POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [24.07.2022, 11:26:36] • Świnoujście

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Jerzy Porębski powrócił na swoją keję. Rzeźba-pomnik pierwszego szantymena Rzeczypospolitej, powstała w pracowni profesora Roberta Sobocińskiego już odsłonięta na Placu Rybaka.

W uroczystości udział wzięli Marszałek Zachodniopomorski-Olgierd Geblewicz, władze Świnoujścia, uczestnicy trwającego właśnie zlotu żaglowców Sail Świnoujście oraz setki mieszkańców.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięciu pomnika towarzyszyły szanty w wykonaniu przyjaciół Jurka z szantowych scen. Ale nie tylko „Stare Dzwony" śpiewały. Szantę wszechczasów - „Gdzie ta keja" śpiewali wszyscy. W tłumi gości nie zabrakło nawet gości ze Stanów Zjednoczonych. Wśród amerykańskiej Polonii miał także swoich przyjaciół i kolegów. Wyraźnie wzruszona liczbą przybyłych była żona Jura-Helena Porębska, która dziękowała za tak godne uczczenie pamięci męża.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Jerzy Porębski przez całe lata był najlepszym ambasadorem Świnoujścia. Znany i ceniony na całym świecie wszędzie podkreślał, że jego ukochaną przystanią, domem i natchnieniem pozostaje port u ujścia Świny.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięty właśnie pomnik to rzeźba szczególna, nie tylko symbol pamięci. Autor zaprojektował rzeźbę w ten sposób by każdy to zechce mógł pozostać chwilę z Porębą, przysiąść na polerze i powspominać cudowne chwile wzruszeń, których Jurek dostarczał nam niezliczoną ilość razy.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 106, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 106

Gość • Środa [27.07.2022, 21:50:27] • [IP: 62.69.252.***]

tym starcom porzekrecalo sie w glowie trzeba chyba psychiatryka

Gość • Środa [27.07.2022, 21:39:45] • [IP: 62.69.252.***]

z niego taki artysta jak zkozi dupy trapka nawet koledzy sie smieja ubaw nieprzecietny jakis kabaret odwalaja na tym zdjeciu cos niesamowitego jak duzo ludziom brakuje nie do wiary kompromitacja na calego

Gość • Środa [27.07.2022, 15:33:40] • [IP: 37.47.136.***]

Brawo! Należało się, Bard Świnoujścia, owiany legendą. Tylko tych dwóch panów w tle, psuje cały nastrój, a szkoda. Jak to nie potrafią się godnie zachować stosownie do chwili.

Gość • Środa [27.07.2022, 10:09:26] • [IP: 46.134.66.***]

Strasznie wstrętnie wyglądają ci dwaj prezenterzy uzębienia, przy tak wzruszonej, bliskiej Panu Jerzemu osobie.

Gość • Wtorek [26.07.2022, 10:02:07] • [IP: 176.221.123.***]

22:01:07 Brakło takiego instruktora jak przed spotkaniem z Jarosławem.

Gość • Wtorek [26.07.2022, 00:42:13] • [IP: 88.218.252.**]

samekomuchy ale maubaw z babci

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 22:01:07] • [IP: 176.221.122.**]

Na scenie podczas festiwalu Wiatrak Żona Pana Jerzego wyznała, że po odsłonięciu pomnika Jej męża, cały czas płakała, tak się wzruszyła. A tych dwóch facetów rechocze. Dlaczego nie przyjęli jakiegoś instruktarzu, jak się zachowywać w takich sytuacjach. Za czasów PZPR, był powoływany prowodyr, który inicjował, kiedy klaskać, kiedy rechotać, kiedy skandować, kiedy zachować powagę itd. Ale pozostali goście zachowali powagę i szacunek.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 16:12:46] • [IP: 178.238.249.**]

Treść wielu komentarzy świadczy o tym, że pisali je ludzie o kulturze wyborców PiS.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 15:04:00] • [IP: 31.60.228.***]

Brakuje tam przedstawiciela z bratniego pezepeerowi psisu i przedstawiciela w sutannie z kropidlem!! Czyżby kameleon na ten dzień zmienił tym razem barwy na POpaprancow?? Brzydko, że aż wrócino nachodzi człowieka. Przecież to nie polityczna demonstracja! Co sądzicie o tym kochani mieszkańcy niepezetpeerowi?

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 14:45:06] • [IP: 80.51.207.***]

Geblewicz? do niedawna - miła aparycja, teraz... brak słów. Kurtyny opadają.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 14:00:51] • [IP: 37.47.180.**]

Pojechałam wczoraj wieczorem godz, 17.30, było sporo osób i pytali się czyj to pomnik, bo nie mogą przeczytać, gdyż nic nie widać bo ciemno, sama też nie mogłam przeczytać. Dobrze by było aby napis był widoczny.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 13:54:50] • [IP: 109.38.136.*]

A do okola syf kiła i mogiła

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 12:49:23] • [IP: 37.248.225.***]

KULTURA I PORĘBSKI - TO ŻEŚ DOJEB...

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 12:02:42] • [IP: 37.248.225.***]

ZLOM I TO KOLOR

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 11:59:10] • [IP: 176.221.122.**]

Nie do końca mi się to podoba, ale lepszy już pomnik Porębskiego niż, za przeproszeniem - Kaczyńskiego.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 11:55:40] • [IP: 37.248.225.***]

ZŁOM W CENIE NIE NARZEKAJMY, CORAZ WIĘCEJ WART NA ZŁOMIE MIMO INFLACJI.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:52:01] • [IP: 62.69.252.***]

fajnie... tylko po co...

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:49:43] • [IP: 178.235.254.***]

Pozdrowienia dla jak zwykle narzekajacej bandy jolopow. ...wszystko jest zle.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:43:10] • [IP: 5.173.25.***]

Niektórzy tu komentujący ostatni raz kontakt z kulturą mieli jak oszczani obalali jabola w krzakach!

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:06:25] • [IP: 178.238.247.**]

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 04:27:03] • [IP: 94.254.170.***]- brak słów...

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:04:33] • [IP: 31.60.228.***]

A ta kobitka z dużym kuferkiem zasłoniła sympatyczną zastępczynie starego człowieka.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:59:48] • [IP: 176.221.122.**]

Staruszek wyszczerzył sztachetki, widać do każdej okazji jest chętny i giętki.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:53:42] • [IP: 176.221.123.***]

08:14:41" Język mafii, przekleństwa, agresja w słowach." Tak, tak. Gdzie ja tak słyszałem?

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:26:46] • [IP: 80.106.4.***]

Czasami mam wrażenie że jak otworzę lodówkę z niej wyskoczy nasza wspaniała radna JABŁOŃSKA. Wszędzie jej pełno" matka Teresa" ze Świnoujscia.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:14:36] • [IP: 37.248.225.***]

NAPIS ZMIENIĆ I BEDZIE POMNIK KACZYŃSKIEGO OBAJ BEZTALENCIA.

Oglądasz 1-25 z 106
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Sobota: Prognozowany jest upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie 30°C/32°C a minimalna w nocy 17°C/19°C. Skutki: ryzyko udaru słonecznego; uszkodzenia dróg z asfaltową nawierzchnią; wzrost zagrożenia pożarowego ■ Pożar na działkach Przy ulicy Krzywej na terenie ogródków działkowych doszło do pożaru. Palił się duży kontener na śmieci po brzegi wypełniony odpadami. Na działki przyjechali strażacy. Na miejsce zadysponowano jeden wóz strażacki. Strażacy w niecałą godzinę poradzili sobie z zagrożeniem. - Podano jeden prąd wody w natarciu na palące się śmieci - poinformowała straż pożarna w Świnoujściu. Pożar wybuchł w niedzielę rano, przed godziną 6:00 ■ No i stało się to co zwykle, czy inwazja komarów na Świnoujście wystartowała. Komary równo żrą starszych i młodszych, biednych i bogatych, Polaków i Niemców. Niestety władze miasta zdają się problemu nie dostrzegać. Już w zeszłym tygodniu pojawiły się małe krwiopijcze bestie, które nie pozwalały spokojnie chodzić ulicami czy posiedzieć na plaży. Spóźnione jak co roku opryski robione „po taniości” jak widać znowu powodują, że wolny czas to teraz lepiej spędzić w domu, niż na działce czy z przyjaciółmi albo rodziną na promenadzie. W zeszłym tygodniu redakcja zadała pytanie gdzie i kiedy były ostatnie opryski i jak miasto zamierza teraz walczyć z komarami. Niestety kilka dni to za mało dla świnoujskiego magistratu, żeby dać prostą informację. Póki co mieszkańcom i turystom pozostaje wykupywanie znowu wszystkich możliwych środków na komary i pośpiewywanie znanej piosenki Crazy Boys „lato z komarami lato swędzące bez przerwy lato, komary i nerwy latoooooo”. ■ Dlaczego często do działań wyjeżdża kilka wozów strażackich? Zgodnie z ogólnokrajowymi zasadami dysponowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do zgłoszenia o charakterze medycznym, dysponowanych jest minimum 6 strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ze względu na zapewnienie ciągłej gotowości do realizacji pozostałych ustawowych zadań i możliwości wystąpienia zdarzeń o innym charakterze, do większości zdarzeń dysponowane są minimum dwa bojowe pojazdy pożarnicze - wyjaśnił kpt. Paweł Piorun ■ Świnoujście najbardziej zadłużonym miastem w Polsce! 6.935 zł. tyle wynosi dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca Świnoujścia! Taką informację podał dzisiaj Portal Samorządowy, który opisał roczne sprawozdanie Krajowej Rady Regionalnej izby Obrachunkowej. Świnoujście wyprzedziło Szczecin i Wałbrzych. Powiaty grodzkie są najbardziej zadłużoną grupą samorządów – czytamy na stronie portalu. Do tej pory słyszymy co chwilę informację prezydenta o sukcesach jego i współpracowników. Jakoś zapomniał jednak głośno powiedzieć, że te „sukcesy” opiera na zadłużania Miasta i Mieszkańców ■ W wyniku przeprowadzonych działań naprawczych, jakość wody w sieci wodociągowej w kwartale ulic Żeromskiego 31 do Żeromskiego 21, cała ul. M. Konopnickiej oraz dla budynków przy ul. B. Prusa 7 i 9 w Świnoujściu przy ul. Olsztyńskiej nie wykazuje przekroczenia norm mikrobiologicznych. Woda nadaje się do spożycia bez ograniczeń. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu w dniu dzisiejszym tj. 18.07.2022 r. wydał stwierdzenie przydatności wody do spożycia ■