POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [20.09.2022, 08:40:08] • Polska

Sierpień przyniósł kolejny szok cenowy. Niektóre towary w sklepach rdr. zdrożały nawet o ponad 90 proc.

Sierpień przyniósł kolejny szok cenowy. Niektóre towary w sklepach rdr. zdrożały nawet o ponad 90 proc.

fot. Organizator

Według analizy ponad 40 tys. cen, w sierpniu br. zakupy w sklepach były droższe średnio o 23,7% niż rok wcześniej. Podwyżki na dwucyfrowym poziomie objęły wszystkie badane kategorie. Znów najmocniej poszły w górę art. tłuszczowe, tym razem o 58,9% rdr. Dla przykładu, olej zdrożał o 73,2%. Ceny margaryny zwiększyły się 58,4%, a masła – o 45,2%. Z kolei cukier skoczył w relacji rocznej o 92,2%, co znacząco wpłynęło na wynik produktów sypkich. Do tego mąka i makaron podrożały o blisko 40%. Cała ta kategoria odnotowała wzrost o 42,1%. Z tego wynika, że ww. grupy towarów najmocniej wpływają na ogólną drożyznę w sklepach. Najmniej dotkliwa zmiana dotyczy owoców – skok o 13,2%. Używki zdrożały o 13,9%, a warzywa – o 15,2%.

Dwucyfrowe wzrosty
Jak wynika z cyklicznego raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, w sierpniu br. w sklepach było drożej średnio o 23,7% niż w analogicznym okresie ub.r. Dla porównania, w lipcu podwyżki rdr. wyniosły 18,6%. Ostatnio każda z 12 analizowanych kategorii odnotowała dwucyfrowy wzrost. Analiza objęła 52 najczęściej wybierane przez konsumentów produkty codziennego użytku.

Łącznie przeanalizowano ponad 40,4 tys. cen detalicznych z przeszło 40,6 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych.
– Główną przyczyną dwucyfrowego wzrostu cen produktów we wszystkich kategoriach było podwyższenie kosztów produkcji. Przy znaczącym, szybkim oraz utrzymującym się skoku cen nośników produkcji konsumenci muszą, niestety, przyzwyczaić się do nagłych i niespodziewanych zmian cen dóbr konsumpcyjnych. Taki stan rzeczy potrwa do czasu ustabilizowania się sytuacji na szeroko rozumianym rynku energii. Z uwagi na bardzo niestabilną całą gospodarkę światową oraz sytuację geopolityczną, bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy może to nastąpić. Obecnie nie ma żadnych pozytywnych informacji na ten temat – mówi Hubert Gąsiński, ekspert i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Proces inflacyjny postępuje, co podkreśla dr Andrzej Maria Faliński, były wieloletni dyrektor generalny POHID-u. Jak zaznacza ekspert, ma miejsce wysyp pieniędzy na rynek, wzrost cen surowców energetycznych i samej energii. Rosną też koszty osobowe firm. Do tego słaba waluta skutkuje ograniczeniem możliwości importowych i finansowania z zewnątrz. O wojnie i czynnikach klimatycznych nawet nie ma co wspominać. Ponadto Polska de facto rezygnuje z pieniędzy europejskich i pogarsza swoją pozycję na głównych rynkach eksportowych, czyli w Niemczech i we Francji.

– Byłoby pożądane, aby rząd przestawił się z osłonowego dosypywania pieniędzy do gospodarki. W ten sposób dolewa tylko benzyny do inflacyjnego ognia. A mógłby skupić się na wykorzystaniu tych środków na zabezpieczanie podaży strategicznych produktów. To zarówno lepiej zrównoważyłoby rynek, jak i przyczyniłoby się do ograniczenia cen – komentuje dr Tomasz Kopyściański, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Co tworzy drożyznę?

Z raportu wynika, że sierpniu najmocniej podrożały rdr. produkty tłuszczowe – o 58,9%. W tej kategorii widzimy, że ceny oleju poszły w górę o 73,2%, margaryny – o 58,4%, a masła – o 45,2%. Zdaniem Marcina Luzińskiego, ekonomisty Santander Bank Polska, to skutek wojny za naszą wschodnią granicą. Rosja i Ukraina to duzi producenci tłuszczów roślinnych. Niższe dostawy z tych państw przekładają się na wzrost cen, co z kolei wpływa także na ceny substytutów, np. masła i innych tłuszczów. Według eksperta, problemy na tym rynku mogą jeszcze potrwać.

– Pogoda szkodzi krajowej produkcji tłuszczów roślinnych. W przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego kładzie się cieniem wzrost kosztów pasz, energii, paliw, pracy i kredytów. Jest to trend widoczny co najmniej od roku, który ostatnio przyspiesza. Dla konsumentów to zła wiadomość. Nie będzie taniej i to przez długi czas, bo przyczyny wzrostu cen nie ustają – tłumaczy dr Faliński.
Na drugim miejscu zestawienia przedstawiającego największe podwyżki rdr. znajdują się produkty sypkie – 42,1%. Do takiego skoku przyczynił się głównie cukier – 92,2%. Ponadto mocno wzrosły ceny mąki – o 37,9%, makaronu – 36,8%, a także ryżu – o 29,9%. Dr Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz sektora rolno-spożywczego w PKO BP, informuje, że ceny cukru na rynkach światowych spadły w sierpniu do najniższego poziomu od lipca 2021 roku.

– Wzrost cen produktów sypkich był spowodowany głównie zwiększonym popytem konsumentów, gromadzących zapasy na zimę. Dodatkowo wznieciła go panika wśród Polaków. Producenci i sprzedawcy wykorzystali ją, podnosząc ceny. Dalszy wzrost w tej kategorii nie będzie już tak spektakularny z uwagi na wychłodzenie emocji konsumentów – stwierdza dr Hubert Gąsiński.

Trzecia pozycja w rankingu podwyżek rdr. należy do tzw. innych produktów – 30%. Karmy dla psów poszły w górę o 48,2%, a dla kotów – o 34,9%. Natomiast pieluchy dla niemowląt zdrożały o 6,8%.

– Karmy dla zwierząt produkowane są głównie z artykułów tłuszczowych i pochodzenia zwierzęcego, które przecież w ostatnim czasie najbardziej podrożały. Dodatkowo wytwórstwo takich artykułów pochłania znaczną ilość energii, która w tym momencie najbardziej drożeje – dodaje dr Tomasz Kopyściański.

Najmniejsze skoki

W związku z rosnącymi kosztami produkcji, w pierwszej piątce najbardziej drożejących rdr. produktów nie mogło też zabraknąć mięsa – 25,8%. W tej kategorii ceny wołowiny poszły w górę o 28,2%, drobiu – o 25,7%, a wieprzowiny – o 23,5%. Natomiast na piątym miejscu w rankingu drożyzny jest nabiał – 25,7%. W tej grupie towarów szczególnie zdrożały takie produkty, jak ser żółty i mleko – odpowiednio o 39% i 28,9%

– Nabiał drożeje z powodu ograniczeń w dostępności pasz oraz rosnących kosztów produkcji i przetwórstwa. W sierpniu w całej Unii Europejskiej ceny mleka i nabiału poszły w górę. Mimo tego wciąż utrzymuje się wysoki popyt na produkty mleczne, który również prowadzi do podwyżek. A jednak, dzięki lepszym niż oczekiwano zbiorom, jest szansa na poprawę sytuacji w kolejnych miesiącach – podkreśla dr Tomasz Kopyściański.

Natomiast najmniej zdrożały owoce – 13,2%, używki – 13,9%, a także warzywa – 15,2%. Jak przewiduje Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland, mniejsza dynamika wzrostu cen warzyw i owoców względem innych produktów prawdopodobnie nie utrzyma się długo. Ogromny skok kosztów gazu zachwiał obecnie produkcją nawozów azotowych, a co za tym idzie również produktu ubocznego – dwutlenku węgla, który jest wykorzystywany przy produkcji np. piwa. Ekspertka spodziewa się więc, iż już niedługo zaobserwujemy tego skutki w postaci szybko wzrastających w następnym sezonie cen owoców i warzyw oraz używek produkowanych chociażby z ziemniaków.

– Ceny owoców i warzyw w Polsce zależą głównie od krajowej podaży. Wstępne dane wskazują, że tegoroczne zbiory tych płodów prezentują się całkiem dobrze, co wpływa na wolniejszy wzrost cen w tych kategoriach. Co do używek, to myślę, że gospodarstwa domowe mogą zmniejszać swój popyt na dobra, które nie są kluczowe. I to ma wpływ na niższy wzrost cen takich produktów – podsumowuje ekonomista z Santander Bank Polska.

MondayNews Polska Sp. z o.o.


komentarzy: 48, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 48

Gość • Środa [21.09.2022, 09:34:17] • [IP: 176.221.123.***]

Dp EVENT 201 • Podwyzkę w 1970 na cukier i mieso, podstawowe wtedy produkty swiateczne, ogłoszone 12 grudnia, a przypominam, ze malo kto mial wtedy lodówkę. Ludzie dopiero zabierali sie za swiateczne zakupy, za stanie w kolejkach. Co szkodzilo podwyzke zrobic w styczniu, gdy wszyscy splukani ? To był manewr, by wypieprzyc ludzi Gomułki, trzeba bylo ludzi czymś wkurzyc, by ich wyciagnac na ulice. Widocznie wtedy nie było innego sposobu na zmiane ekipy przy żłobie. NIE DAJMY SIE SPROWOKOWAC, BO SKONCZY SIE TO TRAGICZNIE. Bogaci stracili - biedni zyskali. Tak trzymac. Nie ma inflacji, jest zmowa cenowa, stare wypróbowane sposoby na wzniecenie zamieszek i bijatyk pod sklepami. Wsadzcie sobie ten cukier w ****.

Gość • Środa [21.09.2022, 09:05:35] • [IP: 88.218.254.**]

[IP: 37.248.169.***]ceny stanieja.Hahahaha. ??To niby jak to rozumiesz?

Gość6 • Wtorek [20.09.2022, 23:11:20] • [IP: 37.248.169.***]

EEEEKSPERCI mówią dać przedsiębiorstwom to ceny stanieja.Hahahaha.

Gość • Wtorek [20.09.2022, 22:59:22] • [IP: 37.47.142.**]

Szok to dopiero będzie, ale trudno. A tak na marginesie, czy nie czujecie rze Wasz" rząd"robi was z prądem w konia?! Tak jak z rachunkami za...moc bierną czynną i pozorną??. Podpowiedź dla inteligentnych inaczej. II taryfa nocna była kiedyś tańsza, ktoś pamięta?

Gość • Wtorek [20.09.2022, 21:41:23] • [IP: 188.147.0.***]

21:06:07] • [IP: 88.218.254.**] Mam cytować to, co matka Trzaskowskiego mówiła, czyli donosiła, bo była agentką SB?

Gość • Wtorek [20.09.2022, 21:06:07] • [IP: 88.218.254.**]

Jak to stwierdził wczoraj duda senior, ojciec pisowskiego prezydenta??Smog jest potrzebny i nawet korzystnie wpływa na zdrowie ludzi bo uodparnia na zanieczyszczenia.On też dorastał w takim środowisku i jak widać wyrósł na zdrowego człowieka..Śmiać się czy płakać??Palić oponami, smog jest korzystny a ryby same pozdychały.Pisowska demagogia sięga szczytów tylko czego..

Gość • Wtorek [20.09.2022, 20:18:08] • [IP: 188.147.0.***]

18:08:56] • [IP: 88.218.255.**] Wielka Brytania 20%, podobnej, też niższej wysokości państwa przyfrontowe, nawet te z €: Litwa, Estonia, Łotwa Słowacja, Polska. Ty oszczędnie gospodarujesz prawdą, napiszesz tylko jej pół, a jak wiadomo pół prawdy to CAŁE kłamstwo.

Gość • Wtorek [20.09.2022, 20:15:21] • [IP: 78.10.206.**]

Zanim bogaci zbankrutują, to biedni wykitują.

Gość • Wtorek [20.09.2022, 18:35:03] • [IP: 79.186.52.**]

Pandemia jednak wywarła piętno w mózgach, spustoszenie ideologią i frazesami.Poczytajcie trochę fachowców a nie pie...licie farmazony.Życie trzeba przeżyć godnie.

Spawacz • Wtorek [20.09.2022, 18:20:11] • [IP: 5.173.174.**]

Zlodzieje, bolszewicka agentura Putina rozkradla kraj to muszą doić ludzi żeby napełnić koryto, już niedługo zaczniemy odspawywać ryje od koryt tak że żreć póki macie trochę czasu. Caryca, masz dziś dyżur w trolowni ?

