POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [14.07.2022, 13:45:52] • Polska

„Tercet: pandemia, wojna i inflacja byłby dla gospodarki zabójczy”. Izba: przedsiębiorcy nie mogą zapominać o zagrożeniu pandemią

- Nie ma nic dziwnego w tym, że w czasach walki z inflacją, problemami z łańcuchem dostaw i cenami surowców oraz tragiczną wojną w Ukrainie, która ma gigantyczny wpływ na gospodarkę na całym świecie, przedsiębiorcy trochę zapomnieli już o tym, że jeszcze w styczniu i w lutym gospodarczym tematem numer jeden była pandemia COVID-19 – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Ostatnie dni przynoszą dość niepokojące doniesienia z kilku firm zrzeszonych w Izbie. Przypadków COVID-19 jest coraz więcej, a w obecnej sytuacji trudno o procedury bezpieczeństwa, nie ma także wypracowanego systemu kierowania pracowników na kwarantannę czy na testy. Przedsiębiorcy działają więc intuicyjnie, a to może być niebezpieczne, gdy jesienią dojdzie do jeszcze większej ilości zachorowań – dodaje Prezes Hanna Mojsiuk.

Informacje od przedsiębiorców niepokoją. Coraz więcej zakażeń w regionie

W ostatnim tygodniu temat pandemii wrócił do dyskursu publicznego za sprawą najwyższej od kilku miesięcy liczby hospitalizacji. Również wywiad Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego nie brzmiał pocieszająco, bo wynika z niego, że jesienią nie można wykluczyć kolejnej fali pandemii. Póki co jednak nie ma mowy o żadnych obostrzeniach czy restrykcjach.

- W obecnych czasach żadne restrykcje nie mają już sensu. Firmy miały swoje systemy bezpieczeństwa, większość przedsiębiorców wyszła z pandemii poobijana, ale obronną ręką. Martwi mnie jednak to, że w momencie wybuchu wojny w Ukrainie tak naprawdę niemal w 100% zapomnieliśmy o tym, że pandemia jest, że była z nami przez dwa lata i w każdej chwili może wrócić. Nie namawiam przedsiębiorców do nadgorliwości, bo to nie jest na to czas. Namawiam jednak do uważności i wyrozumiałości wobec pracowników, którzy np. źle się czują – mówi Hanna Mojsiuk.

- Martwi mnie, że praca zdalna wciąż nie została uregulowana legislacyjnie. W obecnej sytuacji, gdy w firmie pojawia się COVID-19 pracodawca tak naprawdę nie wie jak ma zareagować. Wysyłać pracowników na kwarantannę? Jeżeli tak, to na ile. Czy pozwolić pracownikowi na pracę zdalną? Czy wysyłać każdego chorego na test? Jak organizować pracę w zespole jak pojawił się COVID-19? Znaków zapytania jest sporo i wynikają one z tego, że pandemia w naszej świadomości już się skończyła, a nie zawsze tak jest. Im więcej ostrożności teraz, tym większe bezpieczeństwo na jesień, gdy sezon chorobowy będzie w rozkwicie – mówi Hanna Mojsiuk.

Prezes Północnej Izby Gospodarczej dodaje, że w tylko w ubiegłym tygodniu otrzymała informacje od trzech dużych firm w regionie w których w ostatnim czasie pojawiły się przypadki zakażenia koronawirusem.

Koronawirus nadal odczuwalny dla logistyki i dla handlu

Sytuacja w Europie nie wygląda dobrze, a przedstawiciele WHO oraz Komisji Europejskiej mówią wprost o tym, że stoimy przed realną wizją siódmej fali pandemii koronawirisa.

- Zawsze było tak, że do Polski zakażenia docierały później niż do krajów zachodnich. Nasze restrykcje były także mniejsze niż np. w Wielkiej Brytanii, Francji czy w Niemczech. Obawiam się, że to nie jest jeszcze koniec światowych perypetii z koronawirusem. To fatalna wiadomość dla gospodarki. Jakiekolwiek restrykcje związane z pandemią spowodowałyby teraz dramatyczny kryzys w wielu firmach. Nie ma szans, by suchą stopą wyjść z niszczącego triumwiratu: pandemia, inflacja, wojna. Nie możemy sobie pozwolić na powrót koronawirusa – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Koronawirus wciąż odczuwalny jest np. dla logistyki. Sektor TSL, który prowadzi wymianę handlową z Azją wciąż musi przestrzegać obowiązujących tam restrykcji. Taka sytuacja odbija się nie tylko na transporcie, ale i na handlu czy ogólnie sektorze e-commerce. W takiej sytuacji należy być ostrożnym. Przedsiębiorcy nie powinni ignorować potencjalnego zagrożenia siódmą falą pandemii.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W związku z trwającymi pracami naprawczymi trakcji kolejowej PKP, uruchomiona została zastępcza komunikacja autobusowa na trasie Warnowo – Świnoujście – Warnowo ■ 11.00 "Baśnie świąteczne" spotkanie z Michałem Juszczakiewiczem Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego, ul. Piłsudskiego 15 Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego Wstęp wolny ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■