Testy mają być szybkie i bezpłatne. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że jest to działanie, które wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom, którzy chcą układać organizację w firmach z uwzględnieniem stanu zdrowia pracowników. – Mówiąc szczerze to przedsiębiorcy mają poważne wątpliwości czy jest to ukłon w stronę przedsiębiorców czy może antyszczepionkowców? Osoby niezaszczepione nadal takie pozostaną, ale będą regularnie testowane.
Przedsiębiorcy zyskują możliwość weryfikacji, ale nie jest to system łatwy organizacyjnie – mówi Hanna Mojsiuk. – Jest to rozwiązanie prowizoryczne. Zdecydowanie prościej byłoby wprowadzić, tak jak postulujemy od miesięcy, możliwość weryfikacji paszportów covidowych w firmach.
Pracodawcy oczekują na ustawę, która będzie regulować sytuacje osób niezaszczepionych w miejscach pracy. Jesteśmy gotowi na dialog i na deklaracje, że osoby niezaszczepione nie będą zwalniane, ale np. przesuwane na stanowiska w których nie będzie bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa innych pracowników oraz klientów – dodaje Prezes Hanna Mojsiuk.
Propozycja Ministra Adama Niedzielskiego wciąż pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi: - Co jeżeli pracownik odmówi wykonywania testów? Jakie konsekwencje mogą go spotkać? Jak często wykonywać testy? Jak wyglądać będzie ich refundacja? W zapowiedziach brakuje nam realnych narzędzi do egzekwowania informacji dotyczących szczepień czy testów – dodaje Prezes Hanna Mojsiuk. – Byłoby wiele łatwiej, gdyby pomysły dotyczące walki z pandemią na polu gospodarczym były konsultowane z przedsiębiorcami. Nam zależy na bezpieczeństwie naszych pracowników i klientów. Biznes jest zmęczony działaniami prowizorycznymi. Czas na konkrety.
Możliwość sprawdzania testów jest małym kroczkiem do przodu, w sytuacji gdy pandemia rozpędza się sprintem – dodaje Hanna Mojsiuk.
Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie