iswinoujscie.pl • Sobota [19.03.2022, 14:35:46] • zachodniopomorskie
Nadbałtyckie regiony nie będą współpracować z Rosją! Decyzja BSSSC pod przewodnictwem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Agresja Rosji na Ukrainę i wykluczenie Obwodu Kaliningradzkiego ze Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego było pierwszym tematem posiedzenia Zarządu Baltic Sea States Subregional Cooperation, któremu przewodzi marszałek Olgierd Geblewicz. Podczas dzisiejszego wirtualnego spotkania członkowie BSSSC omawiali plan działań na lata 2022-23 oraz dyskutowali o priorytetach UE w kontekście nowej perspektywy finansowej.
Baltic Sea States Subregional Cooperation to organizacja zrzeszająca regionu z dziesięciu krajów wokół Morza Bałtyckiego. W grudniu 2021 r. Województwo Zachodniopomorskie przejęło prezydencję w organizacji. Posiedzenie Zarządu BSSSC, odbywające się online, otworzył marszałek Olgierd Geblewicz. Głównym tematem spotkania była oczywiście sytuacja na Wschodzie: zbrodnicze działania Rosji, bohaterska postawa Ukraińców, organizacja pomocy humanitarnej.
- Przyszłość świata i Europy jest niepewna. Należy skupić się na sytuacji, w której się znajdujemy. Dlatego jako przewodniczący chciałbym zachęcić wszystkich partnerów BSSSC, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy i zapewnić im schronienie i bezpieczeństwo - zaapelował marszałek Olgierd Geblewicz. - Celem naszej prezydencji jest kontynuacja dobrych praktyk i rozwijanie współpracy między regionami - dodał marszałek.
Nadbałtyckie regiony chcą ściślej współpracować, ale nie z przedstawicielem Rosji w BSSSC. Zdecydowano, że Obwód Kaliningradzki zostanie zawieszony w prawach członka organizacji.
- Nie ma miejsca na współpracę z agresorami! - stwierdził Olgierd Geblewicz. - Sankcje nakładane na Rosję nie mogą dotyczyć tylko oligarchów. Także obywatele czy organizacje muszą odczuć, że świat nie akceptuje i nigdy nie zaakceptuje tego, co robi Rosja.
Członkami BSSSC są samorządy z krajów nadbałtyckich - Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rosji. Uwzględniając różnorodność systemów administracyjnych, organizacja zrzesza zarówno niemieckie landy i polskie województwa (Zachodniopomorskie oraz Pomorskie), jak i stowarzyszenia gmin norweskich czy obszary municypalne jak np. region Kowno.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Województwo Zachodniopomorskie jest członkiem BSSSC od 1993 r. Prezydencję będzie sprawować do końca 2023 roku. Na pierwszym posiedzeniu pod przewodnictwem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego omawiano plan pracy Baltic Sea States Subregional Cooperation w najbliższych latach. Jednym z planowanych wydarzeń jest BSSSC Spring Youth Event, czyli Bałtyckie Spotkanie Młodzieży, podczas którego odbywają się wykłady i debaty na temat edukacji i ekologii. Potwierdzono również, że doroczna konferencja BSSSC odbędzie się w Kłajpedzie.
Ważnym punktem spotkania w ramach Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego był również raport Dyrektora Biura Regionu Zachodniopomorskiego w Brukseli na temat priorytetów Unii Europejskiej w perspektywie 2021-27.
Warto przypomnieć, że współpraca przy realizacji projektów unijnych i poparcie ich przez BSSSC ma znaczenie przy aplikowaniu o środki finansowe.
BSSSC promuje interesy władz lokalnych i regionalnych oraz młodzieży w polityce krajowej i UE. Baltic Sea States Subregional Cooperation zdecydowanie opowiada się za zasadami dobrego zarządzania – rządami prawa, partycypacją, przejrzystością, wydajnością, sprawiedliwością, odpowiedzialnością, elastycznością i konsensusem.
Subregionalna współpraca nadbałtyckich regionów otwarta jest również na inne organizacje, struktury i międzynarodowe programy, m.in. Plan Działań „Bałtyk 2030”, zainicjowany przez CBSS (Radę Państw Morza Bałtyckiego), projekty HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku), Strategię UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUE RMB).
Wizją BSSSC na rok 2030 jest ułatwianie dialogu, partnerstw i wzmacnianie współpracy międzyregionalnej zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju – tworzenie bardziej zrównoważonego, lepiej dostępnego i lepiej prosperującego regionu Morza Bałtyckiego.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego