POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [15.08.2022, 09:39:59] • Polska

Chcesz skutecznie pozbyć się blizny? Zadziałaj już teraz!

Chcesz skutecznie pozbyć się blizny? Zadziałaj już teraz!

fot. Organizator

Blizny – najczęściej występujące zmiany skórne, których powstawanie zazwyczaj jest dla nas tak naturalne, że nikogo z nas nie dziwią. Niektóre z nich nawet trochę lubimy, ponieważ zdobyte podczas dziecięcych wojaży wywołują ciepłe wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. Są takie, które akceptujemy, bo znajdują się w mało widocznym miejscu i nie przysparzają nam problemów. Ale są również takie, które noszą miano niechcianej pamiątki. Wyglądają nieestetycznie, są umiejscowione w mocno wyeksponowanym miejscu lub dostarczają dodatkowego dyskomfortu w postaci bólu i uczucia ciągnięcia. Czy można się ich pozbyć?

Co to jest blizna?
Blizna jest następstwem uszkodzenia skóry po urazie, oparzeniu, zabiegu chirurgicznym czy chorobie (np. trądzik, ospa wietrzna). Powstaje, gdy doszło do rozerwania powierzchni skóry, ubytku w naskórku lub skórze właściwej. Tkanka łączna włóknista, z której składa się blizna, jest mniej elastyczna niż zdrowa skóra. Pozbawiona jest też mieszków włosowych, zakończeń nerwowych i gruczołów łojowych. Stanowi wklęsłą lub wypukłą zmianę skórną o nieco innym kolorze. To wszystko sprawia, że blizna jest widoczna na tle zdrowej skóry.

Jak powstają blizny?
Powstawanie blizny to proces, który może trwać od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy. Rozpoczyna się w momencie, gdy uszkodzenie skóry zaczyna się goić. Mówimy wtedy o fazie zapalnej, która trwa około 2 – 3 dni. Na zranionym miejscu powstaje skrzep, zwany też strupem, który chroni świeżą ranę przed niebezpiecznymi zanieczyszczeniami. Pod strupem trwa stan zapalny stymulujący organizm do rozpoczęcia procesów naprawczych i produkcji ciał odpornościowych. Kolejnym etapem jest faza proliferacyjna, trwająca kilkanaście dni.

To podczas tej fazy, komórki skóry wytwarzają kolagen, który jako podstawowe białko tkanki łącznej, odpowiedzialny jest za „naprawę” uszkodzonej skóry. W procesie rychłozrostu (gdy łączą się brzegi uszkodzonej skóry), lub ziarninowania (w przypadku ubytku warstwy naskórka lub skóry właściwej) rana się zrasta. Ostatnim, najdłuższym etapem, bo trwającym od kilku miesięcy do około roku, jest dojrzewanie blizny. Rana wysusza się, a włókna kolagenowe tworzą całkiem solidną bazę do powstania blizny. Całość pokrywa się nabłonkiem, by po około 2 miesiącach osiągnąć trwałość zdrowej skóry. Z czasem blizna może zmienić jeszcze swój kolor i kształt, ale na tym etapie wiemy już czy utworzona blizna jest prawidłowa i czy nie będą się z nią wiązały dodatkowe problemy.

Ból, uczucie ściągnięcia i inne dolegliwości zdrowotne
związane z bliznami.
Mówiąc o bliznach i dyskomforcie z nimi związanym, myślimy najczęściej o aspekcie estetycznym. Co jednak, gdy blizna boli? Problematyczne blizny to najczęściej te powstałe po ranach pooperacyjnych. Podczas zabiegu chirurgicznego dochodzi bowiem do rozcięcia często nie tylko skóry właściwej, ale też mięśni i tkanek głębokich, co niesie za sobą uszkodzenie wielu naczyń krwionośnych i nerwów. W początkowej fazie gojenia, ból nie jest niczym niepokojącym. Należy wówczas szczególnie dbać o prawidłowe gojenie się i zabliźnianie rany. Odpowiednia jej pielęgnacja według zaleceń lekarza, powinna skutkować prawidłowym zrośnięciem się skóry i nieproblematyczną blizną. Jeśli jednak procesy gojenia nie przebiegły prawidłowo, może dojść do powikłań. Jednym z nich mogą być zrosty, powstałe na skutek nieprawidłowego zrośnięcia się skóry, co związane jest z zaciągnięciem przez nią zakończeń nerwowych, co w konsekwencji powoduje ból. Bolące blizny w okolicy brzucha, mogą przyczynić się do wad postawy, ponieważ zaczynamy poruszać się tak, aby go unikać. Na skutek przeciążeń często pojawia się ból pleców czy bioder. Bolesne zrosty po cesarskim cięciu, mogą powodować bolesne miesiączki, a nawet problemy z zajściem w kolejną ciążę, na skutek wrastania łożyska w bliznę. Zrosty w okolicy jelit, to możliwa przyczyna zaburzeń wypróżniania, wzdęć czy zgagi. Zrosty pojawiają się także w bliznach kończyn, gdzie dochodzi do ich przykurczu, utrudniającego codzienne funkcjonowanie.
Przyczyną powstawania zrostów mogą być nieprawidłowości w produkcji kolagenu – białka budulcowego, odpowiedzialnego za odbudowę tkanki łącznej, czyli skóry. Zaburzenia te mogą prowadzić również do powstawania powikłań zwanych keloidami. Są to silnie zaczerwienione, wypukłe, z reguły większe niż rana, zmiany o charakterze trwałym, które mogą się rozrastać w szybkim tempie i boleć.

Dbając o prawidłowe gojenie się rany, możemy zminimalizować problem bólu i nieestetycznego wyglądu blizny. Na powstawanie blizn wpływ ma jednak szereg innych czynników, takich jak umiejscowienie rany, jej rodzaj, czy stan zdrowia pacjenta. Co zatem, jeśli mimo usilnych starań nasza „pamiątka” pozostaje z nami i dokucza estetycznie lub zdrowotnie?
Mniej lub bardziej skuteczne metody likwidacji blizn
Teoretycznie polecanych metod na pozbycie się blizn jest mnóstwo – od środków naturalnych, takich jak roślinne wyciągi czy oleje, przez produkty apteczne – maści, kremy, a nawet plastry; po zabiegi medycyny estetycznej – peelingi, lasery czy zabiegi iniekcyjne. Skuteczność i zasadność zastosowania każdej z tych metod jest inna, głównie będą one zależne od czasu powstania blizny oraz jej rodzaju.

Tropokolagen jako jedna z najskuteczniejszych metod pozbycia się blizny

Wcześniej wspomnieliśmy o etapach powstawania blizny, gdzie w każdym z nich, kluczową rolę pełni kolagen, który jako podstawowe białko tkanki łącznej, odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg regeneracji skóry. Kolagen to białko, które odgrywa kluczową rolę w procesie zabliźniania rany. Tworzy biorusztowanie, na którym rozpoczynają się procesy odbudowy tkanki łącznej. Od przebiegu tych procesów zależy, czy ostatecznie na pamiątkę pozostanie nam niemal niewidoczny ślad, czy wyraźny, wypukły lub wklęsły grudkowaty zrost, który w niektórych przypadkach może wiązać się dyskomfortem objawiającym się uczuciem ściągania lub bólu. Pacjentom, którym po urazie, operacji czy chorobie, pozostały nieestetyczne i niekomfortowe zmiany na skórze w postaci problematycznych blizn, z pomocą przychodzi nieinwazyjny zabieg, jakim jest mezoterapia. Ze względu na swoją największą zasadność zastosowania, a co za tym idzie – skuteczność, na uwagę zasługują iniekcje kolagenowe wykonane preparatami na bazie tropokolagenu typu I. – wyjaśnia Alessandro Perra, ekspert włoskiej firmy farmaceutycznej GUNA, producenta wysokojakościowych wyrobów medycznych na bazie kolagenu. Tropokolagen to nanocząsteczka dojrzałego kolagenu. Wstrzyknięty pod skórę w miejsce powstałej blizny, niemal natychmiast stymuluje obecne w tkance łącznej fibroblasty do produkcji własnego kolagenu. Wszystkie cząsteczki zaczynają się łączyć, tworząc włókna kolagenowe. Te z kolei tworzą biorusztowanie, na którym odbudowuje się struktura histologiczna skóry. Umożliwia to migrację fibroblastów i komórek układu immunologicznego do miejsca uszkodzenia. Samoistne uzupełnianie biorusztowania powoduje regenerację struktury zbudowanej z tkanki łącznej. Być może brzmi to skomplikowanie, ale jedyna rzecz jaką należy z tego zapamiętać, to fakt, że tropokolagen to naturalny stymulator biologicznych procesów odnowy skóry. Gdy dochodzi do zaburzeń w procesie regeneracji, oznacza to że w tkankach brakuje między innymi właśnie tego składnika. Dlatego uzupełnienie go bezpośrednio w miejscu, które tego potrzebuje, czyli w bliźnie, wpływa na poprawę jej wyglądu oraz między innymi elastyczności i ukrwienia, co zmniejsza lub likwiduje bolesność i dyskomfort w jej obszarze. – tłumaczy lek. Dorota Bednarczyk-Kocwa, dyrektor naukowy Ambra Group, wyłącznego dystrybutora w Polsce wyrobów medycznych na bazie tropokolagenu.

Preparat z tropokolagenem – jak wybrać najlepszy?
Wiemy już na czym polega wysoka skuteczność iniekcji tropokolagenowych w leczeniu blizn. Zabiegi te nie stanowią bowiem jedynie chwilowego kamuflażu dla problemu, ale stymulują skórę do prawidłowej regeneracji, co w efekcie może trwale rozwiązać problemy związane z blizną. Czy zatem każdy zabieg z użyciem kolagenu będzie równie skuteczny? Decydując się na kolagenową terapię blizny, kluczowy powinien być wybór preparatu, ponieważ kierując się jego skutecznością i bezpieczeństwem stosowania, musimy brać pod uwagę jego skład, a w tym pochodzenie samej cząsteczki aktywnej. Blizna jest na tyle delikatnym obszarem zastosowania, że istotne jest wykluczenie wystąpienia działań niepożądanych. Możemy tego uniknąć wybierając biokompatybilny z ludzkim kolagen, który naturalnie możliwy jest tylko do uzyskania z pochodzenia wieprzowego. Jego budowa w 96% pokrywa się z kolagenem ludzkim, dzięki czemu pozyskując go w jego podstawowej formie, jaką jest tropokolagen, organizm natychmiast po wstrzyknięciu wbudowuje go w swoje naturalne struktury. Dzięki temu działa on szybko, skutecznie i bez niepożądanych reakcji w miejscu podania. – wyjaśnia ekspert.

Iniekcje tropokolagenowe – dla kogo?
Zabiegi z użyciem tropokolagenu są wykonywane przez lekarza i to on decyduje o liczbie i częstotliwości zabiegów, aby przyniosły one pożądany efekt. Bezpieczeństwo tropokolagenu wieprzowego pozwala na wykonanie zabiegu niezależnie od czasu powstania blizny, jednak im szybciej podejmiemy działania, tym większe szanse na uzyskanie maksymalnych efektów lub uniknięcie powikłań. Jednak w przypadku nawet kilkuletnich bliznowców czy zrostów, zabiegi z użyciem tropokolagenu przynoszą spektakularne dla pacjenta efekty. Niezaprzeczalnie dobrą wiadomością jest fakt, że terapię możemy zastosować niezależnie od wieku pacjenta oraz bez względu na to, po jakiego typu urazie utworzyła się blizna. Warto też wspomnieć, że nie wchodzi on w interakcję z innymi zabiegami i lekami, co jeszcze bardziej sprzyja efektywności terapii przy nawet najbardziej rozległych bliznach.

