Z danych podawanych przez ekspertów wynika, że elektryczne hulajnogi można wypożyczyć już w 90 miastach Polski (rok temu w zaledwie 35) i jest ich już ponad 46 tys. Niestety, bardzo duża jest także liczba wypadków i kolizji drogowych z udziałem małoletnich użytkowników hulajnóg elektrycznych, a tym samym wzrosła liczba dzieci trafiających z poważnymi urazami do gabinetów ortopedycznych i stomatologicznych - napisał Rzecznik Mikołaj Pawlak do Ministra Infrastruktury Adama Adamczyka. I przytoczył bardzo niepokojące dane Komendy Głównej Policji. Od stycznia do lipca włącznie dzieci i młodzież kierujący hulajnogami elektrycznymi spowodowali 85 wypadków i kolizji oraz byli uczestnikami 171 takich kraks. Rannych zostało w sumie aż 51 nieletnich, a 1 dziecko zmarło.
Lekarze nie mają wątpliwości, że hulajnoga jest jednym z najbardziej niebezpiecznych środków do przemieszczania się. Najczęściej spotykane obrażenia po wypadkach na hulajnodze to urazy rąk i nóg, żeber oraz głowy - w tym z utratą przytomności, a do tego połamane nosy, wybite zęby, złamane kości czaszki, żuchwy i oczodoły.
Jak podkreśla Rzecznik Praw Dziecka, w czasie wypadków z reguły powtarzają się te same mechanizmy - dzieci bez kasku i ochraniaczy, bez znajomości zasad ruchu drogowego wjeżdżają wprost pod samochody osobowe, a nawet ciężarowe. Przykładem takich zdarzeń jest tragiczny wypadek z maja tego roku, w którym 12-letni chłopiec na hulajnodze elektrycznej, włączając się do ruchu, wpadł pod ciężarówkę. Dziecko zmarło w szpitalu. Pod koniec czerwca do szpitala trafił z kolei 12-latek z Działoszyna, który hulajnogą elektryczną wyjechał z drogi podporządkowanej pod koła samochodu osobowego. W Tarnowie dwie nastolatki, jadąc razem na hulajnodze elektrycznej, wjechały na przejście dla pieszych i uderzyły w przejeżdżające auto.
Zdaniem Rzecznika konieczne są zmiany w przepisach, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo zarówno jeżdżących hulajnogami osób, jak i pozostałych uczestników ruchu.
„Mimo że nie ma przepisów nakazujących używanie zabezpieczenia w postaci kasku podczas jazdy na hulajnodze, zarówno lekarze, jak i funkcjonariusze policji apelują o jego zakładanie. Chroni on potyliczną część czaszki, a niektóre modele chronią także żuchwę. Niezbędnym elementem wyposażenia powinny być też ochraniacze na łokcie i kolana, w szczególności, gdy użytkownikiem jest dziecko" - wskazuje Rzecznik i wnosi do ministra o przesłanie wyników badań monitorujących zachowania kierujących m.in. hulajnogami elektrycznymi oraz informacji o planowanych działaniach w tym zakresie.
Komunikat i wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Infrastruktury ws. hulajnóg elektrycznych brpd.gov.pl/2022/09/20/dzieci-gina-na-hulajnogach-rzecznik-alarmuje-trzeba-zmienic-przepisy/
Biuro Prasowe BRPD
A ile dzieci zostalo rannych i umarlo w wyniku wypadkow samochodowych? Chyba troche wiecej. Sa debile, sa wypadki
Ograniczyć prędkość do 15km/h.to i tak jest dość duża prędkość jak na hulaśkę.średnio rowerem jedzie się ok. 12km/h. Jechałem wzdłuż 11-ego listopada autem gość na hulajce po ścieżce rowerowej leciał ok.43km/h.a. Są i szybsze. Tylko ile %szans na wyhamowanie ma kierowca auta jak leci taki debil jeden z drugim prosto pod koła., Często gęsto w miejscu nie dozwolonym na przejazd. Mylenie nie boli, rączka z gazu.
Na Śląsku wrzucają je do pobliskich kanałów i firmy rezygnuja
fajny kok :D
Po szczypawkach 10 razy tyle.
Nie dotyczy to tylko dzieci. Urazom ulegają potrąceni również przez dorosłych uzytkowników PIESI! Gdzie władza, która powinna dbać o nasze bezpieczeństwo?! Piesi są najsłabszym i najbardziej narażonym użytkownikiem ruchu i obecnie nigdzie nie mogą się czuć bezpiecznie - bo rozpędzone osły jeżdżą PO CHODNIKACH i nie zważają na nic i na nikogo! Zróbcie w końcu coś z tym! Od czego jest policja? Straż miejska? PRzypominam przy okazji, że wbrew powszechnemu przekonaniu rowery i hulajnogi NIE MAJĄ pierwszeństwa przy zbliżaniu się do przejazdu przecinającego drogę z pierwszeństwem, pierwszeństwo mają dopiero jeśli już są NA przejeździe, ale PRZED NIM powinni się upewnić, że mogą przejechać, a nie wjeżdżać bezpośrednio pod zbliżający się samochód, który często ma marne szanse, by zdążyć wyhamować. Ludzie, myślcie!!
I po co taki tytuł, skoro zginęło jedno dziecko, a kilkadziesiąt zostało rannych, a nie na odwrót (na szczęście)!
A ja mam hulajnogę el. i staram się jeździć rozważnie ale owszem jak patrzę to debili nie brakuje. Szczególnie przed przejazdami dla rowerów, gdzie często nie zwalniają bo mają" czerwony dywan". Współczuję kierowcom samochodów...
Zakaz samowolki z tym pozostawianiem hulajnóg gdzie popadnie. Mają sobie wykupić miejsce i tam parkować hulajnogi. Tak jak to jest z wypożyczaniem rowerów. A nie pierdzielnąć byle gdzie i stwarzać zagrożenie w ruchu lądowym.
IP: 46.205.128.*** Od siebie dodam... MaDka P0lka XDDD
Osobiście widziałem trzy osoby na jednej hulajnodze i to nie raz. No ale jak to w Polsce musi dojsc do tragedi żeby policja zareagowała. Pozdrawiam
To jest rzecznik pis-u a nie dzieci. Karykatura katolicka.
To niech ten rzecznik weźmie za dupę policję która nie reaguje na to jak jeżdżą użytkownicy tych hulajnóg
Teraz młodzież jest durna
Zielona energia z gniazdka robi kisiel z mózgu 😁😃😁😃
25.09.2022, 19:05:31] • [IP: 37.47.186.**]XXD Burczek moherek nie załapał sarkazmu...
hehe, zmienić przepisy? ale po co skoro tych obowiązujących i tak nikt nie przestrzega, nie pilnuje. Dzieci i dorośli jeżdżący we 2kę na elektrycznej hulajnodze, dorośli jeżdżący po ulicy na której dopuszczona jest prędkość do 50km/h, hulajnogi które powinny poruszać się po chodnikach z prędkością pieszego, przejeżdżające po zebrze. Praktycznie nie widać elektrycznych hulajnóg na których ktokolwiek poruszałby się zgodnie z przepisami, może przypadkiem na ścieżce rowerowej. Wprowadzić tylko jeden przepis- osoba poruszająca się na hulajnodze elektrycznej winna jest każdemu wypadkowi z jej udziałem i ponosi odpowiedzialność karną i finansową, za nieletnich niech płacą rodzice.
Przestawiam kazdego tygodnia hulajnogi pozostawione na chodniku. Największym zagrozeniem są dla osób słabowidzących i niewidomych.Policja kompletnie nic w tej sprawie nie robi, miasto pozorowało działanie, gdy podpisało umowę z firmą, ktora miała zbierać źle zaparkowane hulajnogi i odpłatnie oddawać firmie. Widzę tę bezskuteczność, bo nadal dzesiątki hulajnóg są pozostawiane na chodnikach i ściezkach rowerowych wbrew przepisom, na ich środku lub po niewłasciwej ich stronie.
IP: 46.205.128.*** Od siebie dodam... MaDka P0lka XDDD
Właściciela tej hulajnogowej firmy pociagnac do odpowiedzialności,
Policja nic nie robi z osobami łamiącymi przepisy na hulajnogach a jest cła masa takich sytuacji. Ale cóż najłatwiej ustawić się na ul Kościuszki i gnębić kierowców za ograniczenie do 30 km na godzinę. A tam właśnie na hulajnogach jadą szybciej. W nocy z promenady pijani jedzą ale nikt im nie bada trzeźwości …
Proponuję dzieci edukować w szkole. Myślę że godzina wychowawcza jest doskonałą do tego. Zacznie się jesienna szaruga, ciemno a hulajnog i jeźdźców beż głowy coraz więcej. Rodzice harują za ojro całe dnie i nie mają czasu dla dzieci. Szkoła to jedyny ratunek. Inaczej będzie źle...
15:42:18] • [IP: 176.221.123.**] Jak można pisać" maDki"?! Nawet słowa" matka", jednego z kilku najważniejszych nie potrafisz się nauczyć pisać?!
Nie dość, że jechał z dużą prędkością na hulajnodze po chodniku i wpadł na mnie i moje dziecko tak iż prawie się wywróciliśmy to jeszcze po zwróceniu mu uwagi puścił mi taką wiązankę 🤬 pomijam już pozostawiane hulajnogi, które są nie tylko przeszkodą, ale i zagrożeniem dla rodziców z wózkami, osób niewidomych czy nawet i rowerzystów.
Przede wszystkim producenci powinni ograniczyć im prędkość do 15 km/h.Nieobliczalni użytkownicy pędzą jak torpedy, a hulajnoga nie zapewnia komfortu stabilizacji jazdy jak rower.