Na czwartkowej sesji rady miasta zmieniona ma być uchwała w sprawie zasad przyznawania i odpłatności za specjalistyczne usługi opiekuńcze i usługi opiekuńcze. Dodany zostanie punkt o pomocy osobie z niepełnosprawnościami w zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału przy ich realizacji. A także - o pomocy i towarzyszeniu osobie z niepełnosprawnościami w załatwieniu spraw urzędowych, w korzystaniu z dóbr kultury: muzeum, teatru, kina, w wyjściu na koncert. Taka osoba będzie mogła też liczyć na pomoc w korzystaniu z zajęć i wyjść integracyjno-aktywizująco-animacyjnych, kulturalnych i społecznych, w przygotowaniu do wyjścia, w dojazdach w wybrane przez klienta na terenie miasta miejsca (np. dom, praca, szkoła, kościół, lekarz, urzędy, rodzina, itp.), w tym na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne, na kursy i szkolenia zawodowe oraz w powrocie z tych miejsc - czytamy w projekcie uchwały. - Wsparcie będzie dotyczyć również czytania prasy, książek lub korespondencji osobom niezdolnym do samodzielnego czytania, pomocy w pisaniu pism, listów osobom niewidomym, bądź niezdolnym do pisania ręcznego czy komputerowego. A także - korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami z zajęć sportowych i obiektów sportowych np. basen czy siłownia.
A wszystko to w związku z zatrudnieniem asystenta osoby niepełnosprawnej. Z jego usług będą mogli skorzystać uprawnieni mieszkańcy gminy.
Do obowiązkowych zadań gminy należy organizowanie i świadczenie opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych, w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Osobie samotnej z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn, wymagającej pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych. Usługi te mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
W zależności od potrzeb oraz indywidualnej sytuacji danej osoby, asystent będzie udzielał osobie z niepełnosprawnościami wsparcia między innymi w rozwijaniu umiejętności samodzielnego dbania o swoje otoczenie oraz zaspokajanie własnych potrzeb, w nawiązywaniu kontaktów społecznych, a także w aktywizacji zawodowej.
Jak to ładnie jest OPISANE, jednak jak przyjedzie do realizacji to to jak z pracownikami MOPR-u….ich znieczulica i każdorazowe powiedzenie nie mam czasu, a przecież starsze osoby płaca kasę za ich pomoc. Kto nie ma odczynienia z ta organizacja ten nie wie jak wyglada prawda…. Kolejny bubel, który nic nie zmieni No chyba, że….dla znajomych….
To może winda w urzędzie. Wstyd, że jej nie ma.
Podjazd do Urzędu dla niepełnosprawnych jest od strony podwórka.
Rodzina, sąsiedzi, znajomi i życzliwi ludzie wybyli za chlebem podśpiewując" Góralu, czy ci nie żal..."
DAWNIEJ pomagała rodzina, sąsiedzi, znajomi i życzliwi ludzie a dzisiaj za drobną pomoc trzeba zapłacić. TAKIE CZASY -wyścig SZCZURÓW !!
Żeby wjechać balkonikiem czy wózkiem inwalidzkim do urzędu miasta nie przydałby się asystent. Przydałoby się może większym kosztem ale też i większą skutecznością zbudować podjazd.
Budujcie wyższe progi i dodajcie drugiego asysyenta...
Gość • Czwartek [24.03.2022, 07:06:50] • [IP: 176.221.123.***] No przecież jest to wyraźnie napisane. Trzeba czytać, a nie pytać.
To prawda.przydalby się ktoś kto pomoże emerytom ogarnąć co kolejek w um.w tej chwili pracownicy nie są pomocni. im pomoc polega na daniu nr tel i inf proszę tam dzwonic i pytać.mam czasami wrażenie że obecnie dużo jest pracowników nie doszkolonych. Nie ma pomocy z ich strony. Zostawiają ludzi samych sobie
Komuna zbudowała bloki bez wind, to straszne, ze osoby z niepełnosprawnością musza być uziemione i nic się z tym nie robi , jeszcze trochę a będą slumsami.
Zamiast zrobić podjazdy obok schodów we wszystkich obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych jak w cywilozawych krajach, zatrudnia sie asystenta a może nawet kilku. Jakie to głupie, polskie i nieskuteczne.
Radni tez powinni sobie sprawic takiego asystetna. Pomagal by im w szukanie realnych problemow gminy i ich naprawianiu.
czy uwzględniono pomoc i towarzyszenie w wyjściu do kościoła ?