Prelekcje w Drawsku Pomorskim stanowią część szerszego projektu pod nazwą Klub Pacjenta. Jest to inicjatywa Grupy American Heart of Poland, która w podejmowanych przez siebie działaniach stawia na profilaktykę zdrowotną i budowanie relacji ze środowiskiem pacjentów. Spotkania Klubów Pacjenta prowadzone będą we wszystkich lokalizacjach Grupy w całej Polsce, a tematyka spotkań skoncentrowana będzie wokół profilaktyki chorób cywilizacyjnych, idei zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, walki z nałogami i przyzwyczajeniami negatywnie wpływającymi na zdrowie. Będzie to doskonała okazja dla mieszkańców lokalnej społeczności, by wysłuchać nie tylko interesujących wykładów, ale także by spotkać się i porozmawiać ze specjalistami oraz skorzystać z oferowanych bezpłatnych badań.
– Cukrzyca to choroba, która jest obecnie uważana za chorobę społeczną i odnotowujemy coraz większą zachorowalność na nią. Jest to choroba przewlekła, z którą pacjenci muszą funkcjonować często przez kilkadziesiąt lat.
W związku z tym bardzo ważne jest nauczyć się, jak żyć z tą chorobą, ponieważ jeśli leczenie jest prawidłowe, to nie występują powikłania, które w tej chorobie dotyczą przede wszystkim układu krążenia. Jest to jedno z niewielu dolegliwości, w którym musimy rozumieć swoją chorobę i wiedzieć jak z nią postępować, ponieważ to codzienne postępowania pacjenta w dużej mierze decydują o dobrych wynikach leczenia. Dlatego tak ważną kwestią jest edukacja w tym zakresie. – przekonuje Dorota Cylka, diabetolog z Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim, Grupa American Heart of Poland.
Bardzo ważną kwestią w postępowaniu z cukrzycą jest prowadzenie zdrowego styla życia i utrzymywanie odpowiedniej diety. Stąd też w programie spotkania nie zabrakło również możliwości konsultacji z dietetykiem. American Heart of Poland zachęca również do skorzystania z bezpłatnych badań EKG, pomiarów cukru i ciśnienia. Jak podkreśla diabetolog, profilaktyka i kontrola tych wartości stanowi podstawę do prawidłowego leczenia cukrzycy.
– Cukrzyca wynika z chorób genetycznych, ale ogromny wpływ na zachorowalność ma środowisko i styl naszego życia. Zbyt mała aktywność fizyczna, brak racjonalnego żywienia, długotrwała ekspozycja na stres – to wszystko wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby. Jeżeli jednak osoba z cukrzycą prowadzi prozdrowotny styl życia, dba o prawidłową dietę, pilnuje wyników cukru i cholesterolu, prawidłowo leczy nadciśnienie, które zwykle towarzyszy tej chorobie, to cukrzyca może przebiegać u niego łagodniej przez wiele lat – mówi Dorota Cylka.
Tematyka kolejnych spotkań Klubu Pacjenta w danym mieście jest odpowiedzią na zgłaszane przez pacjentów inicjatywy i potrzeby. Stąd też spotkanie w Drawsku Pomorskim będzie się ogniskować wokół tematu cukrzycy, która dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku. Do udziału w wykładach zaproszeni zostali eksperci m.in. z zakresu diabetyki, nefrologii i farmacji: lek. med. Dorota Cylka – specjalista diabetolog, dr hab. med. Magda Agnieszka Wiśniewska – internista, diabetolog, nefrolog, Elżbieta Drobik – specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego, dr n. farm. Katarzyna Molęda-Krawiec – Koordynator Działu Farmacji Szpitalnej.
Spotkanie w ramach Klubu Pacjenta w Drawsku Pomorskim jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga wcześniejszych rezerwacji. Patronat nad całością wydarzenia sprawuje Burmistrz Miasta Drawska oraz Starosta Powiatu
Drawskiego.
Klub Pacjenta w Drawsku Pomorskim
23 listopada 2022, godz. 10:00 -1 4:00
Sala kinowa w Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim
Ul. Dworcowa 2
Magdalena Iwańska
Specjalista ds. Komunikacji i PR