• Zespół Floridante 4 października, o godzinie 19.30 w Domu Kultury w Świnoujściu
• Uznamski Festiwal Muzyki z kolejnymi znamienitymi koncertami w najpiękniejszych miejscowościach koncertowych wyspy Uznam potrwa do 8 października.
• Duży koncert finałowy w Peenemünde z orkiestrą NDR Radiophilharmonie pod przewodnictwem słowackiego dyrygenta Juraja Valcuha i z udziałem izraelskiego skrzypka – Vadima Gluzmana.
Estoński zespół Floridante został założony w roku 2014 w Tallinnie. Od roku 2015 zespół Floridante regularnie gości na renomowanym festiwalu Haapsalu Early Music Festival. W ciągu lat zespół ten wypracował znakomitą pozycję na estońskiej scenie muzyki klasycznej i odbył liczne koncerty m.in. w ramach festiwali oraz poza swoją ojczyzną. W roku 2019 ukazała się debiutancka płyta zespołu Floridante „Amarilli mia bella” nakładem Estonian Record Productions. Sponsorem tego koncertu jest Miasto Świnoujście.
Program stanowi muzyczną podróż w czasie, prezentującą nie tylko nieznanych estońskich kompozytorów, lecz także instrumenty strunowe, które rzadko już można usłyszeć. Do bardziej znanych instrumentów należy viola da gamba, która w epoce baroku została stopniowo wyparta przez wiolonczelę lub niemalże nieznana w Polsce i Niemczech nyckelharpa, należąca w Szwecji do tradycyjnych instrumentów muzyki ludowej. Również kannel, rodzaj fińsko-estońskiej cytry, dopełnia program porywających dźwięków i muzyki.
Na Uznamskim Festiwalu Muzyki w tym roku zostanie zaprezentowana muzyka z Estonii, a 8 października nastąpi kulminacja „20 lat koncertów w Peenemünde” z udziałem orkiestry NDR Radiophilharmonie. Odbędzie się również europejska premiera nowego dzieła znakomitego estońskiego kompozytora, jakim jest Jüri Reinvere. Koncert odbędzie się pod przewodnictwem słowackiego dyrygenta Juraja Valčuha. Rolę skrzypka będzie pełnił Vadim Gluzman. Punkt kulminacyjny uroczystości jubileuszowych miał miejsce już w maju, w ramach jedynej w swoim rodzaju rezydencji Orkiestry Filharmonii Nowojorskiej i światowych gwiazd, takich jak Anne-Sophie Mutter, Thomas Hampson i Jan Lisiecki.
Bilety w cenie 45 zł do nabycia w kasie MDK, ul. Wojska Polskiego 1/1, II piętro, p. 321, kasa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 do 15:00.
Bilety oraz więcej informacji są dostępne pod numerem +4938378-34647 i na stronie www.usedomer-musikfestival.de.
Kontakt z prasą
Alexander Datz
E a.datz@usedomer-musikfestival.de
tą Plażą na zdjęciu UciekałaLudnosc Cywilna i Wojsko z Prus Wschodnich Bo Panicznie Bali się Rosjan za popełnione Zbrodnie na Wschodzie
A tak na stronie festiwalowej Niemcy opisują swoje związki z Estonią, by ukazać sens doboru repertuaru:" Poprzez bałtycką niemiecką wyższą klasę szlachecką i kupiecką, poprzez Ligę Hanzeatycką i Reformację, Estonia była połączona z Niemcami przez wiele stuleci. Johann Valentin Meder, pochodzący z Turyngii, pracował w Tallinie około 1680 roku; w tym samym czasie Sakson David Kellner studiował w Tartu i ubiegał się tam o stanowisko organisty. Tak więc estoński barok nie jest wynalazkiem. Naprawdę istniał. Słychać go tutaj z najlepszymi muzykami".
Pamiętam, jak 8 lat temu wystąpił na tym festiwalu w sali teatralnej MDK sam K. Penderecki, dyrygował wykonaniem swojego utworu. Niemcy uhonorowali go szczególnie długimi oklaskami - byłem z tego jako Polak dumny, a też trzeba powiedzieć, że Niemcy mają wysoką kulturę muzyczną, wiedzą, kogo docenić. Dwa razy słyszałem Pendereckiego na żywo, pierwszy raz w grudniu 2000 r., gdy pierwszy raz od czasu dziecinstwa wystąpił w mieście swojego urodzenia, w Dębicy na Podkarpaciu. Dyrygował w jednym z kościołów Dębicy swoim" Credo" (jego muzyka nie jest trudna, minął już czas poszukiwań awangardowych z lat 60., a wsłuchanie się w nią nie przy robieniu czegoś innego, lecz skupiające całą uwagę, da satysfakcję). A ten koncert to juz nie upakowane w pliku megabajtowo elektroniczne dźwięki mp3 z Spotify'a, to dźwięk na żywo, dźwięk akustycznych instrumentów bez ogłuszajàcego nagłośnienia. Okazja!
Pójdę bo tam na pewno nie spotkam idiotów.
My niemiaszkom gramy na instrumentach a oni nam na nerwach