POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [24.07.2022, 11:26:36] • Świnoujście

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Jerzy Porębski powrócił na swoją keję. Rzeźba-pomnik pierwszego szantymena Rzeczypospolitej, powstała w pracowni profesora Roberta Sobocińskiego już odsłonięta na Placu Rybaka.

W uroczystości udział wzięli Marszałek Zachodniopomorski-Olgierd Geblewicz, władze Świnoujścia, uczestnicy trwającego właśnie zlotu żaglowców Sail Świnoujście oraz setki mieszkańców.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięciu pomnika towarzyszyły szanty w wykonaniu przyjaciół Jurka z szantowych scen. Ale nie tylko „Stare Dzwony" śpiewały. Szantę wszechczasów - „Gdzie ta keja" śpiewali wszyscy. W tłumi gości nie zabrakło nawet gości ze Stanów Zjednoczonych. Wśród amerykańskiej Polonii miał także swoich przyjaciół i kolegów. Wyraźnie wzruszona liczbą przybyłych była żona Jura-Helena Porębska, która dziękowała za tak godne uczczenie pamięci męża.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Jerzy Porębski przez całe lata był najlepszym ambasadorem Świnoujścia. Znany i ceniony na całym świecie wszędzie podkreślał, że jego ukochaną przystanią, domem i natchnieniem pozostaje port u ujścia Świny.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięty właśnie pomnik to rzeźba szczególna, nie tylko symbol pamięci. Autor zaprojektował rzeźbę w ten sposób by każdy to zechce mógł pozostać chwilę z Porębą, przysiąść na polerze i powspominać cudowne chwile wzruszeń, których Jurek dostarczał nam niezliczoną ilość razy.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 106, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 101-106 z 106

Gość • Niedziela [24.07.2022, 12:09:50] • [IP: 176.221.122.***]

ile to g*** kosztowalo?

Gość • Niedziela [24.07.2022, 12:06:17] • [IP: 46.205.149.***]

:) fajnie

Gość • Niedziela [24.07.2022, 11:59:16] • [IP: 188.146.12.**]

Na odsłonięciu pomnika przyjaciela w trampkach.Klasa sama w sobie brawo

Gość • Niedziela [24.07.2022, 11:55:56] • [IP: 176.221.123.**]

Super sprawa

Gość • Niedziela [24.07.2022, 11:39:29] • [IP: 176.221.122.***]

Kolejny artysta ktory wiecej osiagnie po smierci niz za zycia.

Gość • Niedziela [24.07.2022, 11:34:44] • [IP: 37.8.230.**]

Ooooooooo nie widać tam ptaszka ha ha, ale mu umknęły selfiki ha ha.

Oglądasz 101-106 z 106
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do Polski nadciąga fala upałów. W głębi kraju termometry mogą pokazać nawet 35-38°C, a lokalnie niewykluczone są wartości zbliżone do 40°C. Na wybrzeżu będzie nieco chłodniej, jednak również gorąco - w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Dziwnowie i Dziwnówku temperatury mogą przekroczyć 30°C, natomiast w głębi powiatu kamieńskiego, między innymi w Kamieniu Pomorskim i Wolinie, mogą sięgać 32-34°C. W czasie upałów należy regularnie pić wodę, unikać długiego przebywania na słońcu oraz pamiętać o dzieciach, seniorach i zwierzętach, którym trzeba zapewnić cień i stały dostęp do świeżej wody ■