POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [02.12.2021, 18:02:23] • zachodniopomorskie

Marszałek Olgierd Geblewicz na sesji plenarnej EKR w Brukseli. Debata z prezydentem Emmanuelem Macronem

Marszałek Olgierd Geblewicz na sesji plenarnej EKR w Brukseli. Debata z prezydentem Emmanuelem Macronem

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Naszym największym oczekiwaniem wobec prezydencji francuskiej w Radzie UE jest znalezienie szczepionki na upadek demokracji i spadek zaufania do instytucji politycznych w Europie – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas rozmowy z Prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem na forum Europejskiego Komitetu Regionów.

Prezydent Emmanuel Macron w środę wystąpił podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. Spotkanie dotyczyło prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, którą Francja obejmie 1 stycznia 2022 r. Dyskutowano o największych wyzwaniach stojących przed UE w dziedzinie gospodarki, ochrony środowiska, bezpieczeństwa zdrowotnego.

- My, liderzy regionalni i lokalni, mamy nadzieję, że podczas prezydencji francuskiej będziemy wspólnie z Państwem pracować nad wprowadzeniem naszych regionów na drogę odnowy, nad realizacją celów Zielonego Ładu, nad ożywieniem europejskiego przemysłu oraz nad znalezieniem właściwych odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie na energię i elektryczność – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W debacie nie zabrakło wątków polityczno-społecznych.

- Naszym największym oczekiwaniem wobec prezydencji francuskiej jest znalezienie szczepionki na upadek demokracji i spadek zaufania do instytucji politycznych w Europie – podkreślił Olgierd Geblewicz.

Marszałek zwrócił również uwagę na potrzebę „innowacji w procesie decyzyjnym UE”, tak by odpowiadał on oczekiwaniom współczesnych Europejczyków. Takie zmiany proponują samorządowcy z EKR, którzy reprezentują ponad milion polityków wybranych na szczeblu regionalnym i lokalnym.

- Panie prezydencie, współczesnym Europejczykom nie wystarcza już UE, która zapewnia pokój, stabilność i bezpieczeństwo. Chcą być zaangażowani i decydować o kierunku, w jakim Europa będzie zmierzać w przyszłości. Chcą widzieć, jak w ich rodzinnych miastach rozwijają się europejskie innowacje neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Chcą wiedzieć, że wielkie korporacje płacą uczciwą część podatków. Są zainteresowani komunikowaniem się z Europą z zacisza swoich miast, miasteczek i wsi – mówił Olgierd Geblewicz. - Uważamy, że aby odpowiedzieć na ich potrzeby, musimy wykorzystać wyjątkowe wielopoziomowe sprawowanie rządów w Europie i umieścić je w centrum naszego modelu demokratycznego. Wzmocnienie pozycji polityków regionalnych i lokalnych przy podejmowaniu decyzji w UE zaowocuje lepszą i bardziej uzasadnioną polityką europejską, której siłą napędową będą obywatele.

Marszałek Olgierd Geblewicz zaakcentował tematy podejmowane podczas wydarzeń organizowanych w ramach „Konferencji dla przyszłości Europy”. Podkreślił jednak, że cykl spotkań i debat z obywatelami musi się przełożyć na konkretne działania, zmiany politycznej praktyki. Marszałek wyraził nadzieję, że tym zmianom nada ton właśnie francuska prezydencja w Radzie UE.

- Zwracamy uwagę na kluczową rolę władz lokalnych i regionalnych i będziemy to uwzględniać w trakcie naszej prezydencji – zapewnił prezydent Emmanuel Macron. - Powinniśmy wzmacniać Europę subsydiarności i władze, które znajdują się najbliżej obywateli. Bez samorządów nie bylibyśmy w stanie uporać się z wyzwaniami jakie stawia przed nami pandemia – przypomniał prezydent Francji.

Mówił również o obronie wartości europejskich i ich kontestacji przez niektóre z państw członkowskich.

- Wartości europejskie stanowią blok i nie powinno się ich traktować wybiórczo – stwierdził Emmanuel Macron.

Podkreślił potrzebę powiązania nowych instrumentów finansowych z zasadą praworządności.
Poruszył również kwestie przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z manipulacji w mediach i internecie.

Przed wystąpieniem prezydenta Francji podczas 147 sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów odbyła się debata na temat wzmocnienia demokracji europejskiej, w której uczestniczyli Herman Van Rompuy - szef Rady Europejskiej w latach 2009-2014, były premier Belgii; oraz Renaud Muselier - przewodniczący regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, delegowany przewodniczący Stowarzyszenia Regionów Francji i współorganizator Europejskiego Szczytu Regionów i Miast.

Uczestnicy debaty mówili o wyjątkowym znaczeniu konsultacji z obywatelami zorganizowanych w ramach „Konferencji w sprawie przyszłości Europy”. Podkreślali rolę władz lokalnych i regionalnych (w sumie 1,17 mln samorządowców), które są najbliżej społeczeństwa. I odpowiadają za połowę inwestycji publicznych w UE oraz wdrażanie ponad połowy prawodawstwa UE.

Jeśli UE ma zwiększyć swoją legitymację demokratyczną, konieczne jest większe zaangażowanie szczebla lokalnego i regionalnego w proces decyzyjny UE oraz nawiązanie stałego dialogu z obywatelami – podkreślali uczestnicy dyskusji na forum EKR.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Sobota [04.12.2021, 20:18:08] • [IP: 88.156.234.***]

człowiek nr 5 na świecie małby rozmawiać z debilem ?niemożliwe

Gość • Piątek [03.12.2021, 15:15:46] • [IP: 88.218.253.***]

Upadek demokracji, phi. Ale jaja.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■