POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [17.05.2022, 22:26:41] • zachodniopomorskie

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Nadmorski batalion zachodniopomorskich Terytorialsów szkoli nowych żołnierzy teraz już także na plaży. Obrona okrężna, zerwanie kontaktu, ćwiczenia z łodziami pneumatycznymi to nowe doświadczenia dla szkolonych. Już w najbliższą sobotę złożą wojskową przysięgę - także nad morzem, przy latarni morskiej w Niechorzu.

Trwa „szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe najświeższego narybku 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od dziesięciu dni w 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie szkoli się 56 osób, które, zanim przyjechały do Trzebiatowa, nie miały nic wspólnego z wojskiem: uczniowie, nauczyciele, urzędnicy, pracownicy firm i instytucji publicznych - kobiety i mężczyźni. W miniony piątek dołączyli do szkolenia ci, którzy składali już wojskową przysięgę i przechodzą teraz tzw. szkolenie wyrównawcze - to kolejnych 39 osób.

Jest - co podkreślają nowi żołnierze - ciężkie i wymagające. Strzelanie, taktyka wojskowa, elementy udzielania pierwszej pomocy no i musztra: żołnierze mają wypełniony czas między 6 rano a 10 wieczorem. We wtorek, po przekroczeniu półmetka „szesnastki”, czekała na nich niespodzianka. Instruktorzy przeprowadzili elementy szkolenia na plaży w okolicach Mrzeżyna.

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Żołnierze uczyli się elementów desantowania,
utrzymywania tzw. obrony okrężnej. zerwania kontaktu, czyli wyrwania się z zasadzki, przygotowanie posterunku obserwacyjnego. Wykorzystano do tego sprzęt, taki jak łodzie rozpoznawcze LRM i elementy pirotechniki. Trzeba było też ewakuować rannego przenosząc go na plecach w wodzie po kolana czy przenosić razem kłody drewna i łodzie. To tzw. „Team building” - czyli budowanie zaufania do pozostałych członków zespołu.

W trakcie szkolenia żołnierze mieli także gościa - odwiedził ich wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który spędził z nimi kilka godzin przy ognisku na strzelnicy pod Trzebiatowem.

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

- Była to okazja do bardzo ciekawej rozmowy, wymiany spostrzeżeń i opinii. Dziękuję żołnierzom, że chcą służyć Polsce i naszej zachodniopomorskiej społeczności. Już wielokrotnie Terytorialsi dowiedli, że są zawsze gotowi, zawsze blisko - mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - Zauważyłem, że wśród odbywających szkolenie są kobiety i mężczyźni różnych zawodów, dojrzali wiekowo i tacy którzy dopiero niedawno osiągnęli dorosłość. Wszystkich łączy miłość do Ojczyzny, szacunek dla munduru i gotowość do poświęceń dla dobra wspólnego. Trzymam kciuki aby wszyscy dotrwali do 21 maja i mogli wypowiedzieć rotę żołnierskiej przysięgi w obecności rodzin i bliskich.

Żołnierze odwiedzili także kombatantów Armii Krajowej w Międzyzdrojach, gdzie fundacja „Paczka dla Bohatera”, zorganizowała dla nich pobyt w ośrodku wypoczynkowym.

- To nie są przypadkowe elementy szkolenia - podkreśla dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie ppłk Rafał Gułajewski. - Szkolenie nad morzem organizujemy, gdyż jako batalion odpowiadamy za ochronę i obronę pasu wybrzeża na terenie naszego województwa. Będziemy powtarzali taktykę nad morzem w czasie kolejnych szkoleń podstawowych i podczas szkoleń rotacyjnych.

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Podkreśla, że ważną częścią procesu szkolenia jest także edukacja. - Spotkanie z kombatantami Armii Krajowej to dla nich dotknięcie tradycji i dziedzictwa, które czerpią Wojska Obrony Terytorialnej. Także spotkanie z wojewodą zachodniopomorskim było bardzo interesujące i budowało morale nowych żołnierzy. Wiem, że żołnierzom takie elementy szkolenia bardzo się podobają - mówi ppłk Gułajewski.
Potwierdzają to sami żołnierze.

Szer Dorota Dąbrowa, na codzień urzędniczka z Koszalina i mama ośmioletniej córki mówi: - Runamegedon, crossfit, to moje doświadczenia. Często słyszałam, że odnalazłabym się w wojsku, więc postanowiłam spróbować, informując rodziną zaledwie na kilka dni przed przyjazdem do jednostki. Myślałam jednak, że będziemy przez całe 16 dni zamknięci w koszarach, a tymczasem bierzemy udział w bardzo ciekawych szkoleniach. To na plaży zaskoczyło mnie - oczywiście bardzo pozytywnie. Spotkaliśmy się z wojewodą zachodniopomorskim i to była bardzo ciekawa rozmowa.

Jest ciężko, czasu dla siebie nie ma prawie wcale, ale wspieramy się, mobilizujemy i czekamy na dzień przysięgi wojskowej.

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Podobne doświadczenia ma szer. Kacper Kisiel, 18 letni uczeń ze Stargardu: - Myślałem, że będą cięci instruktorzy, że nie będę miał nawet minuty na telefon do domu, a przecież człowiek tęskni za rodziną czy zwierzętami - mówi. - Tymczasem spotkałem świetną atmosferę i wspaniałych kolegów i koleżanki, którzy pomagają przechodzić kryzysy, bo każdy z nas je ma w trakcie tego szkolenia. A jest ono bardzo atrakcyjne, mam nadzieję, że takie szkolenia, jak na plaży, będą częściej, bo to świetna przygoda.

Już w najbliższą sobotę, na zakończenie szkolenia podstawowego, żołnierze złożą przysięgę wojskową.

Uroczystość dla szkolonych nad morzem odbędzie się… 40 metrów od morza, na placu przy latarni morskiej w Niechorzu. Uroczystość będzie otwarta dla rodzin, znajomych i wszystkich, którzy chcieliby ją zobaczyć. - To miejsce świetnie pasuje jako miejsce przysięgi dla tych, którzy szkolą się w batalionie w Trzebiatowie - mówi dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Borowczyk. - Serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa w tej najważniejszej dla żołnierzy chwili. W trakcie uroczystości batalionowi w Trzebiatowie zostanie nadana także Chorągiew Wojska Polskiego.

Terytorialsi szkolą się i złożą przysięgę nad morzem

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Będą też atrakcje: dla każdego wojskowa grochówka i pokaz sprzętu, zarówno tego, którym dysponuje 14 BOT jak i 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, m.in. Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, samobieżny moździerz RAK czy stacja radiolokacyjna NUR-15.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10. Przysięgę wojskową złoży w Niechorzu 63 żołnierzy 14 ZBOT.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Środa [18.05.2022, 15:02:27] • [IP: 62.69.253.***]

trzeba być skrzywionym żeby jako dorosły człowiek bawić się w wojsko i wstąpić do armii macierewicza

Gość • Środa [18.05.2022, 07:58:41] • [IP: 77.88.191.***]

Obrażacie żołnierzy jednostek specjalnych używając w stosunku do tej formacji sformułowania" terytorialsi" co ma się kojarzyć z jednostkami specjalnymi.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Udało się nam dotrzeć do bulwersujących informacji na temat marynarzy z 12. Dywizjonu Trałowców należącej do 8. FOW. Z naszych ustaleń wynika, że czterech bosmanów, dwóch w czynnej służbie i dwóch znajdujących się w rezerwie, czerpało prywatny dochód z mienia należącego do wojska! Żołnierze na własną rękę dysponowali paliwem, smarami i olejami hydraulicznymi! ■ A jednak! Niemcy zawieszają podwyżki kurtaxe po swojej stronie wyspy Uznam. Od kwietnia opłata miała wzrosnąć z 2,70 na 3,90 euro za dzień. Dla wielu świnoujścian to szok. Spora część mieszkańców jeździ przecież do Niemiec na zakupy, do aptek, na spacery lub przejażdżki rowerowe. Są też rodzice, których dzieci chodzą do niemieckich szkół i przedszkoli. Teraz mogą spać spokojnie. Po spotkaniu przedstawicieli samorządu i Świnoujskiej Organizacji Turystycznej z niemiecką branżą turystyczną i samorządowcami z wyspy Uznam udało się przekonać sąsiadów do zawieszenia podwyżki. ■ Reklama: Skupuje waluty wycofane z obiegu!!! tel 504-274-604 ■ Mężczyzna umówił się z nieletnią. Na szczęście o sprawie dowiedział się rodzic i zapobiegł spotkaniu z dzieckiem. Rodzic z pomocą innych osób zatrzymali mężczyznę i wezwali policję ■ Pragniemy poinformować, że w weekend na przeprawie miejskiej będą pływały dwa promy. Jednocześnie przypominamy, że dla mieszkańców dostępne są obie przeprawy, zachęcamy do sprawdzenia kolejek na kamerach zanim udamy się w podróż ■ Od 1 lutego w Świnoujściu działa stacja dializ. Po tym, jak pod koniec ubiegłego roku z prowadzenia stacji zrezygnowała prywatna firma, pacjenci musieli dojeżdżać do najbliższej jednostki w Szczecinie ■ Zanim w tunelu pod Świną pojadą samochody, władze miasta chcą zaprosić mieszkańców do podwodnego spaceru pomiędzy wyspami. Nie znamy jeszcze terminu tej przechadzki. Prezydent Świnoujścia konsultuje datę z wykonawcą tunelu ■ Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Nowokarsiborskiej nie będzie ronda lecz skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną ■ Od najbliższego piątku, 27 stycznia wznawia działalność stacja dializ w Świnoujściu ■ Kiedy 8 lat temu przygotowywana była dokumentacja projektowa przebudowy ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ulicy Leśmiana do ulicy Matejki projektant uwzględnił zatoczkę dla przystanku autobusowego przy ul. Wojska Polskiego vis’a vis Urzędu Miasta (budynek12). Przystanek powstał, ale nie taki jak przewidywał projekt. Miała być zatoka autobusowa a wyszedł przystanek przychodnikowy, który przy okazji blokuje ruch samochodów. Czy to przypadek, nie sądzę... Konia z rzędem więc temu kto wytłumaczy dlaczego w tak newralgicznym miejscu autobusy miejskie nie mogą schować się spokojnie w zatoczce przy jezdni. Powstaje więc pytanie kto zdecydował i zmienił na gorsze rozwiązanie ■ Dramatyczny wypadek na S3 w pobliżu Skwierzyny. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką zginął 44 - letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 - letnia córka ■ Tragiczny wypadek wydarzył się na S3 w pobliżu miejscowości Skwierzyna w województwie lubuskim na drodze prowadzącej do Zielonej Góry. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką amerykańskiej armii zginęli na miejscu 44 – letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 – letnia córka. Zdjęcia z miejsca wypadku są wstrząsające. Widać na nich, że po kamperze którym podróżowały ofiary wypadku zostało jedynie podwozie. 44 – latek był znanym nie tylko w Świnoujściu ale także w całej Polsce miłośnikiem i pasjonatem caravaningu ■ Wygląda na to, że zeszłoroczne liście będą nam towarzyszyć przez całą zimę. Dopóki nie rozwieje ich wiatr lub nie usuną wiosenne porządki. Miasto, w bardzo wielu punktach pokryte jest liśćmi w różnym stopniu rozkładu. Zależnie od pogody, albo wirują unoszone podmuchami wiatru, albo, po dłuższych opadach, które mamy od kilku dni, zalegają na chodnikach, przy krawężnikach, na skwerach. A przecież tak niewiele trzeba, aby było czyściej, ładniej... ■ Spłonął punkt gastronomiczny na promenadzie! Świadkowie pożaru usłyszeli huk. Zobacz film! ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■