Głównym celem prowadzonych badań i analiz w ramach tego transgranicznego przedsięwzięcia jest docelowo zwiększenie udziału energii odnawialnych w regionalnej gospodarce. Z tego względu polscy i niemieccy partnerzy dokładnie przeanalizowali potencjał i możliwości wykorzystania OZE ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznej przestrzeni wysp Uznam i Wolin. W efekcie powstały rekomendacje uwzględniające specyfikę tych terenów, w tym sezonowy wzrost zapotrzebowania na energię.
Podczas konferencji podsumowującej zaplanowano prezentację produktów projektu takich jak:
Portret energetyczny wysp Uznam i Wolin
Koncepcja transformacji energetycznej w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń przez pojazdy spalinowe w miejscowościach turystycznych na przykładzie miasta Międzyzdroje
Masterplan oświetlenia przestrzeni publicznych na przykładzie Świnoujścia
Przykłady najlepszych praktyk w zakresie rozwiązań energetycznych i samowystarczalności energetycznej
Możliwości rozwoju e-mobilności na obszarze wysp Uznam i Wolin
Międzygminna współpraca energetyczna – doświadczenia strony niemieckiej
Koncepcja dążenia do samowystarczalności energetycznej wysp Wolin i Uznam.
Wdrożenie opracowanych dla samorządów koncepcji projektowych mogłoby natychmiast przełożyć się na konkretne efekty, w tym m.in. na poprawę jakości powietrza czy zmniejszenie zużycia energii. Przykładem jest koncepcja budowy parkingów buforowych w Międzyzdrojach wraz systemem pozyskiwania energii słonecznej, której realizacja przyczyni się do znaczącej redukcji ruchu pojazdów i emisji zanieczyszczeń w strefie nadmorskiej, a także przygotowany dla Świnoujścia Masterplan definiujący na nowo efektywny energetycznie i jednocześnie efektowny sposób oświetlenia najważniejszych przestrzeni miasta.
Do niemniej istotnych rezultatów projektu należy zaliczyć rozpropagowanie wśród samorządowców wiedzy o kierunkach transformacji energetycznej i potrzebie starannego przemyślenia ścieżki transformacji, w szczególności systemów wytwarzających i dostarczających ciepło sieciowe, konieczności odchodzenia od paliw kopalnych (w tym gazu), w tym przez wykorzystanie nowych technologii i potencjału naszego nadwodnego regionu dla produkcji wodoru.
W ramach projektu wykonano również badania termowizyjne tkanki budowlanej, w tym poddanej już termomodernizacji (ok. 2 800 termogramów w 15 miejscowościach wysp). Rezultaty badań potwierdzają, że na poziomie poszczególnych budynków wciąż jest dużo do zrobienia i poprawy, a jest to jeden z ważniejszych elementów transformacji energetycznej i redukcji rosnących kosztów zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia budynków.
Efekty i doświadczenia projektu MoRE będą mogły być z powodzeniem wdrażane w całym regionie, w tym z wykorzystaniem wsparcia z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego na lata 2021 – 2027.
Udział w konferencji
Konferencja podsumowująca polsko-niemiecki projekt MoRE „Modelowy Region Energii Odnawialnych Wysp Uznam i Wolin” (INT190) odbędzie się 28 czerwca 2022 r. (w godzinach 11:00 – 16:30) w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach (przy ul. Bohaterów Warszawy 20.).
Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski i niemiecki.
W celu zgłoszenia udziału w konferencji prosimy o przesłanie zwrotnie na adres info@rbgp.pl następujących danych: imię i nazwisko, nazwę reprezentowanej instytucji/firmy/organizacji, adres mailowy do kontaktu. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 20 czerwca br. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, o możliwości udziału w konferencji decydować będzie kolejność zgłoszenia. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Partnerzy projektu: RBGPWZ w Szczecinie – partner wiodący, Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie (ZUT), Gmina Miasto Świnoujście, Gmina Międzyzdroje oraz Ministerstwo Energii, Infrastruktury i Digitalizacji Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Schwerin, Niemcy).
Partnerzy stowarzyszeni: Uniwersytet Szczeciński, Państwowa Agencja ds. Energii i Ochrony Klimatu Meklemburgii Pomorza Przedniego (LEKA MV), gmina Wolin, Biuro Planowania Przestrzennego i Planowania Krajowego Pomorza Przedniego (AfRL), Powiat Vorpommern-Greifswald
Projekt INT 190 jest współfinansowany ze środków Programu Interreg VA Polska/Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia.
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
tel. (+48 91) 48 07 249; fax (+48 91) 48 93 987
e-mail: rzecznik@wzp.pl, ewolf@wzp.pl
www.wzp.pl, www.facebook.com/PomZachodnie
Wszyscy wiedzą że to WIELKI WAŁ. Ideologia a po co? Poszukajcie, poszperajcie, to się dowiecie.Tu nie oczyste powietrze chodzi, ocieplenie klimatu, to są bzdury. Możni tego świata wciskają nam kit, a my jak pelikany to wszystko łykamy. C19 też nam wcisnęli, i małpią ospę też próbują. Przestańcie wierzyć w te wierutne kłamstwa.
Nie tak dawno ekologicznie spryskiwali odmrażaczami z helikopterów lłopaty turbin bo były oblodzone, później wała z ludzi robili w mediach że na mrozie polewali je jedynie gorącą wodą. Trzeba być idiotą żeby nie wiedzieć co się dzieje z czystą wodą obojętnie czy gorąca czy zimną w ujemnych temperaturach.
12:06:17] • [IP: 78.10.206.**] A nawet z iperytem. Im-ponująca twa pomyłka
To wam powiem, czym te neomarksistowskie mrzonki, zaprzedawanie serc i umysłów nowej ideologii skonczy się na wyspach. Tym, co widziałem niedaleko wsi Mellenthin na wyspie Uznam, ok.20 km od Swinoujscia (na zachód) - zaraz obok lotniska dla motolotni jest wzniesienie. Ono do niedawna zielenilo sie juz z dala, teraz jest obudowane jakby połyskliwym plastikiem - nazwałbym je Sztywną Górą. Czym je obudowano? Fotowoltaiką. Dotad mielismy pola uprawne, laski, zakrzaczenia, niedlugo bedziemy miec wieś ZURBANIZOWANĄ, bedziemy mieć hektary wiatraków po łany plastikowych ekranów fotowoltaicznych.
To powinno być napisane bardziej przystępnym językiem bo znam PO-srańca który usłyszał o OZE i zamówił beczkę kiszonej kapusty. Twierdzi że będzie ją żarł , popijał mlekiem i będzie miał gaz do ogrzewania domu...
Ekologia i niemcy? To właśnie oni produkowali samochody osobowe z przekłamanymi danymi o wydechu spalin. I co? Ano im wolno! Szukają frajerów na kpienie od nich paneli słonecznych, wiatraków i pomp cieplnych. Żywotność takich pomp cieplnych to ok. 12 - 15 lat. Serwisowane muszą być co roku, bo inaczej tracą gwarancję. Kredyt nie pomoże. A wtedy ani pompy, ani ciepła a kredyt do spłacenia.
Niech w ramach ekologii pozbierają po swoich dziadkach beczki z imperytem z okolic Bornholmu.
Niemcy ostro prą do przodu z OZE pod płaszczykiem ochrony Ziemi, ale z tyły wyziera ogromna chęć zarabiania na technologiach OZE. Zyski z tej technologii będą przeogromne! Dlatego chcą likwidacji elektrowni atomowych, energetyki gazowej. A do niedawna to były jeszcze technologie ekologiczne, i to bardzo ekologiczne. Samochody wyłącznie elektryczne, z pominięciem marek luksusowych, przecież bogacze muszą czymś jeździć, ale na pewno nie jakimś elektrycznym barachłem. Proszę zobaczyć jak się układają ładnie w łańcuch wszystkie działania niemieckie, od jakichś 20 czy 30 lat. I to się nazywa polityka dalekowzroczna, i to bez względu na opcję polityczną rządzących. A my się cieszymy jak dzieci z tzw. ekologicznych rozwiązań. Niemcy, podobnie jak kilka innych gospodarek zachodnich zdążyły się nachapać na szkodliwych technologiach, a my? I znowu pod niemieckie dyktando stado polskich baranów będzie w karnym szyku wypruwać sobie żyły aby tylko zadowolić naszych odwiecznych przyjaciół zza Odry.
Niemcy już przychodzą sprzedawać kit?. U nas ekologii.brak ale u nich w Lubminie Kernkraftwerke zabetonowana jak Czarnobyl. I co? Ano nic. Od 1976 roku milczą na ten temat. A Bałtyk pokazuje.ich działania i zniszczenia Tutaj też cisza.
No nie miód na moje serce, Wielebny Tósk może być ojcem duchowym tego przedsięwzięcia trzci godny Piechota, Nowak, Gawłowski- finanse bankowość Cypryjska.
Ograniczenie emisji spalin emitowanych z niemieckich samochodów?
Wy se tu dyskutujcie o OZE a ja idę zbierać chrust
"Łzy się w oczach zakręciłi się dla mnie."
Partner wiodący - krótki partner, mało poważny. SKRÓT.