Pandemia COVID-19 znacząco ograniczyła liczbę wesel organizowanych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.
Trend ten był spowodowany koniecznością separacji, zachowania dystansu międzyludzkiego, a także restrykcjami wprowadzanymi przez rządy na całym świecie. Po okresie stagnacji branża ponownie odżyła.
Szacuje się, że jej wartość może osiągać poziom 10 miliardów złotych. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce odnotowano blisko 150 tysięcy ślubów – mowa o zawarciu związku małżeńskiego. Te dane pokazują, że branża ślubna ma o kogo powalczyć.
Kto najczęściej zawierał związek małżeński?
Częściej związek małżeński zawierali najczęściej mieszkańcy miast (blisko 86 tysięcy osób) niż wsi (ok. 55 tysięcy osób). W Polsce na ślub decydują się także osoby młode w wieku 18 do 20 lat. Choć – jak wskazują dane GUS – to zaledwie kilkaset osób.
– Na wesele w górach decydują się pary, niezależnie od wieku. Obserwujemy jednak taki trend, że bardzo młode osoby zawierają związki małżeńskie i wybierają pensjonaty właśnie w polskich górach. Dlaczego? Niezwykły urok terenów górskich sprawia, że ceremonia weselna staje się jeszcze bardziej romantyczna i spektakularna. Nie bez przyczyny nasi poeci narodowi od zawsze kochali górskie tereny i poświęcali im swoje utwory oraz całe tomiki. Ciekawą porą roku na zawarcie związku małżeńskiego jest lato. To piękny czas na wesele w górach – mówi Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy.
A jakich atrakcji oczekują młodzi nowożeńcy? Stawiają na wszystko co nietypowe i innowacyjne. Na weselach pojawiają się budki, w których goście mogą wykonać zdjęcia. Nie brakuje także rekwizytów w postaci góralskich ciupag czy kapeluszy z regionalnymi motywami. Ponadto do łask wracają polaroidy. Wiele par decyduje się na foodtracki z lodami, fastfoodami, a nawet wybranymi alkoholami. W modzie są pokazy fajerwerków czy wspólne tańce z popularnymi postaciami z telewizji.
Wielka piątka, czyli popularność ślubów według miejsca zamieszkania
Najczęściej związki małżeńskie zawierają mieszkańcy województw: dolnośląskiego, kujawsko – pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego i małopolskiego. Mowa tutaj o ślubach kościelnych. Na zawarcie związku jedynie w urzędzie najczęściej decydują się osoby z dokładnie tych samych województwa.
Nie oznacza to, że przyszłe młode pary organizują przyjęcia dla swoich gości właśnie w tych województwach. Dowodem są liczne zapytania, które spływają do Dworu koron Karkonoszy z całej Polski. O zaletach wesela w górach nie trzeba nikogo przekonywać. Od zawsze romantyczne szczyty i wspaniała przyroda przyciągają przyszłe młode pary. W Karkonoszach znajdziemy zapierające dech w piersiach widoki. Hotel położony w samym sercu gór, z dogodnym dojazdem zarówno z mniejszych jak i dużych miast, to wybór wielu młodych par.
Wesele w górach można organizować każdą porą roku: wiosną, jesienią, latem czy zimą. A kiedy najczęściej Polacy zawierają związki małżeńskie? Zdecydowanie najpopularniejsze są sierpień i wrzesień. A tuż za nimi październik i lipiec. Najmniej imprez odbywa się w marcu, a także w kwietniu – być może wiele par obawia się wiosennej pluchy bądź nie chce łączyć przyjęcia ze Świętami Wielkanocnymi.
Wesele w górach to nie tylko wymarzona impreza dla Polaków. Coraz więcej obcokrajowców decyduje się na ślub w pięknych okolicznościach przyrody. Najczęściej mieszkańcy innych państw zawierają związek małżeński w wieku 30 do 34 lat, najrzadziej zaś po 60 roku życia. A skąd pochodzą najczęściej przyszli nowożeńcy? Z Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Białorusi.
Karolina Cempel
Koordynator
Zespół Prasowy Commplace