POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [17.05.2022, 22:26:41] • zachodniopomorskie

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Nadmorski batalion zachodniopomorskich Terytorialsów szkoli nowych żołnierzy teraz już także na plaży. Obrona okrężna, zerwanie kontaktu, ćwiczenia z łodziami pneumatycznymi to nowe doświadczenia dla szkolonych. Już w najbliższą sobotę złożą wojskową przysięgę - także nad morzem, przy latarni morskiej w Niechorzu.

Trwa „szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe najświeższego narybku 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od dziesięciu dni w 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie szkoli się 56 osób, które, zanim przyjechały do Trzebiatowa, nie miały nic wspólnego z wojskiem: uczniowie, nauczyciele, urzędnicy, pracownicy firm i instytucji publicznych - kobiety i mężczyźni. W miniony piątek dołączyli do szkolenia ci, którzy składali już wojskową przysięgę i przechodzą teraz tzw. szkolenie wyrównawcze - to kolejnych 39 osób.

Jest - co podkreślają nowi żołnierze - ciężkie i wymagające. Strzelanie, taktyka wojskowa, elementy udzielania pierwszej pomocy no i musztra: żołnierze mają wypełniony czas między 6 rano a 10 wieczorem. We wtorek, po przekroczeniu półmetka „szesnastki”, czekała na nich niespodzianka. Instruktorzy przeprowadzili elementy szkolenia na plaży w okolicach Mrzeżyna.

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Żołnierze uczyli się elementów desantowania,
utrzymywania tzw. obrony okrężnej. zerwania kontaktu, czyli wyrwania się z zasadzki, przygotowanie posterunku obserwacyjnego. Wykorzystano do tego sprzęt, taki jak łodzie rozpoznawcze LRM i elementy pirotechniki. Trzeba było też ewakuować rannego przenosząc go na plecach w wodzie po kolana czy przenosić razem kłody drewna i łodzie. To tzw. „Team building” - czyli budowanie zaufania do pozostałych członków zespołu.

W trakcie szkolenia żołnierze mieli także gościa - odwiedził ich wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który spędził z nimi kilka godzin przy ognisku na strzelnicy pod Trzebiatowem.

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

- Była to okazja do bardzo ciekawej rozmowy, wymiany spostrzeżeń i opinii. Dziękuję żołnierzom, że chcą służyć Polsce i naszej zachodniopomorskiej społeczności. Już wielokrotnie Terytorialsi dowiedli, że są zawsze gotowi, zawsze blisko - mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - Zauważyłem, że wśród odbywających szkolenie są kobiety i mężczyźni różnych zawodów, dojrzali wiekowo i tacy którzy dopiero niedawno osiągnęli dorosłość. Wszystkich łączy miłość do Ojczyzny, szacunek dla munduru i gotowość do poświęceń dla dobra wspólnego. Trzymam kciuki aby wszyscy dotrwali do 21 maja i mogli wypowiedzieć rotę żołnierskiej przysięgi w obecności rodzin i bliskich.

Żołnierze odwiedzili także kombatantów Armii Krajowej w Międzyzdrojach, gdzie fundacja „Paczka dla Bohatera”, zorganizowała dla nich pobyt w ośrodku wypoczynkowym.

- To nie są przypadkowe elementy szkolenia - podkreśla dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie ppłk Rafał Gułajewski. - Szkolenie nad morzem organizujemy, gdyż jako batalion odpowiadamy za ochronę i obronę pasu wybrzeża na terenie naszego województwa. Będziemy powtarzali taktykę nad morzem w czasie kolejnych szkoleń podstawowych i podczas szkoleń rotacyjnych.

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Podkreśla, że ważną częścią procesu szkolenia jest także edukacja. - Spotkanie z kombatantami Armii Krajowej to dla nich dotknięcie tradycji i dziedzictwa, które czerpią Wojska Obrony Terytorialnej. Także spotkanie z wojewodą zachodniopomorskim było bardzo interesujące i budowało morale nowych żołnierzy. Wiem, że żołnierzom takie elementy szkolenia bardzo się podobają - mówi ppłk Gułajewski.
Potwierdzają to sami żołnierze.

Szer Dorota Dąbrowa, na codzień urzędniczka z Koszalina i mama ośmioletniej córki mówi: - Runamegedon, crossfit, to moje doświadczenia. Często słyszałam, że odnalazłabym się w wojsku, więc postanowiłam spróbować, informując rodziną zaledwie na kilka dni przed przyjazdem do jednostki. Myślałam jednak, że będziemy przez całe 16 dni zamknięci w koszarach, a tymczasem bierzemy udział w bardzo ciekawych szkoleniach. To na plaży zaskoczyło mnie - oczywiście bardzo pozytywnie. Spotkaliśmy się z wojewodą zachodniopomorskim i to była bardzo ciekawa rozmowa.

Jest ciężko, czasu dla siebie nie ma prawie wcale, ale wspieramy się, mobilizujemy i czekamy na dzień przysięgi wojskowej.

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Podobne doświadczenia ma szer. Kacper Kisiel, 18 letni uczeń ze Stargardu: - Myślałem, że będą cięci instruktorzy, że nie będę miał nawet minuty na telefon do domu, a przecież człowiek tęskni za rodziną czy zwierzętami - mówi. - Tymczasem spotkałem świetną atmosferę i wspaniałych kolegów i koleżanki, którzy pomagają przechodzić kryzysy, bo każdy z nas je ma w trakcie tego szkolenia. A jest ono bardzo atrakcyjne, mam nadzieję, że takie szkolenia, jak na plaży, będą częściej, bo to świetna przygoda.

Już w najbliższą sobotę, na zakończenie szkolenia podstawowego, żołnierze złożą przysięgę wojskową.

Uroczystość dla szkolonych nad morzem odbędzie się… 40 metrów od morza, na placu przy latarni morskiej w Niechorzu. Uroczystość będzie otwarta dla rodzin, znajomych i wszystkich, którzy chcieliby ją zobaczyć. - To miejsce świetnie pasuje jako miejsce przysięgi dla tych, którzy szkolą się w batalionie w Trzebiatowie - mówi dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Borowczyk. - Serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa w tej najważniejszej dla żołnierzy chwili. W trakcie uroczystości batalionowi w Trzebiatowie zostanie nadana także Chorągiew Wojska Polskiego.

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Będą też atrakcje: dla każdego wojskowa grochówka i pokaz sprzętu, zarówno tego, którym dysponuje 14 BOT jak i 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, m.in. Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, samobieżny moździerz RAK czy stacja radiolokacyjna NUR-15.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10. Przysięgę wojskową złoży w Niechorzu 63 żołnierzy 14 ZBOT.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Środa [18.05.2022, 15:02:27] • [IP: 62.69.253.***]

trzeba być skrzywionym żeby jako dorosły człowiek bawić się w wojsko i wstąpić do armii macierewicza

Gość • Środa [18.05.2022, 07:58:41] • [IP: 77.88.191.***]

Obrażacie żołnierzy jednostek specjalnych używając w stosunku do tej formacji sformułowania" terytorialsi" co ma się kojarzyć z jednostkami specjalnymi.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga, mieszkańcy Świnoujścia i turyści! W związku z koniecznością dokonania przeglądu pomostów i stanowisk promowych – w niedzielę, 10 lipca w godzinach 05:00-06:00 i 08:00-09:00 cała przeprawa miejska Warszów (Bieliki) będzie nieczynna. W tym czasie prosimy kierowców o korzystanie z przeprawy Centrum (Karsibory), a pieszych o zrozumienie i zaplanowanie przeprawy w innych godzinach. ■ Grupa Jurek 22 zaprasza wszystkich sympatyków i fanów gry w siatkówkę plażową na spontaniczny turniej połączony z muzyką i innymi atrakcjami. Turniej odbędzie się - oczywiście przy sprzyjającej pogodzie - 29 lipca 2022 r. około godziny 15:00. Będzie zabawa i będzie się działo. Z względu na szalejąca inflację proponujemy kąpiel w morzu za darmo! - proponują organizatorzy. Miejsce turnieju: plaża w Świnoujściu obok stanowiska ratowników. ■ Uwaga honorowi dawcy krwi Z dniem 30 czerwca 2022 r. tracą ważność legitymacje uprawniające honorowych krwiodawców do bezpłatnych przejazdów autobusami „Komunikacji Autobusowej” Sp. z o. o. w Świnoujściu, wydane przez Prezydenta Miasta Świnoujście w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście. Od dnia 1 lipca 2022 r. dokumentem uprawniającym do bezpłatnych przejazdów dla osób posiadających tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” będzie legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydana przez Zarząd Główny/Okręgowy PCK