Porządkowe urwanie głowy
Wielu z nas nie wyobraża sobie domostwa bez zwierząt. Prawda jest taka, że im więcej mamy pupili, tym więcej widocznych jest wszelkich śladów ich obecności. Sierść to nie wszystko! Do tego dochodzą ślady łapek, błoto i piasek naniesione do domu po spacerach. To także resztki jedzenia i wody, które odczepiają się od mordki i dodatkowo są rozdeptywane i przenoszone przez zwierzaki. Niestety nie nauczymy czworonogów sprzątania po sobie. Nie zawsze też zdążymy upilnować psa, by wytrzeć mu łapki po przyjściu ze spaceru. Dom ze zwierzętami wymaga zupełnie innego sprzątania niż dom bez futrzaków. Bądź też względem siebie wyrozumiały/a i nie obwiniaj się za bardzo, jeśli nie jesteś w stanie utrzymać go w perfekcyjnej czystości.
Regularne odkurzanie kluczem do zachowania czystości
Musimy pamiętać o regularnym odkurzaniu miejsc, w których zwierzaki przebywają najczęściej. Zdarza się, że odkurzacz idzie w ruch nawet codziennie! Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi wszechstronny system do sprzątania Kobold VB100, od marki Vorwerk. To bezprzewodowy, lekki i wydajny sprzęt, który dotrze nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków. Koniec z podnoszeniem ciężkiego odkurzacza, przepinaniem rur i plątaniną kabli. Kobold VB100 możesz postawić właściwie w każdym miejscu w domu, a samo urządzenie jest zasilane na akumulator. Warto zawsze mieć naładowany zapasowy akumulator, ponieważ w momencie wyczerpania jednego, nie musisz przerywać sprzątania i czekać, aż sprzęt na nowo się załaduje. Wystarczy, że wepniesz nowy akumulator w miejsce wyładowanego.
Najbardziej zaawansowany zestaw Kobold VB100 zawiera końcówki, które ułatwią codzienne dbanie o dom wszystkim fanom czworonogów. Na specjalną uwagę zasługuje przede wszystkim końcówka 2-w-1, za pomocą której jednocześnie odkurzysz i zmyjesz podłogę. To rozwiązanie niezwykle przydatne w momencie, kiedy nasz pies czy kot rozniesie po całym domu błoto i piasek z dworu czy rozchlapie wodę z miski. Miejsca, gdzie trzymamy miski dla naszych milusińskich bywają bardzo problematyczne. Najlepiej ustawić je na kafelkach. Unikniemy wtedy zalania paneli lub roznoszenia resztek jedzenia i wdeptywania ich w dywan czy wykładzinę. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne podkładki zabezpieczające podłogę dookoła miski. W momencie kiedy zwierzę wychlapie jej zawartość, znacznie łatwiej jest usunąć zabrudzenie z podkładki, a nie z całej podłogi.
Zabezpieczone meble
Warto nauczyć psy i koty, by nie wchodziły na kanapę czy na łóżko. Jeśli jednak mają inne przyzwyczajenia albo chcesz od czasu do czasu poprzytulać się z nimi leżąc, nie zapomnij o gruntownym odkurzeniu materaca i mebli tapicerowanych. Zwykle futrzani członkowie rodziny respektują nasz zakaz, kiedy przebywamy w pobliżu, ale gdy tylko na moment odejdziemy albo nie ma nas w domu, wykorzystują każdą okazję, by wspiąć się na sofę czy ukochany fotel. Jeśli Twój przyjaciel bywa na kanapie regularnie, warto pomyśleć o ochronie mebla. Najlepsze byłoby nakrycie lub pokrowiec z syntetycznego, śliskiego materiału, który łatwiej będzie wyczyścić. Nie polecamy koca, z którego dużo gorzej będzie się pozbyć sierści. Nie zapominajmy, że meble chłoną też cząsteczki zapachowe. Mamy na to sposób! W pierwszej kolejności możesz użyć Kobolda VB100 z elektroszczotką do tapicerki, która dzięki ergonomicznemu kształtowi ułatwi sprzątanie i sprawi, że pozbędziesz się nawet najbardziej uporczywego brudu. Możesz też przetestować końcówkę do czyszczenia materaców (MP440), której należy używać w parze ze środkiem do czyszczenia Lavenia. Ruchy rotacyjne tej końcówki dokładnie rozprowadzą preparat po całej powierzchni, pozostawiając po sobie długotrwały, przyjemny zapach. Po około 30 minutach wystarczy odkurzyć czyszczoną powierzchnię.
Maskowanie nieprzyjemnego zapachu
Ładny zapach w naszych czterech kątach wpływa na pierwsze wrażenie, jakie odnoszą nasi goście przekraczając próg mieszkania. Niestety często po wejściu do domu jesteśmy w stanie od razu poznać, że mieszka w nim zwierzak. Skąd to wiemy? Właśnie po zapachu! Pamiętaj zatem o regularnym praniu obić i tapicerki oraz wszelkich tkanin, które masz we wnętrzu – zasłon, poszewek, narzut i kap. Świeczek zapachowych czy odświeżaczy powietrza możesz używać jako dodatku, nigdy nie zamaskujesz nimi aromatów, które migrują po całym domu. Naszym sprawdzonym sposobem jest dodanie kilku kropli ulubionego olejku eterycznego do bębna pralki. W sklepach ze środkami czystości dostępnych jest też wiele preparatów przedłużających świeży zapach, np. płynów do płukania czy specjalnych perełek do prania. Prócz częstego prania tkanin i tapicerek pamiętaj o regularnym wietrzeniu pokoi oraz myciu podłóg.
Czyste legowisko i pielęgnacja pupila
Na koniec nie zapominajmy o posłaniach naszych zwierzaków. Je również należy od czasu do czasu wyczyścić. Nie polecamy prania legowisk w pralce. Często są zbyt duże względem bębna maszyny oraz mogą utracić swoją strukturę i zdefasonować się. Z kolei koty często przesiadują w specjalnych koszykach czy domkach. Tam również powinno się wkroczyć od czasu do czasu z odkurzaczem, który dokładnie pochłonie sierść i pozostałe zabrudzenia. Korzystając z pięknej pogody zadbaj też o to, by czworonóg był systematycznie wyczesywany, co pozwoli w sporej części wyeliminować problem wszechobecnej sierści.
Systematyczne zajęcia związane ze sprzątaniem mogą wejść nam w krew i stać się nawykiem. Z odpowiednimi akcesoriami nie musisz mieć poczucia straconego czasu, że zamiast biegania z odkurzaczem mógłbyś/mogłabyś w tym czasie robić coś rozwijającego. Sprzątać po prostu trzeba. Z odpowiednim systemem organizacji i dbania o dom dasz radę utrzymać porządek w swoich czterech kątach, sprawiając, że będzie on przyjaźniejszy dla Ciebie, wszystkich domowników (także tych z futrem) oraz dla Twoich gości! Trzeba pogodzić się z tym, że ze zwierzakami dom nie zawsze będzie lśnił i sprzątania będzie po prostu więcej niż bez ich obecności. Zwierzaki są pełnoprawnymi członkami rodziny i sprzątanie po nich nie musi być przykrym obowiązkiem. Miłość pupila wynagrodzi całą moc pracy i przyniesie wiele radości!
VORWERK POLSKA