POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [10.06.2022, 09:40:59] • zachodniopomorskie

ZUS zakończył waloryzację kont ubezpieczonych

O 281 miliardów złotych zwiększyły się stany kont i subkont ubezpieczonych w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Składki i kapitał początkowy za okres przed 1999 r. wzrosły o 9,33 proc., a stany subkont – o 7,07 proc.

Jak co roku w czerwcu ZUS zwaloryzował kapitał emerytalny około 24 milionów Polaków, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Środki wzrosły o określony procent.

W czerwcu stany kont ubezpieczonych, które zawierają składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 9,33 proc., a subkont o 7,07 proc. Łącznie o 281 miliardów złotych zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych.

Waloryzacje roczne od najbliższego weekendu (11-12 czerwca) będą widoczne na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta wpływają na wysokość przyszłej emerytury. Przykładowo osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisano prawie 42 tys. złotych. Natomiast jeśli ktoś zgromadził 850 tys. zł składek i kapitału początkowego, to po waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 79 tys. złotych.

Wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie i pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie (9,20 proc. w 2019 r., 8,94 proc. w 2020 r.). W 2021 r. środki na kontach wzrosły o 5,41 proc., a stany subkont o 5,23 proc. Nieco niższy wskaźnik waloryzacji był spowodowany niższym wpływem składek emerytalnych w pierwszym roku pandemii.

Po zakończeniu waloryzacji przygotowana będzie informacja o stanie konta ubezpieczonego na 31 grudnia 2021 r. razem z prognozowaną emeryturą. Tak jak w ubiegłym roku będzie dostępna przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 2020 roku, zgodnie z przepisami, ZUS nie wysyła już listów, chyba że poprosi o to klient.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego
Zakład Ubezpieczeń Społecznych


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W najbliższy piątek, 22 września przejazdy miejskimi autobusami (wszystkie linie) obsługiwanymi przez Komunikację Autobusową SA w Świnoujściu będą bezpłatne. Tego dnia obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Zachęcamy do pozostawienia auta na parkingu i przejazdów miejskimi autobusami. ■ Mieszkaniec alarmuje: Bobry w parku Zdrojowym niszczą drzewa! Czy nie nadszedł czas na interwencję? Mieszkaniec naszego miasta postanowił przesłać zdjęcia do redakcji, które robią wrażenie. Na fotografiach widzimy drzewa w parku Zdrojowym, które zostały uszkodzone przez bobry. Jego pytanie jest proste: "Ile jeszcze drzew musi paść, aby przeniesiono te zwierzęta do parku Wolińskiego lub innego miejsca bardziej dostosowanego do ich naturalnych potrzeb?" ■