POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [11.03.2022, 09:01:16] • Polska

Dziczyzna – dlaczego warto ją jeść?

Dziczyzna – dlaczego warto ją jeść?

fot. Organizator

Choć króluje na polskich stołach od stuleci, nie każdy z nas miał okazję jej skosztować. Dziczyzna to niezwykle zdrowe i smaczne mięso, będące podstawą diety szlacheckiej w dawnej Polsce. Co sprawia, że jest tak wyjątkowe i dlaczego warto, aby zagościło w naszym jadłospisie?

Do dziczyzny zaliczamy każde mięso tzw. zwierzyny łownej, czyli jelenia, sarny, królika, dzika oraz dzikiego ptactwa jak bażanty, gęsi czy kaczki. W XVI wieku za sprawą tradycyjnych polowań szlachty, stała się mięsiwem niezwykle prestiżowym, zarezerwowanym tylko na królewskie magnackie uczty. Dania z dziczyzny były serwowane przede wszystkim z okazji różnych uroczystości, stąd dziś kojarzą się głównie z ucztą na specjalne okazje.

Staropolskie potrawy z dziczyzny stanowią okazały rozdział w polskiej sztuce kulinarnej. Dlatego też coraz częściej wraca się do tradycyjnych przepisów na dania z mięsa z królika, jelenia czy dzika ze względu na to, że ich mięsiwo jest w pełni ekologiczne, o wysokiej jakości. Charakterystyczny aromat i delikatny smak zawdzięczają leśnej diecie, bogatej w rośliny, owoce i grzyby.

Zdrowe właściwości dziczyzny
W czasach, kiedy coraz większą uwagę zwracamy na to, co mamy na talerzu, warto sięgnąć po dania z dziczyzny z kilku powodów. Jest to mięso wyjątkowo chude i niskokaloryczne: posiada małą zawartość tłuszczu przy jednoczesnej wysokiej zawartości wartościowego białka. Dzieje się tak, ponieważ leśna zwierzyna jest w ciągłym ruchu, dzięki czemu spala tłuszcz, a ich mięśnie są twardsze i bardziej zbite.

Dzikie mięsiwo to także polecany składnik diety ze względu na wysoką zawartość witamin z grupy B oraz mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu takich jak: żelazo, magnez, wapń czy fosfor.

Miłośnicy dziczyzny za zaletę wymieniają też naturalność i ekologiczność. Zwierzyna łowna nie potrzebuje terenów do hodowli oraz żywi się tym, co znajdzie w lesie lub na polach. Ich mięso nie posiada także konserwantów czy antybiotyków, dlatego przedstawiane jest jako zdrowsze.

Pyszne wyroby i potrawy z dziczyzny
Sekretem smacznej potrawy z dziczyzny jest jej marynowanie. Najczęściej – według staropolskich receptur – mięso marynuje się w czerwonym winie, aby skruszało i było bardziej miękkie oraz soczyste. Odpowiednio doprawione mięso to klucz do pysznego smaku: najpopularniejszymi ziołami do przyprawiania dziczyzny są obecne w polskich kulinariach gałązki jałowca, tymianku, rozmarynu, ale też pikantny czosnek i wyrazisty kminek. Co można przyrządzić z dziczyzny? Przede wszystkim wszelkie gulasze, pieczenie, szynki oraz oczywiście pasztety.

– Historia jadania dziczyzny w formie pasztetu jest długa. Na staropolskich dworach pasztet z najwyższej jakości dzikich mięs przygotowywał specjalnie do tego wykwalifikowany pasztetnik, jeden z ważniejszych osób w kuchni dworskiej. Smak pasztetów inspirowany dawnymi, staropolskimi recepturami możemy poznać dzięki naszym Pasztetom Dworskim. Dostępne w czterech wariantach smakowych: z dzikiem, królikiem, jeleniem i słodko-kwaśną żurawiną stanowią kwintesencję szlacheckich specjałów. Doskonale sprawdzą się jako smakowity dodatek do świeżej pajdy chleba – dodaje Ewelina Jędrzejewska, ekspert marki Pasztet Dworski.
Delikatne dzikie mięsiwo stanowi doskonały wybór dla wszystkich smakoszy, szukających bogatych wrażeń smakowych. Odpowiednio przyrządzone lub serwowane w smacznej formie pasztetów lub pieczeni stanowi zdrowe uzupełnienie codziennej diety oraz alternatywę dla popularnych mięs. Smacznego kosztowania!

Więcej o idealnych pasztetach z dziczyzną na www.pasztetdworski.pl.

Hanna Krawiec
PR & Content Marketing Specialist


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 29 kwietnia 2024 r. (poniedziałek) godz. 13:00, która odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu sala 315, II piętro budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Porządek obrad: 1. Otwarcie sesji. 2. Podsumowanie VIII kadencji Rady Miasta Świnoujście. 3. Zamknięcie sesji. Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska ■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Z nieustalonych dotychczas przyczyn zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■