„Ferie z ekonomią” to ogólnopolski projekt adresowany do uczniów 7. i 8. klas szkół podstawowych, składający się z dwóch etapów. Pierwszy z nich realizowany jest w postaci dodatkowych zajęć przeprowadzanych w jednym tygodniu w okresie ferii zimowych. Ćwiczenia prowadzone są przez nauczyciela wspólnie ze studentem kierunku ekonomicznego.
W tracie zajęć uczestnicy zdobywają wiedzę, m.in. z zakresu ekonomii i finansów, przyswajają podstawowe pojęcia ekonomiczne, dowiadują się jak funkcjonuje prawdziwe przedsiębiorstwo i na czym polega patriotyzm gospodarczy. Młodzież ma również szansę wykształcić u siebie zdolności negocjacyjne, nauczyć się odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi oraz poznać zasady tworzenia modelu biznesowego firmy. Zajęciom edukacyjnym towarzyszą gry i zabawy ekonomiczne, spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą, wizyta w placówce banku oraz warsztat dotyczący pieniądza prowadzony przez pracowników Oddziałów Okręgowych Narodowego Banku Polskiego. To ciekawy i angażujący sposób na przyswojenie przez młodzież wiedzy w atrakcyjnej, a zarazem praktycznej formie.
W pierwszym tygodniu ferii zimowych, w terminie 31stycznia -4 lutego br., rozpoczną zajęcia uczniowie m.in. z województwa zachodniopomorskiego. W projekcie biorą udział następujące placówki:
• Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zofii Kossak - Szczuckiej w Dargobądzu
• Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Kołczewie
• Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ziemi Świdwińskiej w Lekowie
• Szkoła Podstawowa w Manowie
• a także Szkoła Podstawowa im. ks. Barnima I w Żabnicy.
Równolegle w projekcie wezmą udział uczniowie z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego i opolskiego.
Swoją przygodę z ekonomią uczniowie będą kontynuowali również w II semestrze, w ramach II etapu projektu, w którym przygotują pracę projektową – model biznesowy własnego przedsiębiorstwa działającego w lokalnej społeczności. Nagrodą dla autorów pięciu najlepszych prac będzie wycieczka do Warszawy wraz z warsztatami edukacyjnymi.
- „Ferie z ekonomią” wyróżnia ciekawa i kreatywna formuła zajęć, która ułatwia młodym ludziom aktywne uczestnictwo w ćwiczeniach i łatwiejsze przyswojenie podstaw ekonomii. To nasz sztandarowy projekt, który trwa już 10 lat i do tej pory wzięło w nim udział ponad 13 tysięcy uczniów. W trakcie programu młodzież dowiaduje się, że wiedza ekonomiczna przydaje się wszędzie. Gospodarowanie dotyczy zarówno racjonalnego zarządzania kieszonkowym, budżetem domowym, jak i każdym przedsiębiorstwem. Wiedza zdobyta podczas zajęć z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Młodzi ludzie mają też okazję nabyć nowe kompetencje i umiejętności, niezbędne w dorosłym życiu, a także zyskać pewność siebie i przygotować się do podejmowania pierwszych kluczowych decyzji, chociażby dotyczących wyboru dalszej szkoły ponadpodstawowej– mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
- Proponowany przez nas projekt jest świetną alternatywą do spędzania ferii zimowych w domu przed komputerem czy telewizorem. Młodzież bardzo chętnie uczestniczy w zajęciach organizowanych w ramach projektu przez cały tydzień. Udział w „Feriach z ekonomią” to nie tylko zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, ale także nauka pracy w grupie i integracja między uczniami – dodaje Edyta Kozdroń-Warecka, koordynator projektu.
Do tegorocznej, 4. już edycji programu, realizowanego na terenie całej Polski, zgłosiło się 65 szkół z całej Polski. „Ferie z ekonomią” to efekt wieloletnich doświadczeń Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej związanych z realizacją programów edukacji ekonomicznej skierowanych do młodzieży i kontynuacja projektu pierwotnego „Na Własne Konto”, prowadzonego w latach 2011-2017. Stanowił on uzupełnienie i poszerzenie podstawy programowej przedmiotu Wiedza o społeczeństwie w gimnazjum. Wzięło w nim udział ponad 10 tysięcy uczniów z gimnazjów położonych na terenach wiejskich w całej Polsce. Nowy projekt „Ferie z ekonomią” został zainicjonowany w 2017 roku i jest dostosowany do nowej podstawy programowej oraz nowej grupy uczestników, jakimi są uczniowie klas 7. i 8. szkół podstawowych. Materiały dydaktyczne zostały przygotowane przez ekspertów i wykładowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Więcej informacji o projekcie: www.feriezekonomia.pl.
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP