnego ¿ycia.

Reprezentantem wspó³czesno¶ci jest tutaj sam malarz. Sportretowa³ siê w czarnej kamizelce i kapeluszu z przyborami malarskimi. W drugiej partii obrazu Malczewski umie¶ci³ postaæ Stañczyka w szkar³atnym stroju b³azna, co mo¿na odczytywaæ jako odwo³anie do krytycznej oceny upadku Rzeczpospolitej. Na drugim planie widaæ trzech starców w mundurach, co ma pokazywaæ powstañcz± historiê zniewolonego kraju. Akcjê sceny osadzi³ Malczewski w szopce z nowo narodzonym Chrystusem i Matk± Bosk±, których postaci wy³aniaj± siê z ciemno¶ci, zza deski na ostatnim planie kompozycji. Postaciom malarskiego dramatu nada³ artysta rysy bliskich mu osób. Twarzy anio³om, Matce Boskiej i Dzieci±tku u¿yczy³a rodzina artysty: córka Julia, ¿ona Maria i syn Rafa³.

SENSACYJNE WYDARZENIE W ¦WIECIE SZTUKI I KULTURY POLSKIEJ - odnalezione po 96 latach prorocze arcydzie³o Jacka Malczewskiego na wystawie i aukcji w DESA Unicum

fot. Organizator

Kolekcjonerski rarytas
Historia polskiego rynku sztuki w ostatnich 30 latach wi±¿e siê z odkrywaniem obrazów mistrza
i ich rekordowymi licytacjami. Dzie³a Jacka Malczewskiego od prze³omu XIX i XX wieku nale¿± do najwiêkszych rarytasów kolekcjonerskich, stanowi±c trzon najwybitniejszych kolekcji. W ubieg³ych latach DESA Unicum prezentowa³a tak wybitne i rzadkie dzie³a Malczewskiego jak „Jase³ka” (1888), „Orfeusz i Eurydyka” (1914) czy „Wiosna” (1914). Sensacj± by³o odkrycie w 2021 zaginionego „Portretu Stanis³awa Witkiewicza” (1902). Z prac tych najwiêksz± cenê uzyska³y „Jase³ka”, sprzedane za 4 mln z³. W ubieg³ym roku obserwatorzy rynku sztuki byli zszokowani wynikiem aukcyjnym pracy Malczewskiego „Prz±dka”, rozpoczynaj±c od ceny wywo³awczej 1,7 mln z³, zosta³a sprzedana za 5,6 mln z³. „Rzeczywisto¶æ”, obraz klasy muzealnej, który zostanie wystawiony na licytacjê w DESA Unicum 8 grudnia, mo¿e byæ najdro¿szym polskim i w Polsce sprzedanym na aukcji obrazem. Jego warto¶æ jest estymowana na 14 – 22 mln z³.

Unikatowe muzealne prace sztuki dawnej
Grudniowa aukcja ,,Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Miêdzywojnie” jest najwa¿niejszym wydarzeniem aukcyjnym po¶wiêconym sztuce polskiej przed 1945 rokiem. Poza historyczn± prezentacj± i aukcj± „Rzeczywisto¶ci” Malczewskiego DESA Unicum zaprezentuje rzadko spotykane na aukcjach, a bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów prace takich twórców jak: Hipolit Lipiñski, Stanis³aw Wyspiañski, Tadeusz Makowski, Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski, Maurycy Gottlieb, Jan Stanis³awski, Wojciech Weiss, Leon Wyczó³kowski, Konrad Krzy¿anowski, Olga Boznañska, Anna Biliñska, Tamara £empicka, Mela Muter, Moj¿esz Kisling, Rafa³ Malczewski i Eugeniusz Zak.

SENSACYJNE WYDARZENIE W ¦WIECIE SZTUKI I KULTURY POLSKIEJ - odnalezione po 96 latach prorocze arcydzie³o Jacka Malczewskiego na wystawie i aukcji w DESA Unicum

fot. Organizator

W¶ród najwa¿niejszych prac zebranych w ofercie jest mistrzowskie dzie³o polskiego realizmu „Zupa rumfordzka przed ko¶cio³em ¶w. Katarzyny w Krakowie” Hipolita Lipiñskiego, jego estymacja cenowa wynosi 5-7 mln z³.
Hipolit Lipiñski, wychowanek Jana Matejki, to dzi¶ nieco zapomniany artysta, który w epoce by³ wymieniany w¶ród najbardziej popularnych malarzy Krakowa. W wielkoformatowych obrazach dokonywa³ wnikliwej analizy spo³eczeñstwa. Z reporterskim wrêcz zaciêciem odtwarza³ historyczny kostium i zwi±zane z nim detale, a drugoplanow± „bohaterk±” jego przedstawieñ stawa³a siê sama architektura miasta. Tak jest równie¿ w przypadku „Zupy rumfordzkiej przed ko¶cio³em ¶w. Katarzyny w Krakowie", która przedstawia mozaikê spo³eczn± – zakonników, ch³opów, bogate mieszczanki, ortodoksyjnych ¯ydów na tle architektury Kazimierza, od 1800 roku dzielnicy Krakowa, a intryguj±ca „Zupa rumfordzka” to nic innego, jak posi³ek wydawany najbiedniejszym. Obraz Lipiñskiego by³ istotnym g³osem w dyskusji o kondycji spo³eczeñstwa i jednocze¶nie potwierdza³ siln± pozycjê artysty w szeregach malarzy realistów.

Po raz pierwszy publicznie zostanie pokazany ujmuj±cy obraz Wyspiañskiego „Dziewczynka oparta o stó³, portret Wandy Nowakównej” (1902), który jest portretem córki jednego z wa¿nych mecenasów artysty profesora Juliana Nowaka. Obraz opu¶ci³ kolekcjê Nowaka prawdopodobnie krótko po II wojnie ¶wiatowej, by trafiæ do warszawskiej kolekcji prywatnej, gdzie by³ przechowywany przez ostatnie 70 lat.

Jego warto¶æ jest szacowana na 3,5-5 mln z³. Jak± osi±gnie cenê? Portrety dzieci malowane przez Wyspiañskiego, uwa¿ane za najwa¿niejsze m³odopolskie obrazy, trafiaj± na aukcje bardzo rzadko. Piêæ lat temu na grudniowej aukcji sztuki dawnej w DESA Unicum „Macierzyñstwo” Wyspiañskiego zosta³o wylicytowane za 3,7 mln z³, staj±c siê jedn± z najdro¿szych prac sztuki dawnej na rynku.

SENSACYJNE WYDARZENIE W ¦WIECIE SZTUKI I KULTURY POLSKIEJ - odnalezione po 96 latach prorocze arcydzie³o Jacka Malczewskiego na wystawie i aukcji w DESA Unicum

fot. Organizator

Kolejn± wyj±tkow± prac±, który bêdzie mo¿na ogl±daæ i licytowaæ w DESA Unicum, jest obraz „Zapusty” (1929) Tadeusza Makowskiego. Przedstawia trzech ch³opców w kolorowych, spiczastych czapkach z d³ugimi nosami w kszta³cie dziobów podczas tradycyjnej karnawa³owej francuskiej zabawy.

W radykalnym eksperymencie obrazowym, jakim s± „Zapusty”, widaæ do¶wiadczenie kubizmu, z którym Makowski zetkn±³ siê krótko przed I wojn± ¶wiatow±, ale te¿ w³asn± wersjê surrealizmu, który w tym okresie stawa³ siê najciekawsz± awangardow± propozycj± na paryskiej scenie artystycznej. Natomiast maska to sztandarowy rekwizyt malarstwa modernistycznego. Dwa lata temu pad³ rekord pracy Makowskiego w DESA Unicum. „Dzieci i zwierzêta” zosta³y wylicytowane za 3,8 mln z³. Warto¶æ obrazu „Zapusty” jest szacowana nawet na 5 mln z³.

Aukcja „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Miêdzywojnie" odbêdzie siê 8 grudnia o godzinie 19.

Aukcjê poprzedza wystawa prac w siedzibie DESA Unicum przy ul. Piêknej 1A w Warszawie, która jest dostêpna do 8 grudnia. Wstêp na wystawê jest bezp³atny.

Wiêcej informacji o wystawionych na licytacjê pracach mo¿na znale¼æ na stronie internetowej www.desa.pl

Za³±czone zdjêcia wybranych prac:
• Jacek Malczewski „Rzeczywisto¶æ”, 1908 (estymacja 14-22 mln z³)
• Hipolit Lipiñski „Zupa rumfordzka przed ko¶cio³em ¶w. Katarzyny w Krakowie”, 1883 (estymacja 5-7 mln z³)
• Stanis³aw Wyspiañski „Dziewczynka oparta o stó³, portret Wandy Nowakównej”, 1902 (estymacja 3,5 – 5 mln z³)
• Tadeusz Makowski „Zapusty” („La Mi-Careme”), 1929 (estymacja 3-5 mln z³)

Dorota Czerwiñska
PR Director


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Ogl±dasz 1-1 z 1

Go¶æ • Niedziela [27.11.2022, 09:29:12] • [IP: 46.205.136.***]

"Przez wiele dekad pozostawa³o ukryte w polsko-niemieckiej kolekcji rodzinnej". By³o takie powiedzenie w Niemczech, " Je¶li ukradli ci samochód, szukaj go w Polsce". A u nas JEST, nadal jest powiedzenie:" Je¶li zgin±³ obraz, szukaj go w Niemczech". I w Rosji. Co do rangi tego obrazu to moim zdaniem nie zas³uguje a¿ na tak maksymalne oceny, jak:" P³ótno jest jednym z najwspanialszych obrazów artysty i najwa¿niejszych dzie³ sztuki XX wieku". Sam Malczewski namalowa³ inne, wybitniejsze obrazy jak np." ¦mierc Ellenai" z Muzeum Nar.w W-wie (s± inne o pod tym tytu³em) czy" Melancholia" albo" B³êdne ko³o." Rzeczywisto¶æ" za¶ na pewno jest solidnym obrazem, bardzo dobrze wykonanym, o du¿ej randze artystycznej, ale na pewno nie jest jednym z najwiêkszych dzie³ XX w., nawet w sztuce polskiej.

Ogl±dasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w ¦winouj¶ciu ma przyjemno¶æ zaprosiæ w dniu 27 listopada (¶roda) o godz. 17:00 – do Biblioteki G³ównej (ul. Pi³sudskiego 15) na spotkanie z popularnym i lubianym aktorem Robertem Goner±. Wstêp wolny! ■ "UZDROWISKO ¦WINOUJ¦CIE" S.A. uprzejmie informuje wszystkich swoich emerytów o zg³aszanie siê do Zarz±du Spó³ki przy ul. Nowowiejskiego 2 w ¦winouj¶ciu w celu pobrania ¶wiadczenia ¦wi±tecznego. Kontakt telefoniczny: 91 321 44 47 ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w ¦winouj¶ciu ma przyjemno¶æ zaprosiæ w dniu 15 listopada (pi±tek) o godz. 17:00 - na spotkanie z aktork± Mari± Pakulnis po³±czone z prezentacj± ksi±¿ki pt.:"Moja nitka". Prowadzenie red. Marcin Michrowski. Wstêp wolny! ■