Aneta Rymarska
Account Director


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Wtorek [16.08.2022, 09:18:02] • [IP: 167.114.118.*]

Blizny, to biżuteria mężczyzn.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ A jednak! Niemcy zawieszają podwyżki kurtaxe po swojej stronie wyspy Uznam. Od kwietnia opłata miała wzrosnąć z 2,70 na 3,90 euro za dzień. Dla wielu świnoujścian to szok. Spora część mieszkańców jeździ przecież do Niemiec na zakupy, do aptek, na spacery lub przejażdżki rowerowe. Są też rodzice, których dzieci chodzą do niemieckich szkół i przedszkoli. Teraz mogą spać spokojnie. Po spotkaniu przedstawicieli samorządu i Świnoujskiej Organizacji Turystycznej z niemiecką branżą turystyczną i samorządowcami z wyspy Uznam udało się przekonać sąsiadów do zawieszenia podwyżki. ■ Reklama: Skupuje waluty wycofane z obiegu!!! tel 504-274-604 ■ Mężczyzna umówił się z nieletnią. Na szczęście o sprawie dowiedział się rodzic i zapobiegł spotkaniu z dzieckiem. Rodzic z pomocą innych osób zatrzymali mężczyznę i wezwali policję ■ Pragniemy poinformować, że w weekend na przeprawie miejskiej będą pływały dwa promy. Jednocześnie przypominamy, że dla mieszkańców dostępne są obie przeprawy, zachęcamy do sprawdzenia kolejek na kamerach zanim udamy się w podróż ■ Od 1 lutego w Świnoujściu działa stacja dializ. Po tym, jak pod koniec ubiegłego roku z prowadzenia stacji zrezygnowała prywatna firma, pacjenci musieli dojeżdżać do najbliższej jednostki w Szczecinie ■ Zanim w tunelu pod Świną pojadą samochody, władze miasta chcą zaprosić mieszkańców do podwodnego spaceru pomiędzy wyspami. Nie znamy jeszcze terminu tej przechadzki. Prezydent Świnoujścia konsultuje datę z wykonawcą tunelu ■ Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Nowokarsiborskiej nie będzie ronda lecz skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną ■ Od najbliższego piątku, 27 stycznia wznawia działalność stacja dializ w Świnoujściu ■ Kiedy 8 lat temu przygotowywana była dokumentacja projektowa przebudowy ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ulicy Leśmiana do ulicy Matejki projektant uwzględnił zatoczkę dla przystanku autobusowego przy ul. Wojska Polskiego vis’a vis Urzędu Miasta (budynek12). Przystanek powstał, ale nie taki jak przewidywał projekt. Miała być zatoka autobusowa a wyszedł przystanek przychodnikowy, który przy okazji blokuje ruch samochodów. Czy to przypadek, nie sądzę... Konia z rzędem więc temu kto wytłumaczy dlaczego w tak newralgicznym miejscu autobusy miejskie nie mogą schować się spokojnie w zatoczce przy jezdni. Powstaje więc pytanie kto zdecydował i zmienił na gorsze rozwiązanie ■ Dramatyczny wypadek na S3 w pobliżu Skwierzyny. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką zginął 44 - letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 - letnia córka ■ Tragiczny wypadek wydarzył się na S3 w pobliżu miejscowości Skwierzyna w województwie lubuskim na drodze prowadzącej do Zielonej Góry. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką amerykańskiej armii zginęli na miejscu 44 – letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 – letnia córka. Zdjęcia z miejsca wypadku są wstrząsające. Widać na nich, że po kamperze którym podróżowały ofiary wypadku zostało jedynie podwozie. 44 – latek był znanym nie tylko w Świnoujściu ale także w całej Polsce miłośnikiem i pasjonatem caravaningu ■ Wygląda na to, że zeszłoroczne liście będą nam towarzyszyć przez całą zimę. Dopóki nie rozwieje ich wiatr lub nie usuną wiosenne porządki. Miasto, w bardzo wielu punktach pokryte jest liśćmi w różnym stopniu rozkładu. Zależnie od pogody, albo wirują unoszone podmuchami wiatru, albo, po dłuższych opadach, które mamy od kilku dni, zalegają na chodnikach, przy krawężnikach, na skwerach. A przecież tak niewiele trzeba, aby było czyściej, ładniej... ■ Spłonął punkt gastronomiczny na promenadzie! Świadkowie pożaru usłyszeli huk. Zobacz film! ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■