POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.05.2022, 08:52:02] • zachodniopomorskie

Automatyzacja obsługi wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez polskie porty morskie

Automatyzacja obsługi wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez polskie porty morskie

fot. Organizator

Zakończył się pilotaż automatyzacji obsługi procedury wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez zachodniopomorskie i pomorskie porty morskie. Od 4 maja 2022 roku KAS udostępni automatyczną obsługę wszystkim zainteresowanym eksporterom. Efektem wdrożenia nowych rozwiązań jest m.in. przyspieszenie i odpraw w portach morskich oraz automatyczna generacja potwierdzeń wywozu. KAS rekomenduje zastosowanie tego rozwiązania wszystkim eksporterom.

Zakończył się pilotaż automatyzacji obsługi procedury wywozu przesyłek kontenerowych wywożonych z UE przez polskie porty morskie w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem. Chodzi o przesyłki wyprowadzane przez urzędy celne:
• Oddział Celny "Nabrzeże Łasztownia" w Szczecinie,
• Oddział Celny „Baza Kontenerowa” w Gdyni,
• Oddział Celny „Terminal Kontenerowy” w Gdańsku,
• Oddział Celny „Nabrzeże Bułgarskie” w Gdyni.

Wyniki pilotażu pozwalają na ogólnopolskie udostępnienie tych funkcjonalności wszystkim zainteresowanym eksporterom dokonującym zgłoszeń eksportowych w Polsce. Z możliwości tych będą mogli skorzystać już od 4 maja 2022 roku.

Automatyzacja procesu dokonywana jest przez platformę dostarczoną przez Polski PCS Sp. z o.o. (PPCS).

Automatyzacja tego procesu skutkuje:
• przyspieszeniem i usprawnieniem odpraw w portach morskich,
• automatycznym wygenerowaniem elektronicznego potwierdzenia wywozu (IE599).

Podstawowe założenia automatyzacji
Pierwszym krokiem jest zgłoszenie przez przedsiębiorcę zgłoszenia celnego w Automatycznym Systemie Eksportu (AES).

W trakcie obsługi operacji wywozowej nowa platforma PPCS na bieżąco aktualizuje w systemach portowych/terminalowych status odprawy celnej kontenera.

Esporter, który chce skorzystać z automatyzacji musi dokonać

elektronicznego przedstawienia towaru (wykorzystując komunikaty IE507 albo IE507B). Pamiętać należy, aby komunikat ten trafił do systemu AES/ECS2 (wspólnotowy system obsługujący elektronicznie zgłoszenie wywozowe) w momencie udostępnienia kontenera na terminalu do ewentualnej kontroli celnej.

Platforma PCS pozwala eksporterowi lub jego przedstawicielowi zapoznać się ze statusem obsługi kontenera w systemie terminalowym, tak aby komunikat o obowiązkowym elektroniczny, przedstawieniu towaru (IE 507) trafił do systemu AES/ECS2 we właściwym momencie.

Automatyzacja obsługi wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez polskie porty morskie

fot. Organizator

Możliwość sprawdzenia statusu kontenera

Platforma PCS zapewnia możliwość sprawdzenia statusu kontenera (czy jest już w Terminalu Kontenerowym) co pozwala na dokonania prawidłowego przedstawienia towaru. Można to zrobić przez:
• stronę internetową (sprawdź status kontenera w eksporcie) od wjazdu na terminal do załadowania na statek (wyszukiwarka prezentuje statusy we wszystkich morskich terminalach kontenerowych bez konieczności logowania).

Sprawdzenie kontenera eksportowego jest także możliwe na stronach Terminali Kontenerowych:
- DB Port Szczecin
- BCT Gdynia
- GCT Gdynia
- DCT Gdańsk

Krajowa Administracja Skarbowa rekomenduje zastosowanie tego rozwiązania
informatycznego wszystkim eksporterom. Wprowadzane rozwiązania przynoszą duże korzyści tak Klientom KAS, jak i samej administracji.
Więcej informacji na stronie puesc.gov.pl

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ UWAGA KIEROWCY! Od 1 czerwca kierowcy naszego miasta muszą płacić za parkowanie na dotychczasowych bezpłatnych parkingach miejskich! ■ Nowe ceny biletów na linii 10 do Międzyzdrojów oraz nowe rodzaje biletów na liniach miejskich Uprzejmie informujemy, że z dniem 01 czerwca 2023 r. zmianie ulegną ceny biletów na linii 10 oraz zostaną wprowadzone nowe rodzaje biletów na liniach miejskich ■ Kto powinien zostać prezydentem Świnoujścia? Wybory samorządowe odbędą się w kwietniu 2024 r. Kto weźmie wtedy udział w wyścigu o wyspiarski tron dzisiaj jeszcze oficjalnie nie wiadomo ■ Ponad 3 miliony złotych rocznie miasto wydaje na utrzymanie zieleni ■ A jednak „kłamczuszka”? Tajemnica rezygnacji Michalskiej rozwiązana ■ 78 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Największy i najbardziej krwawy konflikt w historii zebrał swoje żniwo także w Polsce. Wszystkim poległym w czasie walk w latach 1939 - 1945 oddano hołd w trakcie poniedziałkowych uroczystości. ■ 28 kwietnia otwarto węzeł przesiadkowy na Warszowie, niestety z rocznym opóźnieniem. Inwestycja miała zakończyć się w pierwszej połowie 2022 roku. Całkowity koszt, budowy parkingu i przebudowa dworca autobusowego to 14 mln zł, z czego niemal 10,5 mln to uzyskane przez Miasto dofinansowanie ze środków zewnętrznych, a konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego ■