Marimba jako instrument koncertowy dopiero od kilkudziesięciu lat buduje swoją pozycję w salach koncertowych w Europie i na świecie. Źródłem dźwięku w tym instrumencie perkusyjnym są drewniane sztabki, najczęściej produkowane z drewna różanego. Dźwięk można wydobywać, uderzając pałkami lub stosując wiele nowatorskich technik gry. Następnie wzmacniany jest on przez imponujące rezonatory. Choć na koncertach ustawiamy marimbę w ostatnim rzędzie instrumentów na scenie, w Filharmonii w Szczecinie pojawi się ona na pierwszym planie. To także z powodu wyjątkowego jubileuszu – w 2022 roku obchodzimy 100-lecie innego instrumentu perkusyjnego sztabkowego – wibrafonu.
Katarzyna Myćka to wirtuozka marimby doceniana za niezwykłą muzykalność i zdumiewającą technikę wpływającą na płynność gry i bogactwo brzmienia. Artystka jest jednym z pionierów marimby koncertowej, wciąż młodego i względnie rzadko prezentowanego instrumentu solowego. Artystka koncertowała zarówno z orkiestrami w Polsce, jak i wieloma zespołami na świecie (m.in. Beijing Symphony Orchestra, Camerata Israeli, Wiener Kammerorchester czy Stuttgart Philharmonic Orchestra).
Na scenie pojawi się również Magdalena Kordylasińska-Pękala, która od 2002 roku współpracuje z Miłoszem Pękalą, także perkusistą. Razem tworzą duet Hob-beats oraz Pękala/Kordylasińska/Pękala. Od roku 2005 wraz z Bartłomiejem Wąsikiem i Emilią Sitarz tworzą także kwartet Kwadrofonik, grający muzykę współczesną oraz folkową. Artystka regularnie bierze udział w organizacji Festiwalu Kwadrofonik.
W tym dniu zachęcamy także do odwiedzenia wystawy Andrzeja Dąbrowskiego Fotojazz | Twarze ZAiKS-u zarówno w Galerii Poziom 4., jak i w Galerii Przy Cerkwi. Zakup biletów możliwy jest w kasie Filharmonii oraz przez stronę internetową.
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie