POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [22.09.2022, 08:53:17] • Polska

Drożyzna w sklepach wciąż nie odpuszcza. Eksperci: Pod koniec roku Polaków czeka prawdziwy szok cenowy

Drożyzna w sklepach wciąż nie odpuszcza. Eksperci: Pod koniec roku Polaków czeka prawdziwy szok cenowy

fot. Organizator

Eksperci komentujący najnowsze dane pochodzące ze sklepów uważają, że szczyt inflacji wciąż jest przed nami. Nie są jednak zgodni co do tego, czy nadejdzie on już jesienią czy też na początku 2023 roku, a może dopiero na wiosnę. Niektórzy prognozują, że ceny żywności wzrosną na przełomie października i listopada o 30% rdr. Inni twierdzą, że skok o 20% rdr. nastąpi tuż przed Bożym Narodzeniem, a na wiosnę podwyżki sięgną 35-40% rdr. Są także odmienne wyliczenia. Część ekonomistów przewiduje, że najbardziej zdrożeją towary energochłonne w produkcji, w tym m.in. art. tłuszczowe czy mięsne. Oczywiście pojawiają się też prognozy, że wszystkie kategorie najczęściej kupowanych produktów pójdą w górę o 30-40% rdr. Ale jest również nadzieja na to, że niskoprzetworzona żywność, dzięki tegorocznym zbiorom, odnotuje niewielkie spadki w grudniu w porównaniu do ostatnich cen.

Szczyt przed nami
O 23,7% rdr. zdrożały codzienne zakupy w sierpniu br. Do tego każda z 12 analizowanych kategorii odnotowała dwucyfrowy wzrost. Tak przynajmniej wykazuje cykliczny raport pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, opracowany przez UCE RESEARCH i Wyższe Szkoły Bankowe. Z kolei GUS podaje, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 16,1% (przy wzroście cen towarów – o 17,5% i usług – o 11,8%). Jak komentuje dr Andrzej Maria Faliński, były wieloletni dyrektor generalny POHID-u, ww. wyniki nie wskazują na szczyt inflacji. Ekspert przewiduje, że może on nadejść w zimie lub nawet na wiosnę.

– Sierpniowe dane nie świadczą jeszcze o szczycie inflacji w Polsce. Z dużym prawdopodobieństwem można się go spodziewać na przełomie października i listopada br. Tak będzie, jeśli nie nastąpią nagłe i nieprzewidziane sytuacje w światowej gospodarce, przede wszystkim związane ze zmianami cen ropy naftowej, energii elektrycznej oraz węgla – przekonuje dr Hubert Gąsiński, ekspert i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Z kolei dr Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz sektora rolno-spożywczego w PKO BP, zauważa, że dynamika cen surowców rolnych na świecie od kilku miesięcy maleje, co jest związane m.in. ze spadkiem cen ropy czy też z uruchomieniem korytarza eksportowego dla ukraińskich zbóż na Morzu Czarnym. Może to sugerować, że niedługo zobaczymy szczyt inflacji w obrębie produktów spożywczych. Niemniej prawdopodobnie pozostanie ona na relatywnie wysokim poziomie również w 2023 roku. Ograniczenia podażowe na rynkach surowców rolnych mogą się utrzymywać m.in. z uwagi na drożejące nawozy. Dodatkowo cały czas nasila się presja kosztów pozasurowcowych w przetwórstwie żywności.

– Nawet jeśli nieco spadną ceny paliw i energii, to żywność, koszty pracy i pogoń za marżami nie wskazują na szybką poprawę sytuacji. Nachodzące wybory też nie są czynnikiem powstrzymującym wysyp pieniędzy bez realnego pokrycia. A jeśli ceny przestaną rosnąć, na co się jeszcze nie zanosi, to i tak przez długi czas pozostaną wysokie. Potrzeba co najmniej 5 lat, by dogonić je dochodami i wygasić przyczyny inflacji – uważa dr Faliński.

Dopóki koszty produkcji stale rosną, nie możemy spodziewać się spowolnienia podwyżek cen w sklepach, co podkreśla Julita Pryzmont, ekspertka z Hiper-Com Poland. Gałęzie rynku są mocno ze sobą powiązane, a obecnie wiele z nich przechodzi turbulencje, wyzwalając efekt domina. Do momentu aż energetyka, ceny surowców i koszty logistyczne nie ustabilizują się, a popyt nagle nie zmaleje, nie możemy oczekiwać, że nastąpi wyhamowanie wzrostu cen.

Tegoroczne maksima

– Na koniec 2022 roku odczyt inflacji rdr. może wynosić ok. 15%. Niech jednak nikogo nie zmyli, że prognozowany poziom jest niższy w stosunku do bieżącej sytuacji, co mogłoby sugerować obniżanie cen. Matematycznemu wyhamowaniu dynamiki inflacji będzie pomagać tzw. statystyczny efekt bazy. Znaczy to, że w grudniu br. będziemy porównywać ceny rdr. do znacznie wyższego poziomu odniesienia niż np. w sierpniu tego roku względem ub.r. Nie oznacza to jednak zmniejszenia odczuwalności podwyżek w sklepach, bo ceny z miesiąca na miesiąc z dużym prawdopodobieństwem będą dalej rosnąć. Nieuchronny wzrost opłat za energię istotnie uszczupli budżet przeciętnego Kowalskiego – mówi dr Tomasz Kopyściański, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Patrząc na wyniki raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, obejmującego oferty sieci handlowych, a także biorąc pod uwagę inne dane rynkowe, dr Faliński stwierdza, że żywność przed tegorocznym Bożym Narodzeniem może zdrożeć rdr. nawet o 20%, a na wiosnę – o 35-40%. To kwestia podaży pustego pieniądza, wzrostu kosztów produkcji i danin publicznych.

– W mojej opinii, już na przełomie października i listopada br. żywność w sklepach będzie średnio kosztować o ok. 30% więcej w stosunku do analogicznego okresu ub.r. Oczywiście ostatecznie uzależnione to będzie od wzrostu cen nośników energii, ale z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się właśnie takiego poziomu podwyżek cen detalicznych. Przewiduję, że każda z analizowanych kategorii produktów zdrożeje nawet o 30-40% – uprzedza ekspert z WSB w Warszawie.

Co najmocniej zdrożeje?

Według raportu UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, ostatnio rdr. najbardziej zdrożały produkty tłuszczowe, bo o 58,9%. Artykuły sypkie odnotowały wzrost o 42,1%, a tzw. inne produkty, obejmujące m.in. karmy dla psów i kotów, poszły w górę o 30%. Ponadto w ścisłej czołówce najbardziej drożejących rdr. kategorii znalazło się mięso ze wzrostem o 25,8%. W pierwszej piątce nie zabrakło również nabiału z podwyżką o 25,7%. Z kolei najmniej podrożały owoce – o 13,2%, używki – o 13,9%, a także warzywa – o 15,2%.

– Z uwagi na rosnące koszty energii w odniesieniu ściśle do żywności, należy spodziewać się większych wzrostów cen towarów energochłonnych w produkcji, np. art. tłuszczowych, serów, wędlin i słodyczy. Istnieje ryzyko, że te produkty podrożeją od sierpnia do końca roku aż o 30%. Z kolei w przypadku artykułów niskoprzetworzonych i opartych o całkiem niezłe tegoroczne zbiory możemy spodziewać się nawet niewielkich spadków w grudniu w porównaniu do obecnych cen. To będzie dotyczyło np. kasz, warzyw i owoców, ale również ryb – prognozuje dr Kopyściański.

Natomiast Marcin Luziński, ekonomista z Santander Bank Polska, zaznacza, że jeszcze przez co najmniej kilka kwartałów każda kategoria produktów codziennego użytku będzie drożała. Wśród żywności mogą najmocniej rosnąć ceny art. tłuszczowych, zbóż oraz mięsa. W ocenie Luzińskiego, w dalszej perspektywie istnieje też ryzyko, że podrożeją owoce i warzywa, ze względu na problemy z dostępnością nawozów. Z kolei dr Hubert Gąsiński twierdzi, że do końca tego roku podwyżki w sklepach będą obejmowały wszystkie kategorie, a największy wzrost cen dotknie mięso, nabiał i produkty sypkie.

To już stagflacja?
– Uważam, że prawdziwym testem dla portfeli konsumentów będzie IV kwartał tego roku, a także początek 2023 roku. Wtedy pojawi się realne ryzyko, że spirala podniesienia kosztów energii i ogrzewania zmusi przedsiębiorców do nowej fali podwyżek. Przy spodziewanym braku wzrostu wynagrodzeń może nastąpić nagły spadek popytu konsumpcyjnego. Wówczas, w związku z problemami finansowymi przedsiębiorstw i wyhamowaniem inwestycji, wzrośnie ryzyko stagflacji – ostrzega dr Kopyściański.

W opinii eksperta z WSB w Warszawie, z uwagi na koniec wakacji i rozpoczęcie okresu jesienno-zimowego nastąpi spadek konsumpcji, ale sama inflacja nie będzie bezpośrednio wpływać na spożycie konsumenckie, tylko na przejście w kierunku oszczędności. Wzrost rynkowych stóp procentowych, ustalanych przez NBP, a także zmiana nawyków finansowych Polaków przyczynią się w długim horyzoncie czasowym do zmniejszenia cen w sklepach. Dr Gąsiński wyraża pogląd, że obecna drożyzna nie doprowadzi do stagflacji czy recesji, tylko ewentualnie do spowolnienia gospodarki, które potrwa do wiosny przyszłego roku. Jednak nie wszyscy eksperci widzą to w ten sposób.

– Moim zdaniem, polska gospodarka już teraz znajduje się w stagflacji. Inflacja jest wysoka od kilku kwartałów, a PKB w II kw. br. zmniejszyło się w ujęciu kwartalnym. Definicja recesji mówi wprost, że są to co najmniej dwa kwartały spadku PKB z rzędu. W III kw. ujemny odczyt PKB jest prawdopodobny, a zatem mamy recesję, którą w połączeniu z wysoką inflacją można nazwać stagflacją – podsumowuje ekonomista z Santander Bank Polska.

MondayNews Polska Sp. z o.o.


komentarzy: 55, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 55

Gość • Poniedziałek [26.09.2022, 00:17:34] • [IP: 50.74.153.***]

Do „zaczadzonych” pisem i również komentujących na tym forum: bedziecie spierniczac do „lewackiej” i znienawidzonej Unii przed drożyzna i decyzjami rzadu Kaczyńskiego, podobnie jak Ruscy przed mobilizacja, a ławkami patriotycznymi bedziecie palić w piecu by ogrzać tyłki zima. I bedziecie szczęśliwi jak postawicie stopy na obcej ziemi.

Gość • Piątek [23.09.2022, 22:51:24] • [IP: 88.218.252.**]

forsy macie jak lodu kupujecie najdrozsze rzeczy i sprawunki i co ponarzekac trzeba tam biedny nie narzeka tylko ci bogacze to by spod siebie zjadlo nazjezdalo sie dotego miastazbiednychwiosek i udawajapaniczow a rzad dobrze robi dzielic sie sakiewka uciulanych pieniedzy anie dusic na kontach albo w lozeczku pochowanych dawaj diengi

Gość • Piątek [23.09.2022, 12:01:48] • [IP: 176.221.123.***]

17:09:33] • [IP: 89.151.36.** Jak dorastałeś w czasach słusznie minionych, to powinieneś pamiętać. Może to kwestia wieku. Ciekawe jak wtedy leczyłeś wysypkę i jak byłeś w stanie oddychać smrodem komuszym i wyziewami z onuc. Ruskich onuc. Ciekawe czy miałeś szczęście składać przysięgę w wojsku, czy jako zdeklarowany anty odmówiłeś i patriotycznie udałeś się na emigrację do aresztu. No chyba że tata wyreklamował. Pewnie jeszcze do tej pory czujesz smród którego jesteś autorem.

Gość • Piątek [23.09.2022, 11:11:51] • [IP: 88.218.254.**]

Pislamiści jak wychowankowie putina są gotowi za swojego wodza umierać.

Gość • Piątek [23.09.2022, 11:01:57] • [IP: 185.210.36.***]

16:32 • 88.218.254.**] POlszewik żywi nadzieję, że w Polsce bedzie gorzej niz w Niemczech! To jakby wzięty z odlewu, idealny POlszewik - gdy słucham debat telewizyjnych czy radiowych, to tam zawsze POlszewicy bronia Niemiec.

Gość • Piątek [23.09.2022, 09:45:53] • [IP: 185.210.39.**]

Za PRL już dawno byłby ogólnopolski strajk

Gość • Piątek [23.09.2022, 07:54:13] • [IP: 5.173.158.**]

Hahahaha ale PISuarobolszewika ruszyło, nażarł się głupek zielonych jabłek i mlekiem popił, zawsze durne było

Gość • Piątek [23.09.2022, 06:49:02] • [IP: 84.138.126.**]

Pare uwag az milo przeczytac, czemu sie tak nawzajem obrazacie? a pseudo politycy niech sie lepiej nie odzywaja, jest to zalosne co piszecie, ale nie musze wszystkiego rozumiec.Tyle na temat.Mieszkaniec.

Gość • Piątek [23.09.2022, 00:40:28] • [IP: 91.231.122.***]

Się, kuźwa, tego szoku cenowego już nie możecie doczekać.

Gość • Czwartek [22.09.2022, 23:48:59] • [IP: 89.151.36.*]

Gość • Czwartek [22.09.2022, 21:05:49] • [IP: 5.173.158.**] ORMO ci rozwiązali to się Posrańcy i inne lewaki rozbisurmanili...

Gość • Czwartek [22.09.2022, 21:59:16] • [IP: 89.151.36.*]

Gość • Czwartek [22.09.2022, 18:18:02] • [IP: 5.173.158.**] Już sobie chrustu nazbierałeś? Lewatywa zrobiona ? No to śpij czubku. Niech ci się leninek przyśni...

Gość • Czwartek [22.09.2022, 21:51:23] • [IP: 89.151.36.*]

Uwaga ! pisuarobolszewik otrzymał przepustkę z psychiatryka i smrodzi pod zmienionym loginem. Teraz wypróżnia się jako IP. 5.173.158.. **.

Gość • Czwartek [22.09.2022, 21:47:00] • [IP: 178.238.248.***]

132 Skoro znasz przyszlos, skoro masz dar jasno widzenia, to podaj numeru LOTTO.To jest niesamowite--taki nawiedzony cos tam brzdeknie i to jest objawiona prawda.WY oglupieni juz doszczetnie przez pisobolszewie, jak mozna byc takim prostakiem, gdzie sie to takie legna

Gość • Czwartek [22.09.2022, 21:39:53] • [IP: 46.205.128.**]

20:41...157.** -" Jestem poczciwym Januszem i se po pracy pije czy Harnasie"... Janószó, ale nje maż Grarzyny, dlatego nje jezdeś prawdziwym i peunym Janószem.

Gość • Czwartek [22.09.2022, 21:05:49] • [IP: 5.173.158.**]

A teraz złodzieje ukradli kasę na węgiel, kradną nawet gówno spod siebie.

Gość • Czwartek [22.09.2022, 20:41:02] • [IP: 5.173.157.**]

Nie rozumiecie że te fszystkie prokramy żodowe+ czeba bedzie odać bo żąd tylko czeka na te piniondze żeby sobie kupić nowe samoloty i nowe rowery. Ja se pracuje za najnizsza krajowa i jestem poczciwym Januszem pracuje w BOB na stanowisku ochronacza i se po pracy pije czy Harnasie albo piwko trefl z netto i mam poczócie spełnienia

Gość • Czwartek [22.09.2022, 20:13:46] • [IP: 5.173.158.**]

Nadworny głupek caryca dostał sraczki...ty cymbale nie masz nic innego do roboty tylko trolowac? Onuce wypierz bo śmierdzisz Putinem.

Gość • Czwartek [22.09.2022, 20:12:34] • [IP: 178.238.249.***]

IV rewolucja już trwa, nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy. Wasz Klaus S. niestety dalej sporo sądzi że to wina pis/po lub tuska/kaczyńskiego/morawieckiego-oni są tylko wykonawcami.

Gość • Czwartek [22.09.2022, 18:35:45] • [IP: 46.205.132.***]

Gdyby teraz platforma obywatelska rządziła to dopiero była teraz bida z nędza bezrobocie całkowite Tusk gowno by wam dał jeszcze by zabrał ostatniego grosza i praca do 80 lat emerytura,

Gość • Czwartek [22.09.2022, 18:35:42] • [IP: 185.210.39.***]

JAK TO RZĄD PUSCIŁ SUVERENA W MALINY :)

Gość • Czwartek [22.09.2022, 18:33:10] • [IP: 31.11.130.***]

Podobnie z IP:83.23.82. No, możemy dyskutować kto jest większym" pisomatołkiem", albo stwierdzić, że poziom podobny!! Mój, to zwykły ograniczony cham /niestety tacy bywają/, któremu nic nie pomoże. Tak my pojedziemy" na szparagi" po niezłe pieniądze, a ty pod kościół na żebry!! Problem w tym, że pewnie nic nie wyprosisz. Twój ruski promotor na którego w tajemnicy czekasz, /patrz artykuł generała Piotra Pytla/ napoi samogonem, nakarmi skrawkiem słoniny... Ale 'łaska ruska na pstrym koniu jedzie... " i w końcu pojedziesz mechaniczną kibitką na daleką Syberię, ciąć syberyjską tajgę albo kopać węgiel. A za UE i demokratycznym zachodem będziesz marzył i śnił po nocach!! Ale będzie zbyt późno na opamiętanie!!

Gość • Czwartek [22.09.2022, 18:18:02] • [IP: 5.173.158.**]

254 - to znany cwiercinteligent caryca, ostatnio pytał kierowcę autobusu czy królowa Elżbieta II to siostra Jana Pawła II czy to tylko zbieżność nazwisk ?

Gość • Czwartek [22.09.2022, 17:12:46] • [IP: 89.151.36.**]

Gość jagódka • Czwartek [22.09.2022, 12:42:29] • [IP: 31.0.38.***] Chrustu sobie nazbieraj zamiast tracić czas na fejki...

Gość • Czwartek [22.09.2022, 17:09:33] • [IP: 89.151.36.**]

Gość • Czwartek [22.09.2022, 13:53:21] • [IP: 176.221.123.***] Dorastałem w słusznie minionych czasach. Dostaję wysypki na słowo socjalizm czy komunizm. Wyczuwam na odległość lewaków czy ruskie onuce jak ty. A pro po, czy wiesz co to jest komunizm warstwowy ? Podpowiem ci. To warstwa komuchów i warstwa ziemi...

Gość • Czwartek [22.09.2022, 17:02:47] • [IP: 88.218.255.**]

Dobrze jest prezes zaraz ogranie z Mateuszem. Uczelnie z czarnkiem wyszkolą samych naukowców.Ziobro wsadzi bandytów. Kurski wyimituje parę super produkcji, na koniec wszystko dudu podpisze i cacy

Oglądasz 1-25 z 55
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022. Drugiego Października 2022 roku, w niedzielę, odbędzie się kolejny turniej pn. „Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022” Uczestnikami rozgrywek będą dzieci zrzeszone w następujących klubach: Akademia Baltica Świnoujście, Ina Goleniów, Gryf Kamień Pomorski, Czarni Szczecin oraz gospodarz – Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. To wydarzenie sportowe odbędzie się na Boisku im. Tadeusza Kaczmarka w Świnoujściu - Warszów przy ul. Białoruskiej 4. Rozpoczynamy o godz. 10.00. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy! ■ Mieszkaniec: W dniu 11.09 zostawiłem torbę na parkingu przy Sky Towers, Wyspiańskiego 39, w ktòrej był m.in. iPad. Uczciwego znalazcę wynagrodzę. Proszę o kontakt: 602895099 ■ Przy placu zabaw na osiedlu Platan, dziecko, jadące na rowerze, potrąciło 4-letnią dziewczynkę. Na miejsce zostali wezwani ratownicy medyczni. Do potrącenia dziecka doszło 20 września około godziny 17:50 przy ulicy Malczewskiego. - Zgłoszenie dotyczyło 4-letniej dziewczynki, która miała zostać potrącona przez inne dziecko jadące na rowerze. 4-latka doznała powierzchownego urazu głowy, wraz z opiekunem pozostała na miejscu zdarzenia- poinformowała Paulina Heigel rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie. ■