POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [12.12.2021, 21:44:07] • Polska

Co każdy rodzic powinien mieć w smartfonie?

Co każdy rodzic powinien mieć w smartfonie?

fot. Organizator

Zdjęcia dzieci, przypomnienia o ważnych wydarzeniach i sprawach do załatwienia, komunikatory umożliwiające stały kontakt z bliskimi... ale nie tylko! Podpowiadamy, co każdy rodzic powinien mieć w telefonie. Sprawdźcie!

Codzienne obowiązki sprawiają, że wszyscy poszukujemy rozwiązań, które mogą ułatwić życie. Warto pamiętać o tych technologicznych. A jakich konkretnie? Podpowiadamy.

Dokumenty dla każdego

Jeśli jesteście rodzicami, z pewnością nie narzekacie na nudę, ani liczbę codziennych spraw do załatwienia. Jak o wszystkim pamiętać? Na to pewnie każdy ma swoje sposoby. My podpowiemy, co zrobić, aby nigdy więcej nie martwić się tym, że Wasze dokumenty zostały w domu. Możecie mieć je zawsze przy sobie - w smartfonie!

Nasza bezpłatna aplikacja mObywatel to nic innego jak wirtualny portfel na dokumenty, w którym znajdziecie m.in.:

- odwzorowanie danych z dowodu osobistego (mObywatel),
- mPrawo Jazdy – ta funkcjonalność obchodziła niedawno swoje pierwsze urodziny – świętowaliśmy je razem z prawie 4 milionami użytkowników!
- mPojazd, czyli dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu,
- licznik punktów karnych – już nie musicie iść na komisariat, aby dowiedzieć się ile macie „na koncie",
- eRecepty – funkcjonalność, która umożliwia nie tylko przeglądanie, ale przede wszystkim realizowanie wszystkich wystawionych nam recept,
- Unijny Certyfikat COVID – który potwierdza pełne zaszczepienie i ułatwia podróżowanie po krajach UE.

Jeśli jesteście rodzicami dzieci w wieku szkolnym, z pewnością zainteresuje Was to, że mamy też coś dla nich. To mLegitymacja szkolna, czyli – cyfrowa wersja najważniejszego dokumentu każdego ucznia.

- Aplikacja mObywatel to narzędzie, dzięki któremu Polacy przekonali się, że rozwiązania cyfrowe są potrzebne, łatwe w użyciu i przede wszystkim bezpieczne - mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że nie ma innego sposobu na potwierdzenie swojej tożsamości niż okazanie blankietu dowodu osobistego. Dziś nie jest to konieczne. Dzięki mObywatelowi możliwości jest znacznie więcej – dodaje.

Do korzystania z aplikacji niezbędny jest profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie masz - załóż w kilka chwil, przez internet. Sprawdź jak to zrobić.

Aplikację mObywatel można pobrać:

· na urządzenie z systemem Android – ze sklepu Google Play.

· na urządzenie z systemem iOS – ze sklepu App Store.

Wsparcie dla rodziców


Internet jest dziś jednak przede wszystkim naturalnym środowiskiem dorastania i codziennego funkcjonowania Waszych dzieci. Z najnowszego badania NASK „Nastolatki 3.0" wynika, że co piąty badany (20,5%) już w wieku 7-8 lat miał do dyspozycji telefon umożliwiający połączenie z siecią. Kolejny interesujący wniosek z badania: rodzice często nie doszacowują czasu, jaki ich dzieci spędzają w internecie.

Jak to zmienić i być świadomym rodzicem, który bezpiecznie wprowadza dziecko w cyfrowy świat? Przede wszystkim – poprzez edukację. Rodzice - rozmawiajcie regularnie z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci. Najlepszą ochroną jest profilaktyka, a w przypadku internetu jest nią właśnie budowanie świadomości zagrożeń i kształtowanie prawidłowych postaw.

Jest też coś, co może Wam pomóc – to aplikacja ochrony rodzicielskiej stworzona w ramach działań Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – mOchrona. Można ją pobrać bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery. Jak działa?

Przede wszystkim – umożliwia wsparcie w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z sieci. Konto rodzica, zabezpieczone kodem PIN, pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu, np. dlatego, że zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla jego wieku.

Nasza rada – najlepszym sposobem na ustalenie reguł jest zrobienie tego razem z dzieckiem – powinno ono rozumieć, skąd wynikają takie, a nie inne ustawienia.

Aplikacja umożliwia również dostęp do szczegółowych raportów z aktywności dziecka na chronionym urządzeniu – to opcjonalna funkcja, która będzie pomocna w zdiagnozowaniu, czy syn lub córka korzysta z sieci w sposób zgodny z ustalonymi wspólnie zasadami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona. Zachęcamy – pobierzcie tę bezpłatną aplikację już dziś:

- na urządzenie z systemem Android - ze sklepu Google Play,
- na urządzenie z systemem iOS - ze sklepu App Store,
- na urządzenie z systemem HarmonyOS - ze sklepu AppGallery,
- na urządzenie z systemem Windows - tutaj.

Zawsze bezpiecznie

Mamy nadzieję, że nie musimy przekonywać Was do tego, że zarówno internet, jak i aplikacje, o których piszemy, naprawdę ułatwiają codzienne życie. Jest jednak jeden warunek – ani na chwilę nie zapominajcie o bezpieczeństwie.

Rodzice, jeśli potrzebujecie dodatkowych wskazówek, dotyczących sposobów na zapewnienie Waszym dzieciom bezpieczeństwa w sieci – zaglądajcie na: GOV.pl/niezagubdzieckawsieci. To strona kampanii, w ramach której regularnie publikujemy materiały edukacyjne.

Pamiętajcie też, że aplikacja ochrony rodzicielskiej jest jedynie narzędziem wspierającym – nie zastąpi wiedzy, którą musicie przekazać swoim dzieciom i opartej na obustronnym zaufaniu relacji.

Mamy też coś dla wszystkich – więcej informacji na temat cyberbezpieczeństwa można znaleźć na naszej stronie GOV.pl/cyfryzacja oraz w dostępnej na GOV.pl bazie wiedzy.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■