POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [22.05.2022, 08:06:43] • zachodniopomorskie

W samo południe, nad morzem. Przysięga Terytorialsów

W samo południe, nad morzem. Przysięga Terytorialsów

fot. 14 ZBOT

40 metrów od morza, przy latarni morskiej w Niechorzu, 63 żołnierzy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową. W trakcie uroczystości batalionowi 14 ZBOT w Trzebiatowie została nadana Chorągiew Wojska Polskiego.

Miejsce uroczystości, która rozpoczęła się w sobotnie południe, co podkreśla dowódca, władze lokalne i sami żołnierze, było nie przypadkowe. - Szkoliliście się bowiem w batalionie, który odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa nadmorskiego pasa naszej, zachodniopomorskiej ziemi. Część z Was na pewno tu pozostanie i będzie szkoliła się, by sprostać temu zadaniu - mówi do składających przysięgę dowódca 14 ZBOT płk Tomasz Borowczyk.

W samo południe, nad morzem. Przysięga Terytorialsów

fot. 14 ZBOT

Pomimo nie sprzyjającej pogody, bo nad Niechorzem przeszła nad ranem wichura, a w trakcie uroczystości rzęsiste opady deszczu, przysięga zgromadziła nie tylko żołnierzy, ich rodziny i zaproszonych gości. Plac przy latarni morskiej w Niechorzu otoczyło wielu turystów, którzy przyjechali na weekend nad morze a także mieszkańców gminy Rewal. Wśród nich wójt gminy, Konstanty Tomasz Oświęcimski, który zaprosił wojsko do zorganizowania przysięgi w Niechorzu. - Jesteśmy tu w gminie zżyci z wojskiem, dlatego samorząd wyszedł z taką inicjatywą, by przysięga „naszego” trzebiatowskiego batalionu odbyła się tu, przy latarni morskiej w Niechorzu. Sądzę że to godne miejsce na tak dużą, patriotyczną imprezę - wyjaśnia.

W samo południe, nad morzem. Przysięga Terytorialsów

fot. 14 ZBOT

Gościem uroczystej przysięgi wojskowej był wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, posłowie: Leszek Dobrzyński, Artur Łącki i Jarosław Rzepa, a także dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Dariusz Parylak. W przymówieniu do swoich żołnierzy dowódca 14 ZBOT płk Tomasz Borowczyk powiedział także: - Wstępując do Wojsk Obrony Terytorialnej dokonaliście dobrego wyboru. Świadczą o tym dzisiejsze wydarzenia w Ukrainie, gdzie właśnie żołnierze obrony terytorialnej stawiają czoła zdawałoby się silniejszemu i lepiej wyposażonemu przeciwnikowi. Robią to skutecznie, bo walczą za swoją ojczyznę i swoje rodziny. A żaden sprzęt, żadne wyszkolenie nie da tego, co świadomość, dlaczego trzeba walczyć.

Natomiast wojewoda Zbigniew Bogucki przemawiając do żołnierzy przywołał słowa św. Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”. - Wy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wypełniacie ten swoją postawą ten testament. Wymagacie od siebie, żeby służyć Ojczyźnie. Spotkałem się z wami podczas waszego szkolenia i cieszę się, że przetrwaliście je w komplecie. Nie byłoby tej chwili, gdyby nie wasze rodziny. Składam im podziękowanie w imieniu rządu Rzeczpospolitej - mówił Zbigniew Bogucki.

W samo południe, nad morzem. Przysięga Terytorialsów

fot. 14 ZBOT

W trakcie uroczystości, najmłodszemu z batalionów 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 142 batalion lekkiej piechoty w Trzebiatowie została nadana Chorągiew Wojska Polskiego. Dowódca 14 ZBOT wyróżnił zaś odznaką pamiątkową 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego oraz żołnierza Armii Krajowej płk Zbigniewa Bolesława Pawłowskiego ps. Lanca.

Płk Borowczyk pogratulował także żołnierzom, że po raz pierwszy w historii jednostki sto procent z nich ukończyło ciężkie, trwające 16 dni, szkolenie podstawowe. Ci także byli z siebie dumni.

W samo południe, nad morzem. Przysięga Terytorialsów

fot. 14 ZBOT

- Do wstąpienia do WOT zachęcili mnie sami żołnierze, którzy odwiedzili moją szkołę. Do tego mój dziadek chciał zawsze, żebym wstąpił do armii, więc tak zrobiłem i nie żałuję tej decyzji - mówił po zakończonej uroczystości szer. Eryk Włodarczyk. - Szkolenie było dość ciężkie, ale wspieraliśmy się wzajemnie, i w ten sposób w komplecie złożyliśmy przysięgę wojskową. Jestem dumny z siebie i moich kolegów i koleżanek.

- Przysięga to dla mnie ogromne przeżycie, jestem dumna z siebie, że przetrwałam to szkolenie, wiem, że dumna jest ze mnie także moja rodzina - dodała szer. Patrycja Mazur. - Było ciężko, ale atmosfera wśród nas pomogła to przetrwać. Nauczyliśmy się tu ważniej rzeczy: jednostka niewiele zdziała, dlatego musimy współdziałać, integrować się i współpracować. To cenne doświadczenie.

W samo południe, nad morzem. Przysięga Terytorialsów

fot. 14 ZBOT

Po defiladzie i zakończeniu uroczystości zachodniopomorscy Terytorialsi zaprosili wszystkich na wojskowy piknik. Dla każdego była wojskowa grochówka i pokaz sprzętu, zarówno tego, którym dysponuje 14 ZBOT jak i 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, m.in. Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, samobieżny moździerz RAK czy stacja radiolokacyjna NUR-15.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała we wrześniu 2019 roku. Dziś liczy prawie już ponad 900 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 4 października (środa) o godz. 17:00 – na spotkanie autorskie z Panią Anną Partyka-Judge oraz prezentację jej dotychczasowych dokonań twórczych. Pani Anna pochodzi ze Świnoujścia, od lat mieszka poza granicami kraju. Debiutowała jako autorka wierszy, pełniła nawet przez kilka kadencji funkcję prezesa Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Dzisiaj realizuje się jako pisarka powieści: kryminał, sensacja, thriller, literatura obyczajowa, romans, literatura dziecięca – to jej domeny twórcze. Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny! ■ Nie Stawa Młyny czyli "biały wiatrak", jest symbolem Świnoujścia pod rządami prezydenta Żmurkiewicza, tylko umierające i uschnięte drzewa w mieście. To wymowny i smutny symbol Świnoujścia zarządzanego zbyt długo przez prezydenta Żmurkiewicza i jego zastępców Michalską i Sujkę. To, co dzieje się na ulicy Uzdrowiskowej, to nie tylko zaniedbanie - to skandal. Młode drzewa, które miały być ozdobą naszej dzielnicy nadmorskiej, umierają jedno po drugim, pozostawiając po sobie pustkę i żal. Za zieleń odpowiada Wydział Infrastruktury Zieleni Miejskiej i jego naczelnik, Jacek Antczak. Jak to możliwe, że w XXI wieku, w czasach kryzysu klimatycznego, nie potrafimy zadbać o żywe młode drzewa? ■ Mieszkaniec alarmuje: Bobry w parku Zdrojowym niszczą drzewa! Czy nie nadszedł czas na interwencję? Mieszkaniec naszego miasta postanowił przesłać zdjęcia do redakcji, które robią wrażenie. Na fotografiach widzimy drzewa w parku Zdrojowym, które zostały uszkodzone przez bobry. Jego pytanie jest proste: "Ile jeszcze drzew musi paść, aby przeniesiono te zwierzęta do parku Wolińskiego lub innego miejsca bardziej dostosowanego do ich naturalnych potrzeb?" ■