POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [12.12.2021, 21:44:07] • Polska

Co każdy rodzic powinien mieć w smartfonie?

Co każdy rodzic powinien mieć w smartfonie?

fot. Organizator

Zdjęcia dzieci, przypomnienia o ważnych wydarzeniach i sprawach do załatwienia, komunikatory umożliwiające stały kontakt z bliskimi... ale nie tylko! Podpowiadamy, co każdy rodzic powinien mieć w telefonie. Sprawdźcie!

Codzienne obowiązki sprawiają, że wszyscy poszukujemy rozwiązań, które mogą ułatwić życie. Warto pamiętać o tych technologicznych. A jakich konkretnie? Podpowiadamy.

Dokumenty dla każdego

Jeśli jesteście rodzicami, z pewnością nie narzekacie na nudę, ani liczbę codziennych spraw do załatwienia. Jak o wszystkim pamiętać? Na to pewnie każdy ma swoje sposoby. My podpowiemy, co zrobić, aby nigdy więcej nie martwić się tym, że Wasze dokumenty zostały w domu. Możecie mieć je zawsze przy sobie - w smartfonie!

Nasza bezpłatna aplikacja mObywatel to nic innego jak wirtualny portfel na dokumenty, w którym znajdziecie m.in.:

- odwzorowanie danych z dowodu osobistego (mObywatel),
- mPrawo Jazdy – ta funkcjonalność obchodziła niedawno swoje pierwsze urodziny – świętowaliśmy je razem z prawie 4 milionami użytkowników!
- mPojazd, czyli dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu,
- licznik punktów karnych – już nie musicie iść na komisariat, aby dowiedzieć się ile macie „na koncie",
- eRecepty – funkcjonalność, która umożliwia nie tylko przeglądanie, ale przede wszystkim realizowanie wszystkich wystawionych nam recept,
- Unijny Certyfikat COVID – który potwierdza pełne zaszczepienie i ułatwia podróżowanie po krajach UE.

Jeśli jesteście rodzicami dzieci w wieku szkolnym, z pewnością zainteresuje Was to, że mamy też coś dla nich. To mLegitymacja szkolna, czyli – cyfrowa wersja najważniejszego dokumentu każdego ucznia.

- Aplikacja mObywatel to narzędzie, dzięki któremu Polacy przekonali się, że rozwiązania cyfrowe są potrzebne, łatwe w użyciu i przede wszystkim bezpieczne - mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że nie ma innego sposobu na potwierdzenie swojej tożsamości niż okazanie blankietu dowodu osobistego. Dziś nie jest to konieczne. Dzięki mObywatelowi możliwości jest znacznie więcej – dodaje.

Do korzystania z aplikacji niezbędny jest profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie masz - załóż w kilka chwil, przez internet. Sprawdź jak to zrobić.

Aplikację mObywatel można pobrać:

· na urządzenie z systemem Android – ze sklepu Google Play.

· na urządzenie z systemem iOS – ze sklepu App Store.

Wsparcie dla rodziców


Internet jest dziś jednak przede wszystkim naturalnym środowiskiem dorastania i codziennego funkcjonowania Waszych dzieci. Z najnowszego badania NASK „Nastolatki 3.0" wynika, że co piąty badany (20,5%) już w wieku 7-8 lat miał do dyspozycji telefon umożliwiający połączenie z siecią. Kolejny interesujący wniosek z badania: rodzice często nie doszacowują czasu, jaki ich dzieci spędzają w internecie.

Jak to zmienić i być świadomym rodzicem, który bezpiecznie wprowadza dziecko w cyfrowy świat? Przede wszystkim – poprzez edukację. Rodzice - rozmawiajcie regularnie z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci. Najlepszą ochroną jest profilaktyka, a w przypadku internetu jest nią właśnie budowanie świadomości zagrożeń i kształtowanie prawidłowych postaw.

Jest też coś, co może Wam pomóc – to aplikacja ochrony rodzicielskiej stworzona w ramach działań Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – mOchrona. Można ją pobrać bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery. Jak działa?

Przede wszystkim – umożliwia wsparcie w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z sieci. Konto rodzica, zabezpieczone kodem PIN, pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu, np. dlatego, że zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla jego wieku.

Nasza rada – najlepszym sposobem na ustalenie reguł jest zrobienie tego razem z dzieckiem – powinno ono rozumieć, skąd wynikają takie, a nie inne ustawienia.

Aplikacja umożliwia również dostęp do szczegółowych raportów z aktywności dziecka na chronionym urządzeniu – to opcjonalna funkcja, która będzie pomocna w zdiagnozowaniu, czy syn lub córka korzysta z sieci w sposób zgodny z ustalonymi wspólnie zasadami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona. Zachęcamy – pobierzcie tę bezpłatną aplikację już dziś:

- na urządzenie z systemem Android - ze sklepu Google Play,
- na urządzenie z systemem iOS - ze sklepu App Store,
- na urządzenie z systemem HarmonyOS - ze sklepu AppGallery,
- na urządzenie z systemem Windows - tutaj.

Zawsze bezpiecznie

Mamy nadzieję, że nie musimy przekonywać Was do tego, że zarówno internet, jak i aplikacje, o których piszemy, naprawdę ułatwiają codzienne życie. Jest jednak jeden warunek – ani na chwilę nie zapominajcie o bezpieczeństwie.

Rodzice, jeśli potrzebujecie dodatkowych wskazówek, dotyczących sposobów na zapewnienie Waszym dzieciom bezpieczeństwa w sieci – zaglądajcie na: GOV.pl/niezagubdzieckawsieci. To strona kampanii, w ramach której regularnie publikujemy materiały edukacyjne.

Pamiętajcie też, że aplikacja ochrony rodzicielskiej jest jedynie narzędziem wspierającym – nie zastąpi wiedzy, którą musicie przekazać swoim dzieciom i opartej na obustronnym zaufaniu relacji.

Mamy też coś dla wszystkich – więcej informacji na temat cyberbezpieczeństwa można znaleźć na naszej stronie GOV.pl/cyfryzacja oraz w dostępnej na GOV.pl bazie wiedzy.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■