POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.05.2022, 08:52:02] • zachodniopomorskie

Automatyzacja obsługi wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez polskie porty morskie

Automatyzacja obsługi wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez polskie porty morskie

fot. Organizator

Zakończył się pilotaż automatyzacji obsługi procedury wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez zachodniopomorskie i pomorskie porty morskie. Od 4 maja 2022 roku KAS udostępni automatyczną obsługę wszystkim zainteresowanym eksporterom. Efektem wdrożenia nowych rozwiązań jest m.in. przyspieszenie i odpraw w portach morskich oraz automatyczna generacja potwierdzeń wywozu. KAS rekomenduje zastosowanie tego rozwiązania wszystkim eksporterom.

Zakończył się pilotaż automatyzacji obsługi procedury wywozu przesyłek kontenerowych wywożonych z UE przez polskie porty morskie w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem. Chodzi o przesyłki wyprowadzane przez urzędy celne:
• Oddział Celny "Nabrzeże Łasztownia" w Szczecinie,
• Oddział Celny „Baza Kontenerowa” w Gdyni,
• Oddział Celny „Terminal Kontenerowy” w Gdańsku,
• Oddział Celny „Nabrzeże Bułgarskie” w Gdyni.

Wyniki pilotażu pozwalają na ogólnopolskie udostępnienie tych funkcjonalności wszystkim zainteresowanym eksporterom dokonującym zgłoszeń eksportowych w Polsce. Z możliwości tych będą mogli skorzystać już od 4 maja 2022 roku.

Automatyzacja procesu dokonywana jest przez platformę dostarczoną przez Polski PCS Sp. z o.o. (PPCS).

Automatyzacja tego procesu skutkuje:
• przyspieszeniem i usprawnieniem odpraw w portach morskich,
• automatycznym wygenerowaniem elektronicznego potwierdzenia wywozu (IE599).

Podstawowe założenia automatyzacji
Pierwszym krokiem jest zgłoszenie przez przedsiębiorcę zgłoszenia celnego w Automatycznym Systemie Eksportu (AES).

W trakcie obsługi operacji wywozowej nowa platforma PPCS na bieżąco aktualizuje w systemach portowych/terminalowych status odprawy celnej kontenera.

Esporter, który chce skorzystać z automatyzacji musi dokonać

elektronicznego przedstawienia towaru (wykorzystując komunikaty IE507 albo IE507B). Pamiętać należy, aby komunikat ten trafił do systemu AES/ECS2 (wspólnotowy system obsługujący elektronicznie zgłoszenie wywozowe) w momencie udostępnienia kontenera na terminalu do ewentualnej kontroli celnej.

Platforma PCS pozwala eksporterowi lub jego przedstawicielowi zapoznać się ze statusem obsługi kontenera w systemie terminalowym, tak aby komunikat o obowiązkowym elektroniczny, przedstawieniu towaru (IE 507) trafił do systemu AES/ECS2 we właściwym momencie.

Automatyzacja obsługi wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez polskie porty morskie

fot. Organizator

Możliwość sprawdzenia statusu kontenera

Platforma PCS zapewnia możliwość sprawdzenia statusu kontenera (czy jest już w Terminalu Kontenerowym) co pozwala na dokonania prawidłowego przedstawienia towaru. Można to zrobić przez:
• stronę internetową (sprawdź status kontenera w eksporcie) od wjazdu na terminal do załadowania na statek (wyszukiwarka prezentuje statusy we wszystkich morskich terminalach kontenerowych bez konieczności logowania).

Sprawdzenie kontenera eksportowego jest także możliwe na stronach Terminali Kontenerowych:
- DB Port Szczecin
- BCT Gdynia
- GCT Gdynia
- DCT Gdańsk

Krajowa Administracja Skarbowa rekomenduje zastosowanie tego rozwiązania
informatycznego wszystkim eksporterom. Wprowadzane rozwiązania przynoszą duże korzyści tak Klientom KAS, jak i samej administracji.
Więcej informacji na stronie puesc.gov.pl

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Planowana przerwa technologiczna dnia 23.05.2022 r. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Świnoujściu informuje, iż coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej na cele centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej nastąpi dnia 23.05.2022 r. od godziny 00:00 do godziny 24:00. Przedmiotowa przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. ■ Latouche-Tréville francuski niszczyciel rakietowy do zwalczania okrętów podwodnych wpłynął do Świnoujścia ■ Mamy nowego milionera w Świnoujściu! Zagrał w lotto i zgarnął sporą kasę! Dużo szczęścia miał jeden z mieszkańców Świnoujścia. W ostatnim czasie postanowił zagrać w lotto. Tym razem był to bardzo dobry pomysł, ponieważ świnoujścianin wygrał naprawdę sporo pieniędzy. Od teraz może mówić o sobie milioner ponieważ wygrał 1,2 mln złotych w losowaniu Eurojackpot. Losowanie odbyło się w piątek, 6 maja. Szczęśliwym punktem lotto okazał się punkt zlokalizowany przy ulicy Piastowskiej w Świnoujściu. Wygrana wysokości 1 242 016, 00 zł to tzw. wygrana III stopnia. ■ Dar Młodzieży w Świnoujściu! W dniach 10 – 12 maja w ramach Gościnnego Portu będziemy gościć jednostkę szkoleniową Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Dar Młodzieży zacumuje na nabrzeżu udostępnionym przez Fairplay Towage Polska Sp. zo.o. Sp. k., na wysokości Kapitanatu Portu. W środę 11 maja żaglowiec udostępni swój pokład zwiedzającym – zapraszamy w godzinach 10.00 – 12.00 oraz 13.00 – 17.00. Wstęp jest bezpłatny ■ Największą flagę narodową jaka powiewała w Polsce mogliśmy podziwiać na szczycie latarni morskiej ■ Nie żyje Ukrainka. Morderca był na miejscu zdarzenia Do tragedii doszło przy osiedlu Platan. W jednym z mieszkań miało miejsce morderstwo kobiety narodowości ukraińskiej. Sprawca znajdował się na miejscu zdarzenia. Oprócz nich było tam również dziecko. ■