POGODA

Reklama


Wydarzenia

www.balticportal.pl • Poniedziałek [01.12.2008, 07:23:46] • Region

Adwentowe tradycje

Adwentowe tradycje

fot. www.balticportal.pl

Choć niemiecka tradycja, tak jak polska, ukształtowała się pod wpływem chrześcijaństwa, to jednak część zwyczajów niezwykle popularnych u naszych zachodnich sąsiadów, u nas nie jest powszechnie znana. A że w ostatni dzień listopada przypada pierwsza niedziela adwentu, postanowiliśmy napisać kilka słów o tradycjach z nim związanych.

Kalendarz adwentowy (Der Adventskalender)
Uwielbiają go szczególnie dzieci. Kalendarz obejmuje okres od 1 do 24 grudnia i ma dokładnie 24 drzwiczki, za którymi ukryte są niespodzianki. Najczęściej są to czekoladowe smakołyki, ale zdarzają się również kalendarze kryjące w sobie niewielkie prezenty. Każdego dnia można otworzyć tylko jedne drzwiczki. W niemieckich domach, w których mieszkają małe dzieci, adwentowy kalendarz jest absolutnie niezbędnym rekwizytem i zapowiedzią zbliżających się świąt.

Wieńce adwentowe (Adventskränze)
Spotkać je można obecnie w ofercie wielu niemieckich sklepów, choćby w Sky Markt czy Plazie w Ahlbecku. Cztery świece zazwyczaj koloru czerwonego odpowiadają czterem tygodniom adwentu. Ich płomień symbolizować ma światło, które na ziemię sprowadził Chrystus. Ten pierwotnie wyłącznie ewangelicki zwyczaj przyjął się również w kościele katolickim. W sąsiadującej z naszym regionem Meklemburgii-Pomorzu Przednim wieńce adwentowe spotkać można w zasadzie w każdym domu.

Gwiazdy adwentowe (Adventssterne)
Gwiazdy te są stałym elementem świątecznej dekoracji. Mają najprzeróżniejszą wielkość, kształt, często są podświetlone. Niemcy chętnie wieszają je na ścianach w pokojach, ale także w oknach, co dodaje domom odświętnego charakteru.

Smakołyki
Czas adwentu jest jednocześnie okresem wzmożonej aktywności w domowej kuchni. Na północny Niemiec wypieka się powszechnie kruche ciasteczka (Plätzchen), na południu popularny jest placek drożdżowy z bakaliami (Christstollen).


Zaktualizowano: Poniedziałek [01.12.2008, 08:36:08]

komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■