POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [24.07.2022, 11:26:36] • Świnoujście

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Jerzy Porębski powrócił na swoją keję. Rzeźba-pomnik pierwszego szantymena Rzeczypospolitej, powstała w pracowni profesora Roberta Sobocińskiego już odsłonięta na Placu Rybaka.

W uroczystości udział wzięli Marszałek Zachodniopomorski-Olgierd Geblewicz, władze Świnoujścia, uczestnicy trwającego właśnie zlotu żaglowców Sail Świnoujście oraz setki mieszkańców.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięciu pomnika towarzyszyły szanty w wykonaniu przyjaciół Jurka z szantowych scen. Ale nie tylko „Stare Dzwony" śpiewały. Szantę wszechczasów - „Gdzie ta keja" śpiewali wszyscy. W tłumi gości nie zabrakło nawet gości ze Stanów Zjednoczonych. Wśród amerykańskiej Polonii miał także swoich przyjaciół i kolegów. Wyraźnie wzruszona liczbą przybyłych była żona Jura-Helena Porębska, która dziękowała za tak godne uczczenie pamięci męża.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Jerzy Porębski przez całe lata był najlepszym ambasadorem Świnoujścia. Znany i ceniony na całym świecie wszędzie podkreślał, że jego ukochaną przystanią, domem i natchnieniem pozostaje port u ujścia Świny.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięty właśnie pomnik to rzeźba szczególna, nie tylko symbol pamięci. Autor zaprojektował rzeźbę w ten sposób by każdy to zechce mógł pozostać chwilę z Porębą, przysiąść na polerze i powspominać cudowne chwile wzruszeń, których Jurek dostarczał nam niezliczoną ilość razy.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 106, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 106

Gość • Środa [27.07.2022, 21:50:27] • [IP: 62.69.252.***]

tym starcom porzekrecalo sie w glowie trzeba chyba psychiatryka

Gość • Środa [27.07.2022, 21:39:45] • [IP: 62.69.252.***]

z niego taki artysta jak zkozi dupy trapka nawet koledzy sie smieja ubaw nieprzecietny jakis kabaret odwalaja na tym zdjeciu cos niesamowitego jak duzo ludziom brakuje nie do wiary kompromitacja na calego

Gość • Środa [27.07.2022, 15:33:40] • [IP: 37.47.136.***]

Brawo! Należało się, Bard Świnoujścia, owiany legendą. Tylko tych dwóch panów w tle, psuje cały nastrój, a szkoda. Jak to nie potrafią się godnie zachować stosownie do chwili.

Gość • Środa [27.07.2022, 10:09:26] • [IP: 46.134.66.***]

Strasznie wstrętnie wyglądają ci dwaj prezenterzy uzębienia, przy tak wzruszonej, bliskiej Panu Jerzemu osobie.

Gość • Wtorek [26.07.2022, 10:02:07] • [IP: 176.221.123.***]

22:01:07 Brakło takiego instruktora jak przed spotkaniem z Jarosławem.

Gość • Wtorek [26.07.2022, 00:42:13] • [IP: 88.218.252.**]

samekomuchy ale maubaw z babci

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 22:01:07] • [IP: 176.221.122.**]

Na scenie podczas festiwalu Wiatrak Żona Pana Jerzego wyznała, że po odsłonięciu pomnika Jej męża, cały czas płakała, tak się wzruszyła. A tych dwóch facetów rechocze. Dlaczego nie przyjęli jakiegoś instruktarzu, jak się zachowywać w takich sytuacjach. Za czasów PZPR, był powoływany prowodyr, który inicjował, kiedy klaskać, kiedy rechotać, kiedy skandować, kiedy zachować powagę itd. Ale pozostali goście zachowali powagę i szacunek.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 16:12:46] • [IP: 178.238.249.**]

Treść wielu komentarzy świadczy o tym, że pisali je ludzie o kulturze wyborców PiS.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 15:04:00] • [IP: 31.60.228.***]

Brakuje tam przedstawiciela z bratniego pezepeerowi psisu i przedstawiciela w sutannie z kropidlem!! Czyżby kameleon na ten dzień zmienił tym razem barwy na POpaprancow?? Brzydko, że aż wrócino nachodzi człowieka. Przecież to nie polityczna demonstracja! Co sądzicie o tym kochani mieszkańcy niepezetpeerowi?

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 14:45:06] • [IP: 80.51.207.***]

Geblewicz? do niedawna - miła aparycja, teraz... brak słów. Kurtyny opadają.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 14:00:51] • [IP: 37.47.180.**]

Pojechałam wczoraj wieczorem godz, 17.30, było sporo osób i pytali się czyj to pomnik, bo nie mogą przeczytać, gdyż nic nie widać bo ciemno, sama też nie mogłam przeczytać. Dobrze by było aby napis był widoczny.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 13:54:50] • [IP: 109.38.136.*]

A do okola syf kiła i mogiła

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 12:49:23] • [IP: 37.248.225.***]

KULTURA I PORĘBSKI - TO ŻEŚ DOJEB...

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 12:02:42] • [IP: 37.248.225.***]

ZLOM I TO KOLOR

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 11:59:10] • [IP: 176.221.122.**]

Nie do końca mi się to podoba, ale lepszy już pomnik Porębskiego niż, za przeproszeniem - Kaczyńskiego.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 11:55:40] • [IP: 37.248.225.***]

ZŁOM W CENIE NIE NARZEKAJMY, CORAZ WIĘCEJ WART NA ZŁOMIE MIMO INFLACJI.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:52:01] • [IP: 62.69.252.***]

fajnie... tylko po co...

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:49:43] • [IP: 178.235.254.***]

Pozdrowienia dla jak zwykle narzekajacej bandy jolopow. ...wszystko jest zle.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:43:10] • [IP: 5.173.25.***]

Niektórzy tu komentujący ostatni raz kontakt z kulturą mieli jak oszczani obalali jabola w krzakach!

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:06:25] • [IP: 178.238.247.**]

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 04:27:03] • [IP: 94.254.170.***]- brak słów...

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:04:33] • [IP: 31.60.228.***]

A ta kobitka z dużym kuferkiem zasłoniła sympatyczną zastępczynie starego człowieka.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:59:48] • [IP: 176.221.122.**]

Staruszek wyszczerzył sztachetki, widać do każdej okazji jest chętny i giętki.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:53:42] • [IP: 176.221.123.***]

08:14:41" Język mafii, przekleństwa, agresja w słowach." Tak, tak. Gdzie ja tak słyszałem?

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:26:46] • [IP: 80.106.4.***]

Czasami mam wrażenie że jak otworzę lodówkę z niej wyskoczy nasza wspaniała radna JABŁOŃSKA. Wszędzie jej pełno" matka Teresa" ze Świnoujscia.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:14:36] • [IP: 37.248.225.***]

NAPIS ZMIENIĆ I BEDZIE POMNIK KACZYŃSKIEGO OBAJ BEZTALENCIA.

Oglądasz 1-25 z 106
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W ciągu dnia na południu i wschodzie będą pojawiać się opady śniegu powodujące oblodzenie. Poza tym rano i wieczorem w większości kraju wystąpi śliskość nawierzchni spowodowana szronem oraz miejscami marznącą wilgocią ■ Od 1 lutego w Świnoujściu znów zacznie działać stacja dializ. Po tym, jak pod koniec ubiegłego roku z prowadzenia stacji zrezygnowała prywatna firma, pacjenci musieli dojeżdżać do najbliższej jednostki w Szczecinie ■ Zanim w tunelu pod Świną pojadą samochody, władze miasta chcą zaprosić mieszkańców do podwodnego spaceru pomiędzy wyspami. Nie znamy jeszcze terminu tej przechadzki. Prezydent Świnoujścia konsultuje datę z wykonawcą tunelu ■ Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Nowokarsiborskiej nie będzie ronda lecz skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną ■ Od najbliższego piątku, 27 stycznia wznawia działalność stacja dializ w Świnoujściu ■ Kiedy 8 lat temu przygotowywana była dokumentacja projektowa przebudowy ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ulicy Leśmiana do ulicy Matejki projektant uwzględnił zatoczkę dla przystanku autobusowego przy ul. Wojska Polskiego vis’a vis Urzędu Miasta (budynek12). Przystanek powstał, ale nie taki jak przewidywał projekt. Miała być zatoka autobusowa a wyszedł przystanek przychodnikowy, który przy okazji blokuje ruch samochodów. Czy to przypadek, nie sądzę... Konia z rzędem więc temu kto wytłumaczy dlaczego w tak newralgicznym miejscu autobusy miejskie nie mogą schować się spokojnie w zatoczce przy jezdni. Powstaje więc pytanie kto zdecydował i zmienił na gorsze rozwiązanie ■ Dramatyczny wypadek na S3 w pobliżu Skwierzyny. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką zginął 44 - letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 - letnia córka ■ Tragiczny wypadek wydarzył się na S3 w pobliżu miejscowości Skwierzyna w województwie lubuskim na drodze prowadzącej do Zielonej Góry. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką amerykańskiej armii zginęli na miejscu 44 – letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 – letnia córka. Zdjęcia z miejsca wypadku są wstrząsające. Widać na nich, że po kamperze którym podróżowały ofiary wypadku zostało jedynie podwozie. 44 – latek był znanym nie tylko w Świnoujściu ale także w całej Polsce miłośnikiem i pasjonatem caravaningu ■ Wygląda na to, że zeszłoroczne liście będą nam towarzyszyć przez całą zimę. Dopóki nie rozwieje ich wiatr lub nie usuną wiosenne porządki. Miasto, w bardzo wielu punktach pokryte jest liśćmi w różnym stopniu rozkładu. Zależnie od pogody, albo wirują unoszone podmuchami wiatru, albo, po dłuższych opadach, które mamy od kilku dni, zalegają na chodnikach, przy krawężnikach, na skwerach. A przecież tak niewiele trzeba, aby było czyściej, ładniej... ■ Spłonął punkt gastronomiczny na promenadzie! Świadkowie pożaru usłyszeli huk. Zobacz film! ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■