Świnoujscy policjanci wraz ze Strażnikami Ochrony Kolei oraz pracownikami PKP Polskich Linii Kolejowych przypominają, że ceną za brawurę lub chwilę roztargnienia na przejeździe kolejowym, może być nie tylko nasze życie i zdrowie, ale także osób nam towarzyszących. Dlatego tak ważne jest to, aby przed wejściem lub przejazdem przez przejazd kolejowy, zachować szczególną ostrożność oraz stosować się do kilku prostych zasad przypominanych w ramach aktualnie trwającej kampanii społecznej „Bezpieczny Piątek”, której inicjatorem są PKP Polskie Linie Kolejowe.
Wsiadając za kierownicę, należy mieć świadomość, że zarówno nasze życie, zdrowie, jak i podróżujących z nami pasażerów, jest w naszych rękach. Wielu tragicznych zdarzeń na przejazdach kolejowych można byłoby uniknąć, gdyby kierujący zachowali podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz mieli wiedzę, jak zachować się w sytuacji nadzwyczajnej.
W ramach aktualnie trwającej kampanii społecznej „Bezpieczny Piątek” zainicjowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe, przypominamy o „Przykazaniach Bezpiecznego Kierowcy”:
- Pociąg ma zawsze pierwszeństwo! Nawet karetka pogotowia czy policja musi się zatrzymać na przejeździe, kiedy pojawia się ryzyko zderzenia.
- Nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli rogatka nie jest w pełni podniesiona, lub wciąż pulsuje czerwone światło. Na przejeździe może się pojawić kolejny pociąg!
- Gdy twój pojazd utknie pomiędzy rogatkami, nie ma czasu do namysłu. Jeśli widzisz pociąg, musisz ratować życie i wyłamać je wyjeżdżając z obszaru przejazdu! W innym wypadku poinformuj o sytuacji służby, korzystając z Żółtej Naklejki PLK.
- W przypadku niebezpieczeństwa, na napędzie rogatki lub krzyżu św. Andrzeja znajdziesz Żółtą Naklejkę PLK. Znajduje się na niej indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu oraz numery alarmowe.
- Nigdy nie przejeżdżaj slalomem pomiędzy opuszczonymi rogatkami. Nie tylko łamiesz w ten sposób przepisy, ale przede wszystkim kładziesz na szali życie swoje i pasażerów.
- Jeśli widzisz tory, zawsze spodziewaj się pociągu! Nawet pozornie nieużywane trasy bywają wykorzystywane przez składy towarowe, a rozkłady jazdy się zmieniają. Jeżdżenie „na pamięć” grozi tragedią.
- Zdejmij słuchawki, ścisz muzykę, odłóż książkę, oderwij wzrok od smartfona! Przejście czy przejazd to nie miejsce na relaks. Skoncentruj się na bezpiecznym przekroczeniu torów. Wyostrz zmysły.
- Pociąg zawsze jest bliżej niż myślisz! Ze względu na swoją masę, często wydaje się, że porusza się powoli, jednak to tylko złudzenie. Nie licz na to, że „zdążysz przed nim”. Życie to nie gra w ruletkę.
- Czekając na przejście trzymaj się z dala od torów! Pociąg z każdej strony jest o metr szerszy od rozstawu szyn. Nie warto przekonywać się o tym na własnej skórze.
- Jadąc w korku nigdy nie wjeżdżaj na przejazd kolejowo- drogowy, jeżeli nie masz jak go opuścić. Rogatka może zacząć opadać za kilkanaście sekund, a ty zostaniesz uwięziony na torach.
- Zbliżając się do przejazdu, tak jak na drodze, stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Dróżnik mógł zasłabnąć, a sygnalizacja świetlna lub rogatki ulec awarii. Zawsze uważnie rozejrzyj się przed wjechaniem na przejazd kolejowo-drogowy.
- To, że jeden pociąg opuścił przejazd, nie znaczy, że po innym torze za chwilę nie nadjedzie kolejny. Na przejeździe wielotorowym zawsze czekaj, aż będziesz miał pewność, że nic więcej nie nadjeżdża.
- Jedź wolniej! Pędząc samochodem z dużą prędkością nie zdążysz odpowiednio zareagować, nawet, jeśli zauważysz nadjeżdżający pociąg.
- Musisz być gotowy na różne sytuacje: pociąg może nadjechać z dowolnego kierunku, w dowolnym czasie. Na dodatek czasami lokomotywa pcha wagony, zamiast je ciągnąć. Każdą sytuację oceniaj osobno i podejmuj odpowiedzialne decyzje.
- Przechodź przez tory wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Wybierając drogę na skróty może zaoszczędzisz kilka minut, ale możesz stracić życie. Czy warto ryzykować?
- Kiedyś nadjeżdżający pociąg można było usłyszeć z ponad kilometra. Nie licz jednak na to! W dzisiejszych czasach nowoczesne pojazdy szynowe są znacznie cichsze i mogą pojawić się znienacka.
- Rozpędzony pociąg miażdży samochód z taką siłą, z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Chyba nie chcesz się dowiedzieć, jakie to uczucie?
- Połowa wszystkich wypadków na terenach kolejowych, to te na przejściach niedozwolonych. Większość z nich kończy się śmiercią.
- Przejazd kolejowo-drogowy to takie samo skrzyżowanie, jak każde inne. Żaden kierowca nie kwestionuje konieczności zatrzymania się na czerwonym świetle na skrzyżowaniu ulic, dlaczego więc niektórzy nie zatrzymują się przed torami?
- Znak STOP oznacza, jak sama nazwa wskazuje, konieczność zatrzymania pojazdu. Wielu kierowców, z sobie tylko znanych przyczyn, traktuje go jako poradę a nie obowiązek do wykonania.
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu
Bezpieczny Piątek. Czyli w pozostałe dni lepiej koleją już nie jeździć.
15:19:56 - Nie mam dowodu osobistego, ponieważ nie jestem osobą, tylko człowiekiem. Ty, jako osoba jesteś posiadaczem" Dowodu Osobistego". Prywatna firma ochroniarska o nazwie" policja" nie ma żadnych praw do ludzi.
Pisałem kiedyś z propozycją o zrobieniu legalnego przejścia przez torowisko, przedłużenia przejścia na peron drugi. Przejście umożliwiłoby przejść prosto z promu na nowo otwarty parking i z parkingu do promu, ludzie nic z tego sobie nie robią i przechodzą na SKRÓTY !!.
Widać że sokisci to prawdziwe chłopy policjanci wyglądają jak dzieci
żeby zostać policjantem nie ma testów na inteligencję gdzie policjantami zostawaliby najinteligentniejsi. Nie ma tez konkursu świadectw gdzie zostawaliby najlepiej uczący się. Za to jest test sprawności fizycznej więc" stróżami prawa" zostają wysportowani. Gdzie tutaj logika w tym teoretycznym kraju PiS?
Przepraszam, ze ja nie na temat, ale wczoraj, wracając z wyprawy rowerowej (z sakwami, prawie 300 km w 3 dni) ujrzałem po g.21 na drodze krajowej mnóstwo jasnych białych świateł, to byli kolarze... podzieleni na grupy. . trwało to ich wypuszczanie chyba przez godzinę, w kolejnych grupach. TO BYŁ RAJD 1000 KILOMETRÓW DO BIESZCZAD - coś dla mnie imponujacego, choć akurat niespieszno mi do tej konkurencji jak chodziarzowi niespieszno do sprintu. DLACZEGO O TYM NIE PISZECIE? Duże wrażenie na mnie zrobiło akurat to, co ja robiłem, jadąc tam po krajowce w ciemności - że jadą z zapałem w tak niebezpiecznym miejscu (a ja od kilku lat korzystałem z drogi pod linią wysokiego napięcia, ale wtedy było już ciemno, zmuszony byłem do dk) Mój rekord dzienny na rowerze, ale z sakwami, to ponad 200 km, ale prawdę mówiąc dane, które czytałem o tym rajdzie mnie oszałamiały, ja, oekwszem, z obciązeniem, ale oni... jak ja amatorzy, lecz w tak krótkim czasie jadą 1000 km?
"Tato to szok taki pyszny ten SOK"." Co za zapach co za smak! SOKI Donald Dak.
Gość • Sobota [20.08.2022, 14:59:17] • [IP: 37.47.183.*] Co za głupoty wypisujesz. W letargu byłeś ? Przecież PiS wywalił tę bandę kilka lat temu. Obudź się...
Gość • Sobota [20.08.2022, 13:42:45] • [IP: 167.114.118.*] Fajnie że ich ignorujesz. Istnieje jednak niebezpieczeństwo że zanim pokażesz swój gumowy, okrągły dowód osobisty załapiesz kilka gum na plecy. Pomyślałeś o tym ?
Polska jest krajem bezprawia, o jakim tu prawie jest mowa. U nas rządzi bandycka mafia.
Jak mnie jacyś tacy przebierańcy w uniformach próbują zatrzymać, to kładę na nich lachę i ignoruję ich.
Ten z prawej sok. to stoi jak Rambo na emeryturze po mostowej
Może coś takiego powtórzyć przy szlabanach na prom ?
Tylko dlaczego kolej uzurpuje sobie prawa państwa w państwie i nie zgadza się na przejście nad torami w Łunowie? No chyba że stary człowiek mija się z prawdą.
wczoraj pendolino by przejechal przebiegajacych przez tory, musial hamowac