Gość • Wtorek [20.09.2022, 18:08:56] • [IP: 88.218.255.**]

Inflacja Niemcy 6 % polska16 jest dobrze to tylko 10 % haha wkoncu wszyscy mamy inflacje. Zapraszam co niedzielę do świątyni pomodlić się aby spadła

Gość • Wtorek [20.09.2022, 17:55:37] • [IP: 188.147.0.***]

16:48 • [IP: 5.173.26.**] Ale ceny są coraz wyższe i za granicą, Niemcy mają drogie paliwa, był czas, że nie było u nich lub bardzo zdrożał olej, zapowiedziały także nieogrzewanie pływalni i redukowanie ciepła dla mieszkań, Francja nie podswietla zabytków i wieży Eiffla, w W.Brytanii jest wyższa niż w Polsce inflacja, a taka jak w Polsce lub wyższa jest w państwach : Litwa, Lotwa, Estonia, Słowacja - jak łatwo zgadnąć to państwa przyfrontowe, a więc i przyczyny inflacji się tu odsłaniają. Najwyższa od kilkudziesięciu lat jest inflacja w USA, Francji... Twój wpis sugeruje ciekawą rzecz, o ktorej gazety nie piszą: PiS rządzi też w innych państwach, bo i tam jest kryzys energetyczny oraz inflacja i rosnące ceny! Zaszokowałeś świat tym wpisem!

Gość • Wtorek [20.09.2022, 16:53:24] • [IP: 62.69.253.***]

16:16:29] • [IP: 176.221.122.*] - polska psychiatria w ruinie...

Gość • Wtorek [20.09.2022, 16:48:49] • [IP: 5.173.26.**]

I bardzo dobrze! Kto mądry to pracuje za granicą i nie narzeka a kto głupi to wystarczy mu miska ryżu Gratulacje dla PiSu, za jego rządy !! Oby tak dalej !

Gośću • Wtorek [20.09.2022, 16:29:52] • [IP: 82.132.186.***]

Hahahah u was w szwagrowie to ceny wyzsze niz w innych krajach europejskich, ale wam pasuje, wszystkiego macie w brud, siedzcie sobie dalej przed monitorem i zapier...cie za miske ryzu hahahaha

Gość • Wtorek [20.09.2022, 16:16:29] • [IP: 176.221.122.*]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Wtorek [20.09.2022, 15:09:50] • [IP: 37.47.190.***]

A teraz przekażmy sobie znak pokoju. Jak co niedzielę.

Gość • Wtorek [20.09.2022, 15:00:32] • [IP: 165.225.60.***]

Wspaniala wiadomosc, bedziemy zdrowsci, mniej cukru, maki a wiecej warzyw w naszej diecie!

Gość • Wtorek [20.09.2022, 13:55:55] • [IP: 188.147.0.***]

Zachód nie rozumiał, że Polacy nie byli wzmacniani w rodzicielstwie pomoca budzetową - rząd PiS po tuskowych:" Gdzie są zakopane te pieniądze? W Zakopanem?"odnalazl te pieniądze. Jak? Po pierwsze odrzucił godny kretynów zakup Caracali, które, bardzo drogie i psujące się, obciążaly nawet armię ich współproducenta, Francji, po drugie zwiększył dyscyplinę podatkową. Żalił mi się znajomy biznesmen, że teraz musi wypełniac papiery do byle czego - to byle co sprawiło, że skończyło się El Dorado dla oszustów vatowskich, PO dopuściło do wypływu ok.240 mld zł w skali 8 lat, co wykazał Eurostat, krzywa dochodów z VAT nagle podrosła od końca 2016, jest tak do dziś. Oskarzają lemingi POlszewickie o telewizję. Przed r.2016 niemal wszystkie Tv brzmialy unisono, tylko Polsat już zaczął uzdrawianie samego siebie - by np.poznac pełną wypowiedź Kaczyńskiego, a nie jej 2/3 i potem ironiczne jej omówienie w TVP i TVN, musiałem szukac jej na YT lub właśnie w Polsacie. Teraz TVP tworzy pluralizm gdy TVN i Zet, Onet, GW szczekają.

Gość • Wtorek [20.09.2022, 13:50:54] • [IP: 176.221.122.***]

Gość • Wtorek [20.09.2022, 12:57:09] • [IP: 176.221.122.*] Musisz zglosic sie do psychiatry po wieksza dawke leku...

Gość bez domu • Wtorek [20.09.2022, 13:49:08] • [IP: 178.238.249.***]

Teorie spiskowe to som dobre dla gupkuf, ale czy zawsze? nie będziesz miał NIC I BĘDZIESZ SZCZĘŚLIWY...a jak podskoczysz to CIĘ tzw.państwo wyłączy jednym kliknięciem tzw.myszki. Coby daleko nie szukać, już znaczna część tzw. oświeconych płaci nawet BARDZO DROBNE SUMY KARTĄ LUB TELEFONEM, jeszcze 5-10 lat zostaniecie z gołą dxxą z tą nowoczesnośćią.

Gość • Wtorek [20.09.2022, 13:18:00] • [IP: 80.50.123.***]

Geniusz od POLEXITU nie wiem co bierzesz ale przestań bo ci szkodzi. A może jesteś agentem PUTINA bo każdy myślący człowiek wie że nie ma alternatywy sensownej dla obecności Polski w Unii Europejskiej. Bo Rosja to żadna alternatywa a tam właśnie byśmy trafili po POLEXICIE w brudne i śmierdzące objęcia zapijaczonej, zdegenerowanej od zawsze moralnie i gospodarczo Rosji, pełnej korupcji, chamstwa, zaciekłości i głupoty. Jeśli geniuszu to ci odpowiada to droga wolna tylko potem nie płacz jak skończysz w jakimś dole z kulą co do dziś jest normą w Ruskim Mirze. Nio chyba że właśnie stamtąd piszesz to wszystko jasne. Unia nie jest tworem idealnym jak wszystko co człowiek tworzy ale zawsze można ją zreformować a Rosja to ZŁO ABSOLUTNE któremu nigdy nie możemy się dać ponownie zniewolić. Między nami NATO powinno uzbroić wszystkie państwa graniczne z Rosją w rakiety nuklearne taktyczne włącznie z Ukrainą i skończyłoby sie podskakiwanie zapijaczonych Ruskich i codzienne groźby atakiem atomowym. Pozdrawiam myślących

Gość • Wtorek [20.09.2022, 13:11:55] • [IP: 89.151.36.**]

EVENT 201 • Wtorek [20.09.2022, 11:38:30] • [IP: 176.221.122.***] Przesadzasz... Będziesz marzł ? Pędź szybko do lasu po chrust. Może Helmuty nie wszystko zabrały...

Gość • Wtorek [20.09.2022, 13:09:29] • [IP: 31.11.130.***]

Komuna nie dała rady to mam nadzieje, że z faszyzmem sowieckim w nowym wydaniu, zdrowe i demokratyczne społeczeństwo sobie poradzi!! A kundlami, którzy służą totalitarnej władzy nie ma co się przejmować!! To odpryski historii, którzy każdej władzy będą przymilnie służyć za judaszowską kasę!! Nawet gdy za nią już wkrótce nie będzie można kupić miseczki zupy!!

Gość • Wtorek [20.09.2022, 13:07:35] • [IP: 89.151.36.**]

Gość • Wtorek [20.09.2022, 12:50:32] • [IP: 80.50.123.***] Napisz jeszcze kiedy kończy ci się przepustka z psychiatryka...

Oglądasz 1-25 z 48
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022. Drugiego Października 2022 roku, w niedzielę, odbędzie się kolejny turniej pn. „Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022” Uczestnikami rozgrywek będą dzieci zrzeszone w następujących klubach: Akademia Baltica Świnoujście, Ina Goleniów, Gryf Kamień Pomorski, Czarni Szczecin oraz gospodarz – Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. To wydarzenie sportowe odbędzie się na Boisku im. Tadeusza Kaczmarka w Świnoujściu - Warszów przy ul. Białoruskiej 4. Rozpoczynamy o godz. 10.00. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy! ■ Mieszkaniec: W dniu 11.09 zostawiłem torbę na parkingu przy Sky Towers, Wyspiańskiego 39, w ktòrej był m.in. iPad. Uczciwego znalazcę wynagrodzę. Proszę o kontakt: 602895099 ■ Przy placu zabaw na osiedlu Platan, dziecko, jadące na rowerze, potrąciło 4-letnią dziewczynkę. Na miejsce zostali wezwani ratownicy medyczni. Do potrącenia dziecka doszło 20 września około godziny 17:50 przy ulicy Malczewskiego. - Zgłoszenie dotyczyło 4-letniej dziewczynki, która miała zostać potrącona przez inne dziecko jadące na rowerze. 4-latka doznała powierzchownego urazu głowy, wraz z opiekunem pozostała na miejscu zdarzenia- poinformowała Paulina Heigel rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie. ■