POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [14.05.2022, 14:33:25] • Polska

Tani ekologiczny prąd? To możliwe

Tani ekologiczny prąd? To możliwe

fot. Organizator

Wysokie ceny prądu, oczekiwania młodego pokolenia w zakresie ochrony środowiska przekonują do łączenia sił w lokalnych społecznościach. Jedną z odpowiedzi na takie potrzeby są klastry energii. Klastry energii zrzeszają przedsiębiorców, mieszkańców i jednostki samorządu terytorialnego. W Gryficach założyciele Gryfickiego Klastra Energii spotkali się z samorządowcami, przedsiębiorcami i instytucjami zainteresowanymi ekologicznym prądem.

Na temat dobrych praktyk w działalności klastrów energii mówiła Agnieszka Spirydowicz z ZKlastra w Zgorzelcu. - Działanie naszego klastra to odpowiedź na potrzebę zmian energetycznych w regionie związanych z działalnością kopalni i elektrowni w Bogatyni. Ekologiczne źródła energii to sposób na tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie innowacji takich jak samochód elektryczny czy edukacja nowych specjalistów - podkreślała Agnieszka Spirydowicz.

Zaproszenie od starosty gryfickiego Ryszarda Chmielowicza i Gryfickiego Klastra Energii na spotkanie przyjęło kilkadziesiąt osób. Byli przedstawiciele lokalnej społeczności ale także osoby i instytucje z Poznania, Włocławka, Wrocławia, Szczecina czy Goleniowa. Starosta odczytał listy od marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i wiceprzewodniczącego Sejmiku Zygmunta Dziewgucia. Województwo Zachodniopomorskie jest liderem produkcji zielonej energii. To rodzi szanse i wyzwania.

- Mamy dużo zapytań o tereny pod inwestycję w zakresie hal magazynowych i produkcyjnych, terenów pod produkcję zielonej energii. Jednak dziś potrzebujemy zapewnić dostęp do sieci energetycznej. Od klastra oczekuję wsparcia w realizacji projektów energetycznych. To podmiot zrzeszający specjalistów z doświadczeniem - mówił wójt gminy Brojce.

Tani ekologiczny prąd? To możliwe

fot. Organizator

Roman Sowiński z Gryfickiego Klastra Energii przedstawił historię klastra. - Zakładając klaster wiedzieliśmy, że świat się zmienia w obszarze emerytki. Przekonałem kilka osób do współpracy. Przeszliśmy certyfikację ministerstwa. Dziś przyszedł czas wyzwań by mieszkańcy naszego regionu mogli korzystać z tańszej energii z zielonych źródeł. Zapraszam do współpracy - mówił Roman Sowiński z Gryfickiego Klastra Energii.

Ryszard Zelent, właściciel biogazowni w Gminie Brojce, koordynator Gryfickiego Klastra Energii, mówił o doświadczeniach w produkcji biogazu i możliwości zasilania w zieloną energię inwestorów w Powiecie Gryfickim.

W spotkaniu wziął także udział ekspert do spraw biogazu Janusz Sidor z Poznania. - Zielona energia jest mało stabilna, jednak biogazownie są dobrym stabilizatorem w jej dostawach. Dzisiejsza technologia nie wpływa negatywnie na otoczenie. Dla biznesu jest sposobem na obniżenie kosztów działalności - zapewniał Janusz Sidor.

Mariusz Sowiński, członek Gryfickiego Klastra Energii, wlascieli firmy budujące infrastrukturę energetyczną mówił, że tylko połączenie sił lokalnych podmiotów pozwoli na wykorzystanie szans jakie daje odnawialna energia. - Mamy lata doświadczenia, specjalistów a dziś rozmawiamy o kształceniu pracowników wspólnie z uczelniami i szkołami - dodał Mariusz Sowiński. Słowa te potwierdzali przedstawiciele Eprosumenta i Copernicusa działający w branży OZE.

- Pomorze Zachodnie jest liderem produkcji zielonej energii. W ramach funduszy unijnych szkoły i uczelnie tworzą kierunki kształcenia na potrzeby branży OZE. Dziś musimy działać by nasz region maksymalnie wykorzystał szansę bycia miejscem innowacyjnych firm. Do tego są potrzebne wspólnie działania biznes, samorządu i organizacji pozarządowych - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

Ważne mowy to jedno. Teraz mieszkańców interesuje czy zimą będzie ciepło w domach? Czy stać nas będzie na opłacenie rachunków za prąd i gaz. Szansą jest OZE.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W sobotę 10 czerwca 2023 r. w godzinach od 14:00 do 17:00 zapraszamy wszystkich do dobrej zabawy, ponieważ odbędzie się 4 Świnoujski Dzień Bańki Mydlanej na Placu Mickiewicza przed Urzędem Miasta ■ UWAGA KIEROWCY! Od 1 czerwca kierowcy naszego miasta muszą płacić za parkowanie na dotychczasowych bezpłatnych parkingach miejskich! ■ Nowe ceny biletów na linii 10 do Międzyzdrojów oraz nowe rodzaje biletów na liniach miejskich Uprzejmie informujemy, że z dniem 01 czerwca 2023 r. zmianie ulegną ceny biletów na linii 10 oraz zostaną wprowadzone nowe rodzaje biletów na liniach miejskich ■ Kto powinien zostać prezydentem Świnoujścia? Wybory samorządowe odbędą się w kwietniu 2024 r. Kto weźmie wtedy udział w wyścigu o wyspiarski tron dzisiaj jeszcze oficjalnie nie wiadomo ■ Ponad 3 miliony złotych rocznie miasto wydaje na utrzymanie zieleni ■ A jednak „kłamczuszka”? Tajemnica rezygnacji Michalskiej rozwiązana ■ 78 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Największy i najbardziej krwawy konflikt w historii zebrał swoje żniwo także w Polsce. Wszystkim poległym w czasie walk w latach 1939 - 1945 oddano hołd w trakcie poniedziałkowych uroczystości. ■ 28 kwietnia otwarto węzeł przesiadkowy na Warszowie, niestety z rocznym opóźnieniem. Inwestycja miała zakończyć się w pierwszej połowie 2022 roku. Całkowity koszt, budowy parkingu i przebudowa dworca autobusowego to 14 mln zł, z czego niemal 10,5 mln to uzyskane przez Miasto dofinansowanie ze środków zewnętrznych, a konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego ■