Ch³odnik litewski jest wpisany na listê produktów tradycyjnych w województwie podlaskim w kategorii „Gotowe dania i potrawy”. Na ile ma rodowód litewski, a na ile polski trudno dzi¶ jednoznacznie stwierdziæ. Z pewno¶ci± od dawna by³ znany na ziemiach nale¿±cych kiedy¶ do Wielkiego Ksiêstwa Litewskiego, a zajadali siê nim bohaterowie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Kuchnia staropolska przenika³a na Litwê i na odwrót, nic wiêc dziwnego, ¿e ta smakowita zupa pojawia siê w tradycyjnych polskich ksi±¿kach kucharskich na przestrzeni kolejnych stuleci. Dzi¶ jest popularna na Sejneñszczy¼nie, gdzie zamieszkuje mniejszo¶æ litewska, ale nie tylko.
Przepis w kilku wersjach
Podstaw± ch³odnika litewskiego s± buraki, a najlepiej ich m³oda wersja, czyli botwinka. Istnieje kilka wersji przepisu – gotuje siê je albo w wodzie, albo w bulionie (warzywnym b±d¼ drobiowym). Ró¿ne s± te¿ podej¶cia do ¶mietanowej bazy. W zale¿no¶ci od konsystencji, jak± chcemy osi±gn±æ, mo¿na wykorzystaæ kefir, ma¶lankê, ¶mietanê, jogurt naturalny lub zsiad³e mleko, ³±cz±c je w ró¿nych proporcjach. Niektóre receptury zalecaj± dodawanie czosnku lub chrzanu, ale nie s± to sk³adniki obowi±zkowe. Aby zupa nie straci³a intensywnej barwy, a jednocze¶nie by zyska³a lekko kwaskawy smak, u¿ywa siê soku z cytryny. Mo¿na go zast±piæ octem lub posiekanymi li¶æmi szczawiu. Dawniej dodatkiem do ch³odnika litewskiego by³y szyjki rakowe, dzi¶ wypar³y je jaja gotowane na twardo.
Bez jaja ani rusz
Jajko nie tylko wzbogaca smak ch³odnika, ale równie¿ staje siê jego ozdob±. Ugotowane na twardo, pokrojone na pó³ lub w æwiartki bêdzie apetycznie dekorowa³o potrawê, piêknie kontrastuj±c z ró¿ow± zup± i zielonymi zio³ami.
Choæ ugotowanie jaj wydaje siê banalnie proste, warto zwróciæ uwagê na kilka szczegó³ów, aby prezentowa³y siê one nienagannie.
- Jaja najlepiej wyj±æ z lodówki trochê wcze¶niej, aby mia³y temperaturê pokojow± – radzi Tomasz Jokiel, ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. – Zalewamy je zimn± wod± i ustawiamy palnik na tak± moc, aby woda delikatnie siê gotowa³a, ale nie bulgota³a nadmiernie. Czas gotowania zale¿y przede wszystkim od wielko¶ci jajka. Mo¿na przyj±æ, ¿e jaja w rozmiarze S gotujemy przez oko³o 8 minut od chwili, gdy woda zacznie wrzeæ, rozmiar M potrzebuje ok. 9 minut, a rozmiar L do 10 minut. Pamiêtajmy, ¿eby jajek nie gotowaæ zbyt d³ugo, poniewa¿ wokó³ ¿ó³tka mo¿e pojawiæ siê ciemna obwódka. Po ugotowaniu jaja sch³adzamy. Nie czekamy jednak z ich obieraniem do ca³kowitego wystudzenia, poniewa¿ zimne jajka gorzej siê obieraj±.
PRZEPIS NA CH£ODNIK LITEWSKI Z JAJKIEM
Sk³adniki:
4 jaja M lub L Fermy Drobiu Jokiel
500 ml bulionu warzywnego lub drobiowego
400 g kefiru
400 g ¶mietany 12%
2 pêczki botwinki
3 ogórki gruntowe
5 rzodkiewek
2 ³y¿ki posiekanego szczypiorku
2 ³y¿ki posiekanego koperku
2 ³y¿ki soku z cytryny
sól, pieprz
Botwinkê myjemy, odkrajamy buraczki, obieramy i kroimy na plasterki. £odygi i li¶cie siekamy. Przygotowujemy bulion, a nastêpnie wk³adamy do niego pokrojone w plastry buraczki. Gotujemy ok. 10 minut, do miêkko¶ci. Dodajemy posiekane li¶cie i gotujemy kolejne 5 min. Dodajemy sok z cytryny i zostawiamy do ostudzenia, a w tym czasie kroimy w kosteczkê ogórki oraz rzodkiewkê. Pokrojone warzywa posypujemy sol± i odstawiamy na 10 min. Ostudzony wywar z botwink± ³±czymy z kefirem i ¶mietan±. Nastêpnie dodajemy pokrojone, ¶wie¿e warzywa oraz koperek i szczypiorek. Doprawiamy sol± i pieprzem. Ca³o¶æ mieszamy i odstawiamy do lodówki. Ch³odnik podajemy sch³odzony, nie podgrzewamy. Przed podaniem gotujemy jaja na twardo, kroimy na pó³ i wk³adamy do ka¿dego talerza. Ca³o¶æ posypujemy ¶wie¿ym koperkiem i szczypiorkiem.
Smacznego!
Sylwia Makowska-Rzatkiewicz
PR&SM Director