POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [04.01.2022, 10:10:47] • Polska

Udostępniamy kolejne kilometry szlaku Via Baltica

Udostępniamy kolejne kilometry szlaku Via Baltica

fot. Organizator

Kierowcy mogą już korzystać z kolejnego fragmentu drogi ekspresowej S61. Odcinek Wysokie – Raczki, o długości 20,2 km, zlokalizowany jest na terenie województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Droga stanowi fragment międzynarodowej trasy Via Baltica łączącej Europę Środkową z państwami bałtyckimi i Skandynawią. Łączny koszt inwestycji, której wykonawcą była firma Budimex, wynosi 484,3 mln zł.

- To kolejny fragment międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, który przekazujemy w tym roku kierowcom do użytkowania. Otwarcie tego dwudziestokilometrowego odcinka drogi S61 jest istotne nie tylko z punktu widzenia Polski, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Obraliśmy sobie za cel, że zbudujemy międzynarodową trasę, która bezpośrednio połączy północ i południe Europy. Niech dzisiejszy dzień stanowi dowód na to, że wszystko jest na najlepszej drodze, aby ten cel wykonać - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach inwestycji wykonano drogę ekspresową o przekroju dwujezdniowym wraz z drogami serwisowymi. Wyremontowano także drogi lokalne oraz zbudowano urządzenia ochrony środowiska. Ponadto powstało m.in. 25 obiektów inżynierskich oraz węzeł Kalinowo.

Od sierpnia 2021 r. roku kierowcy mogą już korzystać z odcinków S61 na północ od Łomży: Kolno – Stawiski i Stawiski – Szczuczyn. Do czasu zakończenia budowy dwóch odcinków S61 Szczuczyn - Ełk Południe i Ełk Południe - Wysokie ruch tranzytowy z węzła Raczki będzie kierowany tak jak dotychczas, czyli drogą krajową nr 8 w kierunku Augustowa.

Droga ekspresowa S61, łącząc się z drogą ekspresową S8 Wrocław - Warszawa - Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.

Budowa drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko, odc. Szczuczyn - Raczki jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Instrumentu CEF „Łącząc Europę". Wartość dofinansowania z UE to ponad 379,5 mln euro i obejmuje sześć zadań w ramach projektu budowy drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko.

Zespół prasowy
Ministerstwo Infrastruktury


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Intensywne opady śniegu – ostrzeżenie dla województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY Sp. z o.o. wydało ostrzeżenie meteorologiczne, które obowiązuje od godziny 16:00 dnia 9 stycznia 2025 roku do godziny 4:00 dnia 10 stycznia 2025 roku. Na obszarze spodziewane są umiarkowane, a miejscami intensywne opady mokrego śniegu. W ciągu 12 godzin może spaść od 10 do 20 cm śniegu, co może znacząco utrudnić poruszanie się po drogach i chodnikach ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■