Spółka kanadyjska Central European Petroleum (CEP) Ltd z siedzibą w Warszawie podpisała umowę z Miastem Świnoujście, na którą Zarządzeniem nr 401/2022 z dnia 15 lipca 2022 r. Prezydent Miasta za cenę 1 zł/m2 wyraził zgodę na wydzierżawienie 15.000 m2 na czas oznaczony terenu przy ul. Ku Morzu z przeznaczeniem na wykonanie otworów wiertniczych.
Przypomnijmy, że złoża gazu na północ od Wyspy Wolin odkryto w latach 80 poprzedniego wieku. Pierwotnie gaz miał być wydobywany po stronie niemieckiej, ale pomysł uprzemysłowienia Cesarskich Uzdrowisk spotkał się wtedy z dużą krytyką lokalnej społeczności. Poszukiwacze gazu postanowili spróbować szczęścia po stronie polskiej.
Pomysł poszukiwań i wydobycia gazu podjęła ok. roku 2016 spółka kanadyjska CEP, która w roku 2017 uzyskała stosowną koncesję z Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Temat możliwości wydobycia gazu był przedmiotem dyskusji Rady Miasta Świnoujście. Prezydent Janusz Żmurkiewicz był wtedy przeciwnikiem tego pomysłu, podobnie jak przedstawiciele Nadleśnictwa oraz większość radnych. Jednak kiedy miesiąc później firma przedstawiła obiecujące analizy dotyczące możliwości wydobycia ok. 30/40 mld m3 możliwego do wydobycia metanu oraz 18 mld3 płynnych gazów ziemnych, uzyskano informację, że przewidywany okres wydobycia surowców mógłby trwać do 30 lat, a niemała część wpływów z podatków mogłaby trafić do budżetu miasta – prezydent i radni bardziej przychylnie odnieśli się już do pomysłu.
Firma w tym czasie prowadziła już bowiem na podstawie posiadanej koncesji badania sesjmograficzne na wodzie i na lądzie, które miały potwierdzić szanse na wydobycie gazu. W czasie sesji w listopadzie 2019 r. prezes kanadyjskiej firmy CEP P. Putman zapewniał, że mimo posiadania również koncesji na wydobycie ropy nie jest ona zainteresowana z kolei penetracją tego obszaru pod tym kątem.
Jeśli wydobycie gazu dojdzie do skutku to konieczne będzie wybudowanie instalacji wydobywczych na morzu i na lądzie, co może zająć obszar ok. 27ha. Gdzie docelowo zlokalizowana będzie stacja uzdatniania gazu nie wiadomo, ale nieoficjalnie mówi się o terenach Świnoujście - Przytór. Zdaniem Kanadyjczyków budowa zakładu może kosztować nawet do 2,5 mld. zł, a eksploatacja złoża może oznaczać wpływy do świnoujskiego budżetu w wysokości około 50 mln zł rocznie. Dodatkowo, do miasta miałoby trafić 60 proc. wpływów z opłaty eksploatacyjnej płaconej przez spółkę od każdego tysiąca metrów sześciennych lub tony wydobytego gazu. To oczywiście bliżej nieokreślona przyszłość i na razie obietnice.
Kanadyjczycy zapowiadali też bowiem w 2019 r., że gaz wydobyty ze złoża Wolin trafiać będzie na rynek polski, a potencjalni klienci to zakłady chemiczne w Policach, statki napędzane LNG, lokalny rynek oraz inne rynki w Polsce. Central European Petroleum z siedzibą w Kanadzie została założona w 2006 r. Firma jest prywatną spółką, która koncentruje się na poszukiwaniu złóż gazu ziemnego we wschodnich Niemczech i Polsce.
Dobrze że Pisiory (Skarb Państwa) podpisał umowę i wydał koncesję na poszukiwanie złóż tej firmie tylko na 10 lat. Tylko co będzie dalej, jak firma poszukująca zostawi po sobie bałagan w przestrzeni, to co? Zgodnie umową zapłaci 100.000, 00 zł? A co to za kwota odszkodowawcza za zdewastowanie środowiska? Ale jaja, ale jaja jak rzekła pewna pani. A co się stanie, że złoża są na tyle wielkie, ze będzie opłacalność wydobywania? To do kogo będą należały te złoża? Do nas Polaków czy do jakiejś zachodniej Sp z o.o? Kto będzie właścicielem złóż i czerpał zyski? Hmm. Chyba za dużo pytań.
A co to za Spółka z o.o, jaki posiada kapitał własny może 6.000, 00.zł? Kto nas znowu wpuszcza w maliny? Kto i za ile lobbował zgodę władz lokalnych, na tę inwestycję? Co to za spółka zarejestrowana w KRS z siedzibą w Warszawie, która od 2917 roku nie składa sprawozdań finansowych (fila polska) Prezes Zarządu Spółki dr Peter Putnam. Siedziba Kanada Dyr. generalny CEP dr Alula Damte. Gdzie tu interes Polski?
gdyby nawet byla to prawda i mozliwe ze powstaloby gazowe Rldorado to i tak dla nas nic a dla godci wszystko, tutaj mieszkancow ma sie w pogardzie i nic tylko placimy za wszystko co mozliwe a cieplownia zamiast ja zmoderniczowac kopci i podwyzsza oplaty ile sie da a co bedzie teraz to juuz strach dla mieszkancow, najwyzszy juz czas aby ci co zgotowali nam taki los poszli w czorty w diablky tylko ze nowego nie widac !!
Moje najwieksze życzenie żeby ten pseudo prezydent jak najszybciej się wyniósł w siną dal, bo sprzeda nasze miasto, razem z nami, czuje sie jak by był włascicielem. dosyć szkody narobił beton i wycinka lasów a teraz zachciało mu się gazu.
26.07.2022, 20:58:07] • [IP: 94.254.173.***] Możliwe. Tam miały być jeszcze trzy zera, ale klawiatura jest popsuta i zer nie wpisuje, a na nową klawiaturę zabrakło pieniędzy i dlatego stąd.
Kacap kiedyś, dziś wspierany przez pis, taki polityczny kameleon
Kiedy ten. ...sprzedawczyk w końcu odejdzie ze Świnoujścia??komunistyczny kacap
W zamian niech nam zrobią gratis głębokie na 3-4 km odwierty i zbadają możliwości pod głęboką geotermię do ogrzewania gorącą wodą z ziemi miasta na lewo i na prawobrzeżu jak w Ahlbecku (Termy Bałtyckie) oraz Stargardzie i Pyrzycach. Wody solankowe i lecznicze też w tych odwiertach z pewnością będą a przecież jesteśmy w mieście-uzdrowisku. Albo jeśli próby wyjdą negatywne to gaz w ilości jak dla dla PEC dla miasta gratis i budujemy od podstaw elektrociepłownię, a energia elektryczna dla miasta. Tak nawiasem mówiąc to 3 lata w tej kwestii stracone, bo ci sami Kanadyjczycy byli tu już w 2019 i odprawiono ich z kwitkiem nie widząć innych rozwiązań poza paleniem na wieki w miejskiej ciepłowni węglem.
Za 1 zł? Niemożliwe! Nie wierzę!
W chSwinoujsciu jest dosyc lezacych, nagazowany pachnidelek.
10:51:35] • [IP: 79.161.223.***] Napisałem: rzuty beretem. Rzuty beretem odcinały rurę i ropa sikała.
Gdzie dokładnie powstaną te odwierty?
1Ile kosztowalo przyrode nowe inwestycje w hotele? Ekspoatacja wody energia wycinka wydm a co za tym idzie pozbawienie naturalnych warunkow dla ptactwa.Gdzie wtedy bylas byles pało? Chustaj jaja starym niemcom a od inwestycji wara.
Kolejny syf w mieście.Mamona górą.
Umowa nieważna bo brak terminów wykonania odwiertów od kiedy do kiedy ?? Na dodatek zarządzenie ?? Co to Putin!?? Taki dekret?? Odwierty się robi bardzo szybciutko, już w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych robiłem przytyk odwierty w karsiborzu, przytorze warszow, Wolin, takie odwiert to kwartał wystarczy, a tu lata?? Jakaś spółka chce się uwłaszczyć na ciekawych dzialeczkach, cały las wytną do Międzyzdrojów.Przeciez to lipa, i złodziejstwo.
. Nareszcie dobra wiadomość w necie i trzeba dopingować żeby rafineria powstała za naszego życia tak jak było w Kamieniu Pom.
😱🤔🫣🤫To straszne żeby tak kombinować, a ile to nas i nasza przyrodę będzie kosztować?Czy nie będzie tak, ze nic tam nie będzie zostaną tylko zniszczenia!😡A dzierżawa strat nie pokryje, Ciekawe czy ta Spółka jest wiarygodna!
Nie wiadomo co gorsze! Terminal kontenerowy, czy szyby naftowo/gazowe na Warszowie? Wybieram Terminal. Gdyby znaleźli dużo tego gazu czy ropy, to Terminal poszedłby się hustać.
Będzie kasa z wydobytego gazu dla gminy Świnoujście i Międzyzdroje. Plaza na Warszowie musi się oddalić na wschód w stronę Międzyzdrojów i być może kiedyś się połączy z plażą w Międzyzdrojach. Tego życzę.
Odp: 10:03:23] • [IP: 46.205.145.***] Niebezpieczne? Czyzby wydobycie powodowalo zapadniecia?
Jak to gaz łupkowy to zostanie zanieczyszczona cała woda pitna...
08:35:53] • [IP: 5.174.244.**] Właśnie rzuty beretem do Zastani były zbyt niebezpieczne i dlatego zaszpuntowano tę ropę.
odp: Gość • Wtorek [26.07.2022, 08:35:53 Sowiety w 77roku zakaly i tak juz jest. Jeszcze po roku 2000 czytalem artykul z PGNIG ze wydobycie jest nioplacalne z powodu gleboosci zloza.
Odwiert roponośny też jest nad rzeką Dziwną w miejscowości Zastań rzut beretem od Międzywodzia ale jest zaszpuntowany.🍓🍓🍓
na czas oznaczony, to znaczy na jaki ? czynsz dzierżawny śmieszny; coś tu śmierdzi i bynajmniej, to nie gaz