POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [25.09.2022, 17:29:46] • Polska

Rusza XIV edycja programu o bezpieczeństwie dla pierwszoklasistów Akademia Bezpiecznego Puchatka – zapisy szkół czas start!

Rusza XIV edycja programu o bezpieczeństwie dla pierwszoklasistów Akademia Bezpiecznego Puchatka – zapisy szkół czas start!

fot. Organizator

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszyły zapisy do XIV edycji jednego z największych w Polsce programów edukacyjnych „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Dzięki projektowi świeżo upieczeni uczniowie mogą zdobywać przydatną wiedzę na temat zasad dbania o bezpieczeństwo. Co roku w projekcie uczestniczy ponad 200 tysięcy pierwszoklasistów z co drugiej szkoły podstawowej w Polsce, a w dotychczasowych edycjach wzięły udział już niemal 3 miliony dzieci z 16 województw. Ponieważ nauka jest jeszcze ciekawsza, gdy towarzyszy jej zabawa, w tym roku projekt umożliwia swoim podopiecznym wzięcie udziału w specjalnym konkursie.

Bezpieczeństwo dziecka jest bardzo ważne. Zwłaszcza wtedy, gdy najmłodsi stają przed wyzwaniem przekroczenia progu szkoły po raz pierwszy. Poza nowymi obowiązkami okres ten wiąże się dla pierwszoklasisty z zupełnie nieznanymi dotąd sytuacjami: nawiązywaniem nowych relacji z rówieśnikami, samodzielnymi powrotami ze szkoły, wycieczkami klasowymi, korzystaniem z internetu czy zostawaniem samemu w domu. Choć świadomość dotycząca nauki dbania o bezpieczeństwo w tym wyjątkowym dla najmłodszych czasie jest wśród opiekunów i nauczycieli coraz większa, liczne badania pokazują, że wciąż istnieje potrzeba edukacji w tym zakresie – szczególnie dzieci.

Czy wiesz, że…
według danych dotyczących wypadków drogowych w Polsce w 2021 r. miało miejsce aż 1775 wypadków drogowych z udziałem dzieci?1

5 sfer bezpieczeństwa dziecka, o które warto zadbać
Rozpoznawanie zagrożeń i podejmowanie świadomych decyzji – zarówno na drodze, jak i w innych okolicznościach – to bardzo ważne umiejętności, których dzieci powinny uczyć się już od wczesnych lat szkolnych. Właśnie dlatego powstała „Akademia Bezpiecznego Puchatka” – program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, który obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w pięciu strefach: na drodze, w domu, w szkole, w internecie, a także w relacji z rówieśnikami. W programie co roku bierze udział ponad 200 tysięcy dzieci i niemal 13 tysięcy nauczycieli z 10 tysięcy szkół podstawowych w kraju. Uczestnicy programu otrzymują dostęp do darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez ekspertów, w tym psychologów, metodyków i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji. To m.in. pomoce dydaktyczne wraz ze scenariuszami lekcyjnymi, filmy edukacyjne czy karty pracy dla uczniów.

„Świadome poruszanie się po drodze jest niezwykle istotne już od najmłodszych lat. Zwłaszcza że już po ukończeniu 7. roku życia dzieci stają się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Odpowiednie reakcje pozwolą bowiem nie tylko uniknąć przykrych zdarzeń, a być może pomogą także uratować komuś życie. Aby jednak wykształcić wśród dzieci właściwe nawyki dotyczące bezpiecznych zachowań, kluczowa jest skuteczna edukacja.

Akademia Bezpiecznego Puchatka to projekt, który wspiera najmłodszych w nauce zasad dotyczących poruszania się po drodze. Dzięki materiałom edukacyjnym najmłodsi dowiadują się nie tylko jak prawidłowo korzystać z przejść dla pieszych, jezdni czy pobocza, ale także bycia widocznym na drodze oraz w jaki sposób bezpiecznie podróżować rowerem, publicznymi środkami transportu czy jako pasażer w samochodzie” – komentuje nadkom. Robert Opas, Wydział Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

„Rodzicom zależy, aby ich dzieci miały pełne radości i beztroskie dzieciństwo, a przy tym były bezpieczne. Choć nie uchronimy najmłodszych przed wszystkimi zagrożeniami, możemy uczyć ich, jak właściwie na nie reagować. Dzięki temu, że program uwzględnia szeroki zakres tematyczny, oprócz zasad ruchu drogowego, przekazujemy dzieciom wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy, poruszania się w internecie, samodzielnego pozostawania w domu, utrzymywania bezpiecznych relacji z rówieśnikami, a także właściwych reakcji w kontakcie z nieznajomymi. Cieszymy się, że program co roku zdobywa coraz większe zaufanie wśród rodziców i nauczycieli. Udział w zajęciach to ogromna inwestycja w budowanie świadomych przyszłych pokoleń. Dzięki programowi zasad bezpieczeństwa uczyło się już niemal 3 miliony dzieci, a dzięki kolejnym edycjom mamy możliwość trafiania z edukacją do jeszcze szerszego grona najmłodszych” – dodaje mł. insp. Wanda Mende naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Jak wziąć udział w programie?
Aby dołączyć do XIV edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka, wystarczy zgłosić szkołę poprzez kontakt telefoniczny z przedstawicielem organizatora lub za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej www.akademiapuchatka.pl.

Zgłoszona szkoła otrzymuje drogą elektroniczną komplet materiałów edukacyjnych, a nauczyciele realizują program poprzez przeprowadzanie zajęć związanych z bezpieczeństwem na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych.

Po przeprowadzeniu zajęć dzieci weryfikują swoją wiedzę, rozwiązując na stronie programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.
Na koniec nauczyciel koordynujący wypełnia Ankietę podsumowującą, co jest podstawą do otrzymania przez szkołę Certyfikatu potwierdzającego udział w programie oraz wzoru Dyplomu dla uczniów.

Aktualna edycja trwa od 1 września 2022 r. do 23 czerwca 2023 r. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

Specjalny konkurs dla szkół

Nauka połączona z zabawą to dobry sposób na przyswajanie wiedzy. Właśnie dlatego oprócz zajęć w ramach Akademii Bezpiecznego Puchatka tegoroczna edycja kontynuuje możliwość wzięcia udziału w konkursie szkolnym. Wszystkie dzieci, które uczestniczą w programie, wraz z nauczycielami rozwiązują kreatywne zadanie związane z bezpieczeństwem. Szczegóły dotyczące konkursowego zadania zostaną przedstawione już w październiku. Klasom, które zgłoszą najciekawsze projekty, zostaną przyznane atrakcyjne nagrody. Konkurs startuje w październiku 2022 roku, a wszystkie szczegóły będzie można znaleźć na stronie www.akademiapuchatka.pl.

Karolina Sowier
Biuro Prasowe programu Akademia Bezpiecznego Puchatka


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy malarstwa na szkle Pana Leszka Króla z Kamienia Pomorskiego. Wernisaż odbędzie się dnia 8 grudnia (czwartek) o godz. 17:00 w Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rada Miasta przyjęła treść apelu do firmy Fresenius o pozostawienie w Świnoujściu sprzętu do dializ i przekazaniu go miastu, które chce działalność stacji powierzyć Szpitalowi Miejskiemu ■ Naczelnik Wydziału Ochrony Srodowiska i Leśnictwa Tułodziecka-Terenda; "uważam za ogromny sukces, że mamy w Świnoujściu parking na którym możemy przechować odholowane pojazdy i wraki ■ Radna Agatowska: apeluję do wydziału gospodarki komunalnej i środowiska o spotkanie z Policją i ustalenie zasad dotyczących usuwania samochodów i wraków zaparkowanych w pasie drogowym ulic ■ 94 wnioski na zakup węgla w Świnoujściu, w większości wnosokują o to mieszkańcy praworzeża ■ Prezydent Miasta; „postanowiłem wyłączyć po zmroku oświetlenie promenady i parków bo nikt z tego teraz nie korzysta” ■ Ćwiczenia „NEPTUN-22” w Świnoujściu – utrudnienia w ruchu. 25 listopada 2022 roku, od godziny 07:30 do godziny 14:30, na terenie dzielnicy Warszów w Świnoujściu, odbędą się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „NEPTUN-22”, w związku z czym, należy spodziewać się utrudnień w ruchu w rejonie terminala LNG i przyległego kompleksu leśnego. W tym czasie ruch pojazdów na ul. Ku Morzu, na odcinku od zjazdu z wiaduktu do ronda przy parkingu, zostanie wstrzymany. Organizatorzy ćwiczeń - Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie oraz Komenda Miejska Policji w Świnoujściu przepraszają za możliwe utrudnienia. ■ W ciągu dnia w pasie częściowo centralnym i zachodnim będą występować spadki temperatury powietrza i gruntu do oraz poniżej 0°C powodujące oblodzenia wilgotnych i mokrych nawierzchni dróg oraz chodników, ponadto w województwie podkarpackim i lubelskim od rana będą występować gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 50 - 100 m. ■ Taksówkarze (przedsiębiorcy) chcący zachować dotychczasowe licencje wydane przed 1 stycznia 2020r. powinni do 31 grudnia 2022r. złożyć wniosek o dostosowanie licencji do obecnych ustawowych wymogów. Wniosek należy złożyć w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście ■ Mężczyzna wypadł przez okno na 4. piętrze. Do tego zdarzenia doszło nad ranem 3.11.2022r. Z okna znajdującego się na czwartym piętrze budynku przy ulicy Matejki 1a, wypadł mężczyzna. Na skutek upadku doznał licznych obrażeń, został przewieziony do szczecińskiego szpitala ■ Multipleks Cinema3D zlokalizowany w Galerii Corso od 28 października br. funkcjonuje pod nową nazwą Multikino. Zmienione zostały wszystkie logotypy znajdujące się w centrum handlowym w Świnoujściu oraz na jego fasadzie ■ Portal iswinoujscie.pl wygrał w sądzie z gminą miasto Świnoujście. Wygrana właściciela i naczelnego redakcji dotyczy nieprawnego żądania usunięcia z portalu, artykułu: „Czy Urząd Miasta ustawił zakup auta dla prezydenta Janusza Żmurkiewicza?” ■ Rano i przed południem w głębi województw północnych, wschodnich oraz miejscami na południu spodziewane są gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-300 metrów ■ Ze Świnoujścia znika stacja dializ. To początek horroru dla pacjentów. Już w grudniu swoją działalność zakończy stacja dializ w Świnoujściu. To bardzo zła wiadomość dla wszystkich pacjentów korzystających ze stacji dializ znajdującej się w "Rusałce" ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 18 października (wtorek) o godz. 17:00 – na spotkanie autorskie z Panem Markiem Żymłą. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Mieszkańcy Świnoujścia, zainteresowani zakupem węgla opałowego, proszeni są o zgłaszanie zapotrzebowania w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, pod numerem telefonu 091 32 25 491. W terminie do 10 października 2022 roku należy zgłosić zapotrzebowanie na cały sezon grzewczy. Szacowana cena opału wyniesie około 2600-2800 zł brutto za tonę. W ofercie znajdzie się: miał węglowy, groszek oraz orzech 2. W Świnoujściu węgiel będzie można nabyć w miejskiej spółce PEC lub w innych podmiotach wskazanych przez Prezydenta Miasta. Opał pochodzić będzie z zasobów zorganizowanych przez PGE Paliwa sp. z o.o. oraz spółkę OT Port. ■ Informacja banku. Punkt kasowy w urzędzie. Jak informuje Bank Pekao S.A., od dnia 3 października 2022r. do odwołania punkt kasowy banku przy ul. Wojska Polskiego 1/5 (budynek urzędu miasta) będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.45 – 15.30, dla petentów urzędu miasta w godz. 08.00 – 15.15. Przerwa w obsłudze w godz. 12.00 -12.15 ■