POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [09.05.2022, 16:57:01] • Międzyzdroje

Polscy i niemieccy medycy znów szkolą się razem

Polscy i niemieccy medycy znów szkolą się razem

fot. Organizator

Ruszyły wspólne szkolenia polskich i niemieckich medyków w Ośrodku Symulacji Medycznych WSPR w Międzyzdrojach w ramach projektu GeKoM. Wszystko po to, aby jak najlepiej pomagać pacjentom na terenach przygranicznych.

W 2020 roku w Międzyzdrojach Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie uruchomiła Ośrodek Symulacji Medycznych. To w nim do października 2020 roku odbywały się szkolenia polskich i niemieckich ratowników medycznych. Medycy uczyli się języka swojego sąsiada, a także ćwiczyli wspólnie na symulatorach wysokiej wierności imitujących prawdziwych pacjentów. Wszystko odbyło się w ramach projektu „Zintegrowane Transgraniczne Ratownictwo Medyczne w Pomeranii / Brandenburgii (InGRiP)” dofinansowanego z Programu Współpracy Interreg V A.
Od marca 2021 roku kontynuujemy polsko-niemiecką współpracę i realizujemy kolejny, wspólny projekt „Wielopoziomowe strategie komunikacji i współpracy transgranicznej w medycynie ratunkowej” (GeKoM).

Został on opracowany na podstawie doświadczeń z poprzednich projektów w programie Interreg, zidentyfikowanych potrzeb oraz wyzwań polsko-niemieckiego obszaru przygranicznego.

- Wielu naszych pacjentów to obywatele Niemiec – przyznaje Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. – Ich liczba wzrasta szczególnie w okresie letnim, kiedy nasze województwo odwiedza wielu turystów. Zależy nam na tym, aby nasi medycy potrafili się z tymi pacjentami porozumieć podczas udzielania pomocy, ale też aby rozumieli się z medykami z Niemiec podczas ewentualnych wspólnych akcji czy podczas przekazywania sobie pacjentów. Nasz Ośrodek Symulacji Medycznych jest idealnym miejscem do transgranicznych spotkań i szkoleń, dlatego cieszymy się z ponownej współpracy z partnerami niemieckimi.

W ramach projektu analizujemy istniejące struktury opieki i łańcuchy pomiędzy poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi w medycynie ratunkowej (pogotowie ratunkowe, służby ratownicze, gabinety lekarskie, medyczne centra opieki itp.). Ponadto eksperci opracowują kryteria, które hamują lub pozytywnie wzmacniają transgraniczną opiekę nad pacjentami w nagłych wypadkach. Zaplanowane są też sympozja eksperckie oraz przygotowanie pomocy komunikacyjnych, aby jak najlepiej porozumieć się z pacjentem, jak również z innymi uczestnikami łańcucha ratunkowego, takimi jak personel ratowniczy czy personel szpitala.

Szkolenia dla medyków
W ramach projektu polscy i niemieccy pracownicy służb ratowniczych i szpitali uczestniczą w innowacyjnych językowych szkoleniach tandemowych w zakresie medycyny ratunkowej z wykorzystaniem symulatorów pacjentów. Cztery tygodniowe moduły łączą w sobie komunikację i praktykę. Każdy moduł daje możliwością uzyskania certyfikatu z zakresu tematycznego danej jednostki szkoleniowej. Wszystko po to, aby po odbyciu szkolenia uczestniczący w nim pracownicy potrafili zapytać obcojęzycznego pacjenta o jego objawy i wcześniejsze choroby, wyjaśnić mu niezbędne działania, a następnie zapewnić mu optymalną opiekę.

Pierwsze zajęcia polskich i niemieckich medyków odbyły się Ośrodku Symulacji Medycznych WSPR w Międzyzdrojach w kwietniu tego roku. Zajęcia potrwają do grudnia 2022 roku. W szkoleniach udział bierze w sumie 20 medyków z Pomorza Zachodniego i z Niemiec.

Polskich uczestników zajęć reprezentują ratownicy medyczni WSPR w Szczecinie, a także lekarze i pielęgniarki z SPSK 1 w Szczecinie, SPSK 2 w Szczecinie oraz ze Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. Uczestnicy z Niemiec to ratownicy medyczni URG Uckermärkische Rettungsdienstgesellschaft mbH (Spółka Pogotowia Ratunkowego z o.o. Uckermark), DRK Deutsches Rotes Kreuz Kreisverband Uecker-Randow e. V (Związek Okręgowy Niemieckiego Czerwonego Krzyża Ucker-Randow), a także ratownicy medyczni, lekarze i studenci medycyny z Universitätsmedizin Greifswald (Medycyna Uniwersytecka w Greifswaldzie). Zajęcia poprowadzą polscy i niemieccy instruktorzy symulacji oraz pracownicy naukowi Kliniki Anestezjologii Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie.

Nowy symulator przedziału kierowcy
W ramach projektu GeKoM zostanie także zakupiony symulator przedziału kierowcy ambulansu, który znajdzie się w Ośrodku Symulacji Medycznych WSPR Szczecin w nowej, budowanej siedzibie przy ul. Twardowskiego. Uczestnicy projektu będą na nim doskonalić techniki jazdy pojazdem uprzywilejowanym. Symulator będzie w środku wyglądał i poruszał się jak prawdziwy przedział kierowcy karetki – znajdą się w nim podstawowe elementy pojazdu takie jak kierownica, skrzynia biegów, hamulec, kierunkowskazy itp. Obraz wyświetlany w symulatorze będzie odzwierciedlał widok, jaki obserwuje kierowca prowadzący ambulans. Dzięki temu będzie można nim symulować jazdę pojazdem uprzywilejowanym w różnych warunkach drogowych i atmosferycznych – tak aby realnie odwzorować sytuacje z jakimi na co dzień spotykają się kierowcy naszych karetek.

Przetarg na dostawę symulatora przedziału kierowcy ambulansu wygrała firma ETC-PZL Aerospace Industries Sp. z o.o. z Warszawy, która zdeklarowała wykonanie zadania do końca września 2022 roku za 1 599 000 zł.

Projekt nr INT197 „Wielopoziomowe strategie komunikacji i współpracy transgranicznej w medycynie ratunkowej” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V A.

Całkowity koszt projektu wynosi 1 688 819,53 euro. Wkład własny WSPR Szczecin wynosi 88 235,48 euro.

Paulina Heigel
rzecznik prasowy
WSPR w Szczecinie


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Czwartek [12.05.2022, 21:51:18] • [IP: 37.8.230.**]

Ratownicy powinni szkolic lekarzy ktorzy nie potrawia rozpoznac udaru u poszkodowanego. Swinoujski szpital to tragedia NFZ-tu lekarze nie przychodza na obchody nie maja kontaktu z pacjentami. Wypisywane sa leki ktore juz nie istnieja w Hurtowniach. Brak jakich kolwiek badan u pacjenta tylko mierzone cisnienie #tematdlauwagi bedzie poinformowany o kulisach naszego szpitala bez odpowiedniego personelu. POZ to porazka systemu swinoujskiego szpitala, brak odpowiedzialnosci za pacjenta spychologia na lekarzy rodzinnych.

Gość • Środa [11.05.2022, 17:02:00] • [IP: 37.248.216.***]

Ratownicy medyczni ze Szczecina zarówno z pogotowia jak i szpitala. A gdzie zajęcia i szkolenia dla RM pracujących bezpośrednio przy granicy i mających częsty i wiekszy kontakt z Niemcami niż w Szczecinie?

Gość • Wtorek [10.05.2022, 13:09:44] • [IP: 31.60.89.**]

Czyli jak zwykle Polaczki gęsi swego języka nie mają, jakie to żałosne ale to takie teraz normalne widać, pucujcie buty dalej sąsiadom zza zachodniej granicy. Wszędzie na świecie jest przyjęte, że przybywając do obcego kraju porozumiewamy się ichnim językiem, a jeśli go nie znamy, to angielskim. W Polsce przygranicznej jest na odwrót.

Gość • Wtorek [10.05.2022, 07:23:46] • [IP: 37.248.224.***]

SZPRYCE AH OH!

Gość • Poniedziałek [09.05.2022, 22:59:59] • [IP: 88.218.252.**]

"Symulator przedziału kierowcy ambulansu będzie w środku wyglądał i poruszał się jak PRAWDZIWY przedział kierowcy karetki"? Wiem od urodzenia, że język polski jest trudnym językiem! Czy Pani rzecznik mogłaby się posługiwać bardziej zrozumiałym językiem? Cena za ten symulator 1 599 000 złotych robi również wrażenie! Chętnie zapoznam się z tym dziełem techniki?! Mam nadzieję, że będzie dostępny dla każdego chętnego!? Życzę dalszych sukcesów we wspólnych szkoleniach.

Gość • Poniedziałek [09.05.2022, 22:25:52] • [IP: 46.230.132.***]

Czyli nauka jak pakować niemieckich emerytów do ambulansów i podwozić pod granicę. Za to w Norwegii słono płacą za te przyjemności, w tym hospitalizację.

Gość • Poniedziałek [09.05.2022, 22:16:36] • [IP: 185.210.37.*]

ludzie nie róbcie jaj tam pogotowie jeździ normalnie i do tego są w stanie wysłać osobno ratowników i osobno lekarzy i tak od lat i ich stać u nas jeździ straż do zawałów...

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Wtorek: Na obszarze prawie całego kraju będą występować temperatury maksymalne wzrastające do 30°C/33°C powodując upały. Miejscami mogą także pojawiać się słabe burze ■ Pożar na działkach Przy ulicy Krzywej na terenie ogródków działkowych doszło do pożaru. Palił się duży kontener na śmieci po brzegi wypełniony odpadami. Na działki przyjechali strażacy. Na miejsce zadysponowano jeden wóz strażacki. Strażacy w niecałą godzinę poradzili sobie z zagrożeniem. - Podano jeden prąd wody w natarciu na palące się śmieci - poinformowała straż pożarna w Świnoujściu. Pożar wybuchł w niedzielę rano, przed godziną 6:00 ■ No i stało się to co zwykle, czy inwazja komarów na Świnoujście wystartowała. Komary równo żrą starszych i młodszych, biednych i bogatych, Polaków i Niemców. Niestety władze miasta zdają się problemu nie dostrzegać. Już w zeszłym tygodniu pojawiły się małe krwiopijcze bestie, które nie pozwalały spokojnie chodzić ulicami czy posiedzieć na plaży. Spóźnione jak co roku opryski robione „po taniości” jak widać znowu powodują, że wolny czas to teraz lepiej spędzić w domu, niż na działce czy z przyjaciółmi albo rodziną na promenadzie. W zeszłym tygodniu redakcja zadała pytanie gdzie i kiedy były ostatnie opryski i jak miasto zamierza teraz walczyć z komarami. Niestety kilka dni to za mało dla świnoujskiego magistratu, żeby dać prostą informację. Póki co mieszkańcom i turystom pozostaje wykupywanie znowu wszystkich możliwych środków na komary i pośpiewywanie znanej piosenki Crazy Boys „lato z komarami lato swędzące bez przerwy lato, komary i nerwy latoooooo”. ■ Dlaczego często do działań wyjeżdża kilka wozów strażackich? Zgodnie z ogólnokrajowymi zasadami dysponowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do zgłoszenia o charakterze medycznym, dysponowanych jest minimum 6 strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ze względu na zapewnienie ciągłej gotowości do realizacji pozostałych ustawowych zadań i możliwości wystąpienia zdarzeń o innym charakterze, do większości zdarzeń dysponowane są minimum dwa bojowe pojazdy pożarnicze - wyjaśnił kpt. Paweł Piorun ■ Świnoujście najbardziej zadłużonym miastem w Polsce! 6.935 zł. tyle wynosi dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca Świnoujścia! Taką informację podał dzisiaj Portal Samorządowy, który opisał roczne sprawozdanie Krajowej Rady Regionalnej izby Obrachunkowej. Świnoujście wyprzedziło Szczecin i Wałbrzych. Powiaty grodzkie są najbardziej zadłużoną grupą samorządów – czytamy na stronie portalu. Do tej pory słyszymy co chwilę informację prezydenta o sukcesach jego i współpracowników. Jakoś zapomniał jednak głośno powiedzieć, że te „sukcesy” opiera na zadłużania Miasta i Mieszkańców ■ W wyniku przeprowadzonych działań naprawczych, jakość wody w sieci wodociągowej w kwartale ulic Żeromskiego 31 do Żeromskiego 21, cała ul. M. Konopnickiej oraz dla budynków przy ul. B. Prusa 7 i 9 w Świnoujściu przy ul. Olsztyńskiej nie wykazuje przekroczenia norm mikrobiologicznych. Woda nadaje się do spożycia bez ograniczeń. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu w dniu dzisiejszym tj. 18.07.2022 r. wydał stwierdzenie przydatności wody do spożycia ■