Na najbliższej sesji Rady Miasta, pojawi się projekt uchwały ograniczenia sprzedaży alkoholu w sklepach po godz. 22:00, autorstwa Koalicji Samorządowej. Radni przygotowali projekt w oparciu o rekomendacje Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, które wyraźnie wskazuje, że zmniejszanie dostępności do alkoholu, jest jedną z najbardziej efektywnych strategii ograniczania problemów alkoholowych.
Czy to naprawdę jest potrzebne?
Dane, jakie przytaczają radni są jednoznaczne. Z opublikowanego w 2021 r. raportu Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pt. „Wzory konsumpcji alkoholu w Polsce”, wynika, że blisko 20% respondentów deklarowało picie alkoholu na zewnątrz (w parkach, na ulicy itp.). Szczególnie niepokojący jest fakt, że najwyższy odsetek wśród pijących w ten sposób stanowią osoby młode, w wieku 18-34 lata.
Niepokojący jest również wzrost spożycia alkoholu: od 3,2 litra wyrobów spirytusowych na jednego mieszkańca w 2014 r. do 3,8 litra w 2021 r. (według danych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom), a także jego wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny, czego dowodem są liczne interwencje funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Policji spowodowane zakłóceniem porządku przez osoby nietrzeźwe. Jednym z częstszych miejsc tego typu interwencji, szczególnie w sezonie letnim, jest strefa dozwolonego spożycia alkoholu, na szczecińskim Bulwarze Gdyńskim.
Bezpieczniej na bulwarach i w całym mieście
Radni Koalicji Samorządowej są przekonani, że tego typu regulacja wpłynie bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa w mieście. Mniejsza dostępność alkoholu po 22:00 będzie skutkowała mniejszą koniecznością interwencji w pobliżu miejsc sprzedaży napojów alkoholowych w stosunku do osób nietrzeźwych znajdujących się w przestrzeni publicznej. Tym samym efektem regulacji ma być mniejsza liczba zakłóceń porządku i ciszy nocnej a tym samym wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta.
Co mówią przepisy?
Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, której celem jest ograniczenie dostępności do napojów alkoholowych, gmina ma możliwość regulowania godzin sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych tj. 22:00 – 06:00 oraz opracowania zasad usytuowania punktów sprzedaży.
Projekt uchwały został złożony w biurze Rady Miasta 26 września 2022 r. Najbliższa sesja RM zaplanowana jest na 18 października. Pod uchwałą mogą składać podpisy inni radni, do czego zachęcają radni Koalicji Samorządowej.
Zaraz nasze wszy podłapią temat.
Szkoda że głupota nie jest reglamentowana i ma się dobrze...
Czyżby naszym radnym chodziło o stworzenie warunków dla powstania miejsc pokatnej sprzedaży alkoholu? Wszelkie zakazy i ograniczenia w typie prohibicji to dzialanie na korzyść mafii. Byłoby pięknie gdyby w ogóle udało się choć o połowę zmniejszyć liczbę osób uzależnionych od alkoholu lecz to wymagałoby znacznego zwiększenia zaangażowania finansowego rządu. Potrzebne jest zwielokrotnienie ilości miejsc w specjalistycznych szpitalach na co teraz po pandemii nas nie stać. Takie pomysły jak ten nie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w mieście, wręcz przeciwnie, mogą po pewnym, dość krótkim czasie znacznie pogorszyć sytuację.
Kondoniarze rzucają się na cudzą wolność... Trzeba ich wszystkich odłowić i zutylizować.
... Rada Miasta Szczecina... czytać ze zrozumieniem 😉😁
zamykanie monopolowych przyczyni sie do rozwoju szarej strefy tzw.melin.Młodzi nie wiedzą co to jest.
Nic nie powstrzyma alkoholika od picia...żaden zakaz.Zrobi zapas albo wypije wodę brzozową lub denaturat...byle we łbie był szum.
Polacy to jednak idioci, bezrozumna kupa miesa
Gość • Poniedziałek [26.09.2022, 20:12:10] • [IP: 31.0.176.**] Księża i dewotki dadzą sobie radę. Ty możesz robić najwyżej za dziada proszalnego i wyciągać łapsko do ludzi (o ile ktoś cię nie rozpozna i nie pogoni...)
TO KUPOWAĆ BĘDĄ NA WYROST I SIĘ UPIJĄ A CI CO BĘDĄ NIEDOPICI TO DOPIERO ICH WŚCIEKŁOŚĆ OGARNIE
Do gościa 224*** najpierw dowiedz się głąbie kto tworzy tę koalicję, a potem pisz.Osmieszyłeś się tak jak inni którzy w takim stylu komentują.
Chciałbym wierzyć, że to pomoże. Przykrość mi sprawia widok młodzieży i nie tylko młodzieży upijającej się byle gdzie i byle czym, uprzykrzającej życie innym. psującym swoje życie. Ale mam zbyt wiele lat, aby uwierzyć w skuteczność tej metody. Wbrew entuzjazmowi aktywistów z kręgów AA i podobnych wieszczę, że skutek będzie tylko jeden - meliny i czarny obieg. A służby wszelakie stracą nad tym jawną kontrole. Będzie gorzej, a nie lepiej o czym przekonali się ci, którzy 100 lat temu wprowadzili prohibicje - z jej skutkami walczą do dzisiaj. Lepiej wszystko nadzorować jawnie i uprzykrzać życie kontrolami niż bawić się w chowanego.
Ograniczanie i zamykanie monopolowych przyczyni sie do rozwoju szarej strefy tzw.melin.Młodzi nie wiedzą co to jest.
Trochę za późno. Nie sprzedawać po 20:00 alkoholu i będzie dobrze.
KSIĄDZ ZA MAŁO DOSTAŁ NA TACE? KOLEJNE DEWOTKI RELIGIJNE MAJA PROBLEM CHCĄ OTWIERAĆ MELINY PIJACKIE?
Bravo dobry pomysł może uratuje się kilka rodzin
Pewnie następne będą słodycze. Albo mięso.
Jestem za.
Natychmiast zlikwidować Bangladesz i PiS
jUŻ za dziśięc 13-a...za pięć...POPROSZE 3 FLACHY, NIE ŚIEDEM, tak śię kupowało, albo na barakach..na Marynarzy...na Marchlewskiego...ech to były czasy, ta z czerwoną kartką 0, 5 smakowała jak najlepszy koniak.
Dokładnie, powrót komuny.
Już myślałem że chodzi o nasze spokojne miasteczko
Dobry pomysł i w Swinoujsciu też bo alkoholizm i rozboje coraz większe, strach wyjść po zmierzchu itd...
BEDĄ MELINY -JAK HOTELE BANASIA. PEŁNA PATOLOGIA RODEM Z PRL.