POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [24.07.2022, 11:26:36] • Świnoujście

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Jerzy Porębski powrócił na swoją keję. Rzeźba-pomnik pierwszego szantymena Rzeczypospolitej, powstała w pracowni profesora Roberta Sobocińskiego już odsłonięta na Placu Rybaka.

W uroczystości udział wzięli Marszałek Zachodniopomorski-Olgierd Geblewicz, władze Świnoujścia, uczestnicy trwającego właśnie zlotu żaglowców Sail Świnoujście oraz setki mieszkańców.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięciu pomnika towarzyszyły szanty w wykonaniu przyjaciół Jurka z szantowych scen. Ale nie tylko „Stare Dzwony" śpiewały. Szantę wszechczasów - „Gdzie ta keja" śpiewali wszyscy. W tłumi gości nie zabrakło nawet gości ze Stanów Zjednoczonych. Wśród amerykańskiej Polonii miał także swoich przyjaciół i kolegów. Wyraźnie wzruszona liczbą przybyłych była żona Jura-Helena Porębska, która dziękowała za tak godne uczczenie pamięci męża.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Jerzy Porębski przez całe lata był najlepszym ambasadorem Świnoujścia. Znany i ceniony na całym świecie wszędzie podkreślał, że jego ukochaną przystanią, domem i natchnieniem pozostaje port u ujścia Świny.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięty właśnie pomnik to rzeźba szczególna, nie tylko symbol pamięci. Autor zaprojektował rzeźbę w ten sposób by każdy to zechce mógł pozostać chwilę z Porębą, przysiąść na polerze i powspominać cudowne chwile wzruszeń, których Jurek dostarczał nam niezliczoną ilość razy.

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

Odsłonięcie pomnika Jerzego Porębskiego

fot. Robert Ignaciuk

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 106, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 106

Gość • Środa [27.07.2022, 21:50:27] • [IP: 62.69.252.***]

tym starcom porzekrecalo sie w glowie trzeba chyba psychiatryka

Gość • Środa [27.07.2022, 21:39:45] • [IP: 62.69.252.***]

z niego taki artysta jak zkozi dupy trapka nawet koledzy sie smieja ubaw nieprzecietny jakis kabaret odwalaja na tym zdjeciu cos niesamowitego jak duzo ludziom brakuje nie do wiary kompromitacja na calego

Gość • Środa [27.07.2022, 15:33:40] • [IP: 37.47.136.***]

Brawo! Należało się, Bard Świnoujścia, owiany legendą. Tylko tych dwóch panów w tle, psuje cały nastrój, a szkoda. Jak to nie potrafią się godnie zachować stosownie do chwili.

Gość • Środa [27.07.2022, 10:09:26] • [IP: 46.134.66.***]

Strasznie wstrętnie wyglądają ci dwaj prezenterzy uzębienia, przy tak wzruszonej, bliskiej Panu Jerzemu osobie.

Gość • Wtorek [26.07.2022, 10:02:07] • [IP: 176.221.123.***]

22:01:07 Brakło takiego instruktora jak przed spotkaniem z Jarosławem.

Gość • Wtorek [26.07.2022, 00:42:13] • [IP: 88.218.252.**]

samekomuchy ale maubaw z babci

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 22:01:07] • [IP: 176.221.122.**]

Na scenie podczas festiwalu Wiatrak Żona Pana Jerzego wyznała, że po odsłonięciu pomnika Jej męża, cały czas płakała, tak się wzruszyła. A tych dwóch facetów rechocze. Dlaczego nie przyjęli jakiegoś instruktarzu, jak się zachowywać w takich sytuacjach. Za czasów PZPR, był powoływany prowodyr, który inicjował, kiedy klaskać, kiedy rechotać, kiedy skandować, kiedy zachować powagę itd. Ale pozostali goście zachowali powagę i szacunek.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 16:12:46] • [IP: 178.238.249.**]

Treść wielu komentarzy świadczy o tym, że pisali je ludzie o kulturze wyborców PiS.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 15:04:00] • [IP: 31.60.228.***]

Brakuje tam przedstawiciela z bratniego pezepeerowi psisu i przedstawiciela w sutannie z kropidlem!! Czyżby kameleon na ten dzień zmienił tym razem barwy na POpaprancow?? Brzydko, że aż wrócino nachodzi człowieka. Przecież to nie polityczna demonstracja! Co sądzicie o tym kochani mieszkańcy niepezetpeerowi?

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 14:45:06] • [IP: 80.51.207.***]

Geblewicz? do niedawna - miła aparycja, teraz... brak słów. Kurtyny opadają.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 14:00:51] • [IP: 37.47.180.**]

Pojechałam wczoraj wieczorem godz, 17.30, było sporo osób i pytali się czyj to pomnik, bo nie mogą przeczytać, gdyż nic nie widać bo ciemno, sama też nie mogłam przeczytać. Dobrze by było aby napis był widoczny.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 13:54:50] • [IP: 109.38.136.*]

A do okola syf kiła i mogiła

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 12:49:23] • [IP: 37.248.225.***]

KULTURA I PORĘBSKI - TO ŻEŚ DOJEB...

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 12:02:42] • [IP: 37.248.225.***]

ZLOM I TO KOLOR

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 11:59:10] • [IP: 176.221.122.**]

Nie do końca mi się to podoba, ale lepszy już pomnik Porębskiego niż, za przeproszeniem - Kaczyńskiego.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 11:55:40] • [IP: 37.248.225.***]

ZŁOM W CENIE NIE NARZEKAJMY, CORAZ WIĘCEJ WART NA ZŁOMIE MIMO INFLACJI.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:52:01] • [IP: 62.69.252.***]

fajnie... tylko po co...

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:49:43] • [IP: 178.235.254.***]

Pozdrowienia dla jak zwykle narzekajacej bandy jolopow. ...wszystko jest zle.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:43:10] • [IP: 5.173.25.***]

Niektórzy tu komentujący ostatni raz kontakt z kulturą mieli jak oszczani obalali jabola w krzakach!

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:06:25] • [IP: 178.238.247.**]

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 04:27:03] • [IP: 94.254.170.***]- brak słów...

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 10:04:33] • [IP: 31.60.228.***]

A ta kobitka z dużym kuferkiem zasłoniła sympatyczną zastępczynie starego człowieka.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:59:48] • [IP: 176.221.122.**]

Staruszek wyszczerzył sztachetki, widać do każdej okazji jest chętny i giętki.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:53:42] • [IP: 176.221.123.***]

08:14:41" Język mafii, przekleństwa, agresja w słowach." Tak, tak. Gdzie ja tak słyszałem?

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:26:46] • [IP: 80.106.4.***]

Czasami mam wrażenie że jak otworzę lodówkę z niej wyskoczy nasza wspaniała radna JABŁOŃSKA. Wszędzie jej pełno" matka Teresa" ze Świnoujscia.

Gość • Poniedziałek [25.07.2022, 09:14:36] • [IP: 37.248.225.***]

NAPIS ZMIENIĆ I BEDZIE POMNIK KACZYŃSKIEGO OBAJ BEZTALENCIA.

Oglądasz 1-25 z 106
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Naczelnik Wydziału Ochrony Srodowiska i Leśnictwa Tułodziecka-Terenda; "uważam za ogromny sukces, że mamy w Świnoujściu parking na którym możemy przechować odholowane pojazdy i wraki ■ Radna Agatowska: apeluję do wydziału gospodarki komunalnej i środowiska o spotkanie z Policją i ustalenie zasad dotyczących usuwania samochodów i wraków zaparkowanych w pasie drogowym ulic ■ 94 wnioski na zakup węgla w Świnoujściu, w większości wnosokują o to mieszkańcy praworzeża ■ Prezydent Miasta; „postanowiłem wyłączyć po zmroku oświetlenie promenady i parków bo nikt z tego teraz nie korzysta” ■ 1 grudnia o godz. 9.00 odbędzie się seminarium dla radnych na którym zaprezentowany zostanie projekt przyszłorocznego budżetu miasta ■ Od godziny 9.14 rozpoczęły się obrady 70 sesji Rady Miasta. W związku z remontem sali konferencyjnej rady Miasta radni spotkali się tym razem w Bibliotece Miejskiej ■ Ćwiczenia „NEPTUN-22” w Świnoujściu – utrudnienia w ruchu. 25 listopada 2022 roku, od godziny 07:30 do godziny 14:30, na terenie dzielnicy Warszów w Świnoujściu, odbędą się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „NEPTUN-22”, w związku z czym, należy spodziewać się utrudnień w ruchu w rejonie terminala LNG i przyległego kompleksu leśnego. W tym czasie ruch pojazdów na ul. Ku Morzu, na odcinku od zjazdu z wiaduktu do ronda przy parkingu, zostanie wstrzymany. Organizatorzy ćwiczeń - Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie oraz Komenda Miejska Policji w Świnoujściu przepraszają za możliwe utrudnienia. ■ W ciągu dnia w pasie częściowo centralnym i zachodnim będą występować spadki temperatury powietrza i gruntu do oraz poniżej 0°C powodujące oblodzenia wilgotnych i mokrych nawierzchni dróg oraz chodników, ponadto w województwie podkarpackim i lubelskim od rana będą występować gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 50 - 100 m. ■ Taksówkarze (przedsiębiorcy) chcący zachować dotychczasowe licencje wydane przed 1 stycznia 2020r. powinni do 31 grudnia 2022r. złożyć wniosek o dostosowanie licencji do obecnych ustawowych wymogów. Wniosek należy złożyć w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście ■ Mężczyzna wypadł przez okno na 4. piętrze. Do tego zdarzenia doszło nad ranem 3.11.2022r. Z okna znajdującego się na czwartym piętrze budynku przy ulicy Matejki 1a, wypadł mężczyzna. Na skutek upadku doznał licznych obrażeń, został przewieziony do szczecińskiego szpitala ■ Multipleks Cinema3D zlokalizowany w Galerii Corso od 28 października br. funkcjonuje pod nową nazwą Multikino. Zmienione zostały wszystkie logotypy znajdujące się w centrum handlowym w Świnoujściu oraz na jego fasadzie ■ Portal iswinoujscie.pl wygrał w sądzie z gminą miasto Świnoujście. Wygrana właściciela i naczelnego redakcji dotyczy nieprawnego żądania usunięcia z portalu, artykułu: „Czy Urząd Miasta ustawił zakup auta dla prezydenta Janusza Żmurkiewicza?” ■ Rano i przed południem w głębi województw północnych, wschodnich oraz miejscami na południu spodziewane są gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-300 metrów ■ Ze Świnoujścia znika stacja dializ. To początek horroru dla pacjentów. Już w grudniu swoją działalność zakończy stacja dializ w Świnoujściu. To bardzo zła wiadomość dla wszystkich pacjentów korzystających ze stacji dializ znajdującej się w "Rusałce" ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 18 października (wtorek) o godz. 17:00 – na spotkanie autorskie z Panem Markiem Żymłą. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Mieszkańcy Świnoujścia, zainteresowani zakupem węgla opałowego, proszeni są o zgłaszanie zapotrzebowania w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, pod numerem telefonu 091 32 25 491. W terminie do 10 października 2022 roku należy zgłosić zapotrzebowanie na cały sezon grzewczy. Szacowana cena opału wyniesie około 2600-2800 zł brutto za tonę. W ofercie znajdzie się: miał węglowy, groszek oraz orzech 2. W Świnoujściu węgiel będzie można nabyć w miejskiej spółce PEC lub w innych podmiotach wskazanych przez Prezydenta Miasta. Opał pochodzić będzie z zasobów zorganizowanych przez PGE Paliwa sp. z o.o. oraz spółkę OT Port. ■ Informacja banku. Punkt kasowy w urzędzie. Jak informuje Bank Pekao S.A., od dnia 3 października 2022r. do odwołania punkt kasowy banku przy ul. Wojska Polskiego 1/5 (budynek urzędu miasta) będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.45 – 15.30, dla petentów urzędu miasta w godz. 08.00 – 15.15. Przerwa w obsłudze w godz. 12.00 -12.15 